Czy sochaczewianie popierają 500 plus? - sonda

/ 52 komentarzy

Niedawno ogłoszono, iż świadczenie 500 plus obejmie także pierwsze dziecko. Rozszerzenie tego programu to zwiększenie wydatków państwa o około 20 mld zł. Jak podaje obecna minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska koszty całościowe obsługi świadczenia 500 plus to 40 mld zł. 


Zapytaliśmy sochaczewian co sądzą o jego rozszerzeniu oraz czy popierają decyzję rządu. Zdania mieszkańców naszego miasta są bardzo różne. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.  

 

0min     1917x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (52)

maqrtamaqrta
+4
Zadziwiające, że tyle osób nie wie skąd te pieniądze. Społeczeństwo nieświadomie przekupione własną kasą. Mamy sezon rozliczeń, proponuję większe ulgi na dzieci. Niech biorą ci, którzy coś do tej puli wkładają. Kiedyś był też niższy VAT na produkty dla dzieci. (2019-03-06 06:52)
linulinu
+2
wiedzą, wiedzą, tylko co mają qwa powiedzieć teraz ? Ze wtedy nie wiedzieli ? ;D (2019-03-06 09:03)
anomaliaanomalia
+4
Delikatnie powiem, ze nie jestem przekonana, że program 500+ to dobre rozwiązanie. Nie ulega za to wątpliwości, że 500+ na pierwsze dziecko to kiełbasa wyborcza. Jeszcze niedawno zachęcano samotne matki jednego dziecka do zakładania nowych rodzin w ramach promowania dzietności. Nie sądzę jednak, że ktokolwiek (pomijając sytuacje patologiczne) będzie decydował się na kolejne dziecko, ponieważ dostanie na nie co miesiąc 500zł. Co zresztą potwierdzają panie występujące w materiale.

500+ z pewnością poprawiło byt wielu rodzinom, ale z drugiej strony przyczyniło się do wielu negatywnych sytuacji. Dlaczego dajemy na siłę rybę, zamiast dać wędkę? Wielu osobom przestało opłacać się pracować, bo po co pracować skoro zarobi się mniej, albo podobnie niż państwo oferuje na gromadkę dzieci? Cóż z tego, że teoretycznie mają więcej czasu dla dzieci. Ale jakie wzorce im przekazują – nie trzeba się wysilać, państwo da. (Państwo czyli podatnik czyli ten, kto pracuje.)

Czytałam artykuł, w którym wypowiadali się pracownicy MOPSów. Twierdzą, że po wprowadzeniu 500+ stracili z pola widzenia wiele rodzin średnio wydolnych wychowawczo, żeby użyć eufemizmu.

Gdybym to ja miała za dużo pieniędzy (widać państwo ma, skoro rozdaje), starałabym się nie dopuścić do sytuacji, że np. drogi lek ratujący życie przestaje być refundowany, albo że ktoś musi umrzeć, bo nie stać go na nierefundowaną – niewyobrażalnie drogą - terapię zagranicą. Niektórzy powiedzą, że rząd wypłacając pieniądze do ręki chce napędzić koniunkturę. Refundacja leków gospodarki nie napędzi. Nie napędzą jej też np. dodatkowe programy edukacyjne dla wszystkich bez wyjątku dzieci finansowane z budżetu państwa.

Nie prowadziłam badań, popyt na jakie produkty został zwiększony w związku z 500+, ale tak strzelę, że pewnie na chipsy i colę (o innych nie wspomnę).

Przepraszam, jeżeli ktoś czuje się urażony powyższym, ale uważam (to pewnie niepoprawny idealizm w moim wieku), że państwo powinno stworzyć system, w którym opłaca się kształcić, pracować, zarabiać i płacić podatki, które zostaną wydane mądrze. (2019-03-06 10:18)
dragon36dragon36
0
brawo anomalia mądrze napisane ,pis se kupuje ludzi i tyle inaczej by nigdy nie wygrali . (2019-03-06 10:26)
maqrtamaqrta
+2
Chwalą się, że dają, ale i tak więcej zabiorą. Bez stowki w portfelu nie ma co do sklepu iść. Już o tankowania auta nie wspomnę. (2019-03-06 10:42)
kacperskyykacperskyy
0
dargon co za nagly zwrot w pogladach :) (2019-03-06 11:35)
zbigsochzbigsoch
0
Budzą sie demony z przed 4 lat ale czy słusznie? Ile znacie osób które przestały pracować przez 500+ ,czy wypłaty na pierwsze dziecko nie eliminuje problemu przekroczenia dochodu na osobę w rodzinie eliminujące z programu ? Czy takie bezpośrednie wypłaty to nie najlepszy i najprostszy sposób korzystania ze wzrostu gospodarczego ,czy przed wprowadzeniem 500+ żyło się lepiej ?

Jest okres rozliczania PIT porównajcie swoje przychody (8lat kadencji poprzedniego rządu i 3 lata obecnego) jak ktos korzysta z programu 500+ dodajcie sobie i te dochody

Co wam wyszło ? (2019-03-06 12:51)
linulinu
+1
Przepraszam, jeżeli ktoś czuje się urażony powyższym, ale uważam (to pewnie niepoprawny idealizm w moim wieku), że państwo powinno stworzyć system, w którym opłaca się kształcić, pracować, zarabiać i płacić podatki, które zostaną wydane mądrze.

Nie wiem czy pisanie laboratu o rzeczach oczywistych ma sens, zwarzywszy że od dawaniaszansy na rozwój a nie rozdawnictwa, pańtwo powinno zaczynać. Ale u nas w Polszy wszystko jest zawsze od dupy strony. (2019-03-06 13:21)
maqrtamaqrta
0
Ale dlaczego nagradzac nieróbstwo? A pracujący niech dają, bo się należy. Chodujemy ułomne społeczeństwo, które nie da nic od siebie, bo się nauczy, że ktoś im zawsze da. (2019-03-06 14:16)
maqrtamaqrta
0
*hodujemy oczywiście, w złości błąd się wkradł (2019-03-06 14:17)
robbo2krobbo2k
+1
500+ powinno byc odliczane od podatku. 500+ powinno być przeznaczone na dzieci. Stworzenie subkont z których wydatki musza być przeznaczone "na dzieci". Wiadomo iż w h mogą to być "ubrania" w inych zajecia dodatkowe, a w innych wyjazdy wakacyjne. Jesli już realizujemy taki program to niech chociaż dzieci mają cos z tego a nie pobliskie sklepy z alkoholem (2019-03-06 15:03)
wbienkowbienko
+1
@zbigsoch

"Czy takie bezpośrednie wypłaty to nie najlepszy i najprostszy sposób korzystania ze wzrostu gospodarczego?"

Otóż moim zdaniem jest to sposób najgorszy. Budowanie klientyzmu politycznego jest szkodliwe dla Państwa. Ze wzrostu gospodarczego powinna być finansowana struktura Państwa. Te pieniądze powinny zasilać rozwój i podniesienie jakości usług, które Państwo powinno świadczyć obywatelom - edukacji, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, służb ratowniczych i socjalnych, transportu publicznego, zabezpieczenia emerytalnego i rentowego, ochrony środowiska, energetyki OZE itp. - stanowiących o sile i sprawność Państwa. W państwach zachodnich nie żyje się lepiej ponieważ ich rządy rozdają pieniądze na lewo i prawo. Żyje się lepiej, bo instytucje państwowe mają nowoczesne narzędzia zapewniające sprawność działania, infrastruktura publiczna służąca obywatelom jest dofinansowana, wydolna, a Państwo wspiera przedsiębiorczość i aktywność obywateli. Patrzenie na Państwo z perspektywy gwaranta łatwej konsumpcji - a faktycznie tym jest 500+ - jest krótkowzroczne. Jest marnowaniem szansy na rozwój, która długo może się nie powtórzyć. Hossa nie trwa wiecznie, a rynki dają symptomy spowolnienia i widmo niedalekiego kryzysu. Polska nie jest wyspą, tylko funkcjonuje w globalnym systemie gospodarczym. Żyjemy w XXI wieku, nie w XIX.

Przedwyborcze licytowanie się na jeszcze hojniejszerozdawnictwo postrzegam jako działalność wręcz szkodliwą dla Państwa, choć na krótko korzystną dla partii i ich partykularnych interesów. Ale mam wrażenie, że coraz bardziej traktują ludzi nie w kategoriach obywatela, ale na tubylca mającego cieszyć się z każdego kolorowego paciorka, który dostają od pana-i-władcy.

Łopatologicznie:

- W normalnych warunkach - jeśli jest dobrze, to rząd obniża podatki, a gdy jest gorzej może je podnieść w takim stopniu, aby zagwarantować sprawne działanie Państwa w zakresie jego funkcji (rozwinięta demokracja spotykana w społeczeństwach obywatelskich)

- W nienormalnych: rząd=partia decyduje wg własnego interesu, co zrobić z pieniędzmi pobranymi od podatników, fundując swoim ludziom wygodne życie, a suwerenowi wyborcze harce i kolorowe paciorki - oczywiście zawsze dla dobra narodu (patologia „demokracji” spotykana w społeczeństwach rządzonych autorytarnie, despotycznie lub dyktatorsko)

(2019-03-06 15:06)
first-onefirst-one
0
Durni ludzie. (2019-03-06 15:53)
zbigsochzbigsoch
+2
@ wbienko

zacznę od końca a gdzie tak jest ,że rząd nie równa się partia ,czy przypadkiem w wyborach nie głosujesz na partię ,która to partia w przypadku wygrania wyborów samodzielnie lub w koalicji tworzy rząd?

Według mnie bezpośrednie programy wspierania w tym przypadku 500+ są najlepsze ponieważ nikt tak jak ja czy Ty nie wie na co potrzebne są te środki.A potrzeby w rodzinach

są przeróżne od produktów spożywczych po środki lokomocji.Śmieszy mnie jak ludzie jako zarzut wymieniają zakup pralki ,lodówki,telewizora czy jakiegoś innego sprzętu za 500+.Czy dzieciom nie trzeba prać ,gotować itp.Jak rodziny zaspokoją swoje podstawowe potrzeby pomyślą o zajęciach dodatkowych,rozwojowych,zainteresowaniach,wyjazdach na wakacje itd.

Czy to rozdawnictwo ? Jeżeli uważasz ,że zasiłki w Niemczech czy Anglii to rozdawnictwo to niech i tak to się nazywa. (2019-03-06 20:36)
boniekboniek
+1
@ zbigsoch

Dobrze powiedziane, w Niemczech zasiłki dwa razy wyższe i na każde dziecko, we Francji też............., (2019-03-07 05:55)
pierwsza_krewpierwsza_krew
0
Pan boniek jest dobrym przykładem na to, jak łatwo z mózgu zrobić wodę. Tak jak większość ludzi omamionych przez PIS, traktuje sprawę wybiórczo: "zobacz jakie zasiłki są w Niemczech"Czy Pan boniek zobaczył również, jakie zarobki są w Niemczech? Jak silna jest gospodarka w Niemczech? Ile litrów paliwa może kupić Niemiec za wypłatę a ile Polak? Mógłbym wymienić jeszcze wymieniać długo, dlaczego w Niemczech mogą sobie pozwolić na program socjalny. Panie bońku, proszę zrozumieć - nie porównuje się dwóch całkowicie różnych gospodarek 1:1 i do tego wybiórczo.Proszę zadać sobie trochę trudu i porównać socjal w krajach zbliżonych gospodarczo do Polski. (2019-03-07 07:52)
robbo2krobbo2k
0
Drogi bonku

Socjał bierze sie z podatków. A podatki z zyskow i wynagrodzeń a wynagrodzenia z produktynosci. Chcesz socjał to rób PKB i badz produktywny. Praca nie polega na machaniu lopata od rana do wieczora.... i mi sie nalezy bo ciezko pracuje. Tylko na skonczeniu kursu operatora koparko- ładowarki i zrobieniu tego w 5minut. W kazdym dowolnym kraju wysokośc socjału jest w miare porownywalna w srosunku do PKB kraju, Mozna tez rozdac jak Maduro i zniszczyc kraj ktory ma mnostwo ropy ale wydowywanej metodami z XIXwieku o zerowej produktywnosci bo socjalizm zabija innowacje. (2019-03-07 08:58)
maqrtamaqrta
+1
Jeśli już się decydujemy na dzieci to sami bierzemy za nie odpowiedzialność. Jeśli mnie nie stać na utrzymanie gromadzi to nie robię. A co jeśli kiedyś to wszystko pierdzielnie i nie będzie z czego dawać? Był taki fake news, że zamiast 500+ będą bony i komentarz mądrej mamuśki, że jak zabierają 500 to niech i bachor zabierają. Brak słów. (2019-03-07 11:08)
wbienkowbienko
+1
@zbigsoch

Program socjalny powinien być skierowany tam, gdzie jest potrzebny. Więc 500+ to nie jest programem socjalny. Więc czym jest? Miał być programem zwiększającym dzietność. Wg statystyk urodzeń też nie jest. Więc czym jest?

Podstawowym źródłem utrzymania rodzin w zdrowym społeczeństwie jest wynagrodzenie za pracę (emerytura też jest wynagrodzeniem za pracę – odsuniętym w czasie). Państwo w swoim interesie zobowiązane jest do pobudzania przedsiębiorczości obywateli i stwarzania jak najlepszych warunków do realizacji tej aktywności poprzez obniżanie kosztów pracy, podatków itp..

Potrzeba dóbr materialnych i niematerialnych jest motywatorem do zdobycia wykształcenia i pracy pozwalającej ją zaspokoić. W Polsce już panuje przekonanie, że 500+ „się po prostu należy” (czy się stoi, czy się leży). Nie ważne, że wkrótce może nastąpić kryzys, że w dłuższej perspektywie Państwa nie będzie stać na tego typu wydatek, bo sfera budżetowa piszczy i dogorywa - „im się po prostu należy”. Będą mieli 500+ , ale nie będą mieli służby zdrowia, edukacji, policji, sprawnych sadów, dróg i komunikacji publicznej …… itp. Itd.

Tak oto w Polsce rozpoczął się proces uzależniania obywateli przez polityków klientyzmem politycznym. Owocem tego „dzieła” są straszaki wyborcze typu: „my wam daliśmy, oni wam zabiorą -więc wiecie jak macie głosować”. Z ekonomią ma to niewiele wspólnego, chyba, że jest to ekonomia socjalistyczna. Mało tego, chęć sprawowania władzy generuje międzypartyjny wyścig - kto da więcej, co zakrawa na czyste szaleństwo. Czyżby dlatego, że w ludziach wyrobiło się przekonanie, że władza to przywileje, a nie służba i głównie z tego powodu opłaca się ją zdobyć (dla siebie, rodziny, znajomych). A każdy cel uświęca środki.

Największym oszustwem rządzenia jest utrzymywanie obywateli w przekonaniu, że wszelkie pieniądze pochodzą od pełniących władzę „dobrych wujków”, którzy z własnej kieszeni „załatwiają” prezenty i obdarowują nimi tych, którzy im się podobają – ergo, obywatelu kochaj władzę. Czyż nie to wynika z peanu wygłoszonego przez Szydło na wiecu partyjnym – „Otrzymują państwo prezent od Jarosława Kaczyńskiego”?

(2019-03-07 15:34)
zbigsochzbigsoch
-1
@bienko

Twoje zacietrzewienie polityczne przesłania Ci rzeczową ocenę sytuacji w Polsce.Twoje analizy miały by sens gdyby przed wprowadzeniem 500+ służba zdrowia,edukacja,policja,

sądy,komunikacja i wszystko o czym myślisz miały sie świetnie a ten program by to popsuł.

Po 3 latach działania programu ocena wzrostu dzietnosci jest dośc ryzykowna ,moim zdaniem taki proces wymaga wiecej czasu (co by było gdyby tego programu nie było-może dalszy spadek?)

A ten kawałek jest po prostu niesamowity "Potrzeba dóbr materialnych i niematerialnych jest motywatorem do zdobycia wykształcenia i pracy pozwalającej ją zaspokoić" -chcesz powiedzieć ,że życie w biedzie i niedostatku jest motywujace i rozwijajace ,pod tym względem poprzednia władza spisywałasię znakomicie

Najwiekszym oszustwem rzadzenia jest utrzymywanie obywateli w przekonaniu ,że na nic nie ma pieniędzy i nie bedzie.

Twoja "czerwona płachta" ,która nie pozwala Ci racjonalnie patrzeć na rzeczywistość Jarosław Kaczyński powiedział ; Nie ma wolności gdy w portfelu pusto -ja się z tym zgadzam. (2019-03-07 17:41)
maqrtamaqrta
+1
Za dawnych czasów ludzie wstydzili się biedy, przeważnie najbliżsi sąsiedzi wiedzieli i pomagali. A teraz, jestem biedny pójdę poplakac w telewizji to mi remont zrobią czy kasę dadzą. Społeczeństwo zrobiło się bardzo roszczenie i takie programy jak 500+ potęgują to tylko. Zamiast czekać na darowane, zakasac rękawy i do roboty. (2019-03-07 18:19)
wbienkowbienko
0
@zbigsoch

Natomiast Twoje zacietrzewienie odwraca Ci moje przesłanie :)

Właśnie dlatego, że służba zdrowia, edukacja,policja, sądy, komunikacja i wszystko o czym myślę nie miały i nie mają sie świetnie w związku z tym uważam, że powinny być reformowane i dofinansowane, gdy jest taka okazja w budżecie. Dlatego wprowadzenie500+ to w tym kontekście psucie państwa i gwarancja, że w/w dalej będa miały się żle.

"Nie ma wolności, gdy w portfelu pusto" - no głębokie :), ale co dalej. Kto i z jakiego powodu ma Ci ten portfel zapełnić? Jarosław Kaczyński ci da? No dobra, ale kto na to zapracuje, bo na pewno nie Jarosław Kaczyński. Ja nie bronię Ci się z nim zgadzać, ale ja mam inny pogląd.Ad. "A ten kawałek jest po prostu niesamowity " - nie wręcz przeciwnie do tego co wydedukowałeś, chcę powiedzieć, że życie dostatnie dla większości ludzi jest motywujące (wyłączając pustelników - którzy mają inną motywację do przeżycia życia :) ). Poziom dostatku to już indywidualna skala każdego człowieka.

Pamiętaj, Twoje 500+ nie bierze się z hojności władzy tylko z pracy innych ludzi, którzy w większości wychowali swoje dzieci bez 500+, a pewnie chcieli by żyć w sprawnie działającym państwie. (2019-03-07 18:47)
zbigsochzbigsoch
-1
Obrażacie ludzi którzy uczciwie pracują ,maja dzieci i korzystaja z programów socjalnych polskiego państwa.Wypisujeciegłupoty,jakoby normą stało się porzucanie pracy i życie na koszt państwa.Atymczasem wszystkie wskaźniki temu zaprzeczają:bezrobocie najniższe w historii, zarobki wzrastają, deficyt budżetowy na niskim poziomie, wzrost gospodarczy na wysokim poziomie, duży spadek ubóstwa wrodzinach. (2019-03-07 18:48)
maqrtamaqrta
0
@zbigsoch Ty to chyba żyjesz w jakiejś alternatywnej rzeczywistości z tymi wskaźnikami swoimi. Po za tym, nikt nikogo nie obraża, po prostu nie chcę pracować na kogoś kto nic nie robi w myśl zasady "robota to glupota", ewentualnie takie modne "szlachta nie pracuje". (2019-03-07 19:37)
zbigsochzbigsoch
0
@maqrta

Dane GUS :średnia płaca za 2018 - 7,3%

bezrobocie w lutym -6,1%

PKB nie ma jeszcze ostatecznych danych ok.5%

Alternatywna rzeczywistść -moze

Czy Ty znasz takie osoby,które przestały pracowac z powodu 500+ - ja nie.

Nie twierdzę,że takich osób nie ma ale jest to margines populacji i nie rozumiem

dlaczego przez takie wyjatki stosujesz takie niesprawiedliwe uogólnienia. (2019-03-07 20:16)
maqrtamaqrta
+1
Przeczytaj mój pierwszy wpis, a dowiesz się co uważam za uczciwe rozwiązanie. Osoby, które nic z siebie nie dają nie powinny też wyciągać rączek po cudze. Te które pracują ok. I tak, widzę taki sytuacje w swoim otoczeniu, że kobiety nie wracają do pracy, bo im się nie opłaca. Dwoje dzieci, zarobi np. 2 tys. 1 tys na żłobek, 500 od sztuki, zostaje tysiąc i tyle dostanie "od rządu". To po co? (2019-03-07 20:38)
maqrtamaqrta
+1
Niech to będzie dodatek dla pracujących. Przynajmniej odbiorą cześć różnicy między brutto, a netto. (2019-03-07 20:41)
robroyrobroy
+3
. (2019-03-08 07:38)
robbo2krobbo2k
0
Jak dziecko..... Urzad Skarbowy zabrał ale PIS dał .... kwestia naracji Jakby zwrócili PIT to nie mogli by przez 20 nastepnych lat mowic "dalismy". Nawet po tym forum widac iz ludzie mysla ze PIS daje.... a podatkich z ktorych to jest finansowane pochodza z nieba.

(2019-03-08 09:22)
zbigsochzbigsoch
0
Czy my przed rokiem 2015 nie płaciliśmy podatków ,czy podatki wymyśliły PISIORY

a jak płaciliśmy to gdzie były te pieniądze ,ktoś ma jakiś pomysł?

(2019-03-08 09:36)
wbienkowbienko
-2
@zbigsoch

https://www.nik.gov.pl/analiza-budzetu-panstwa/archiwum/

Przyjemnej lektury (2019-03-08 10:05)
zbigsochzbigsoch
0
@bienko

Czy Ty myślisz ,że ja nie wiem o istnieniu budżetu państwa w latach 2008-2015?

Chcesz być rzeczowy to wskarz łopatologicznie jak lubisz to robić w których dziedzinach

było lepiej i skąd pochądzą te środki przekazywane na obecne programy socjalne.

Myślę,że możesz mieć problem podobny do głównego lidera opozycji poproszonego o

wskazanie 2-3 sukcesów poprzedniego rządu.

Przyjemnych przemyśleń :) (2019-03-08 10:32)
wbienkowbienko
-1
@zbigsoch

No albo chcesz znać strukturę przychodów i wydatków czyli "jak płaciliśmy to gdzie były te pieniądze". A' propos sukcesów poprzedniego rządu - no przecież wszyscy dobrze wiemy z przekazu propagandowego PiSutrwalanego przez media partyjne (MaBeNa), że o żadnych sukcesach mowy być nie może, bo Polska była w riunie, a na tych riunach poprzedni rząd bluzgając na lewo i prawo objadał sie ośmiorniczkami i popijał wcale nie tanie wino w przerwach pomiędzy rozkładaniem czerwonego dywanu pod nogami mafii vatowskich, a wysługiwaniem się Niemcom i europejskiej komunie.

Ale 3,5 roku temu wstaliśmy z kolan i z ruiny przenieśliśmy się do nowoczesnej i praworządnej krainy mlekiem i miodem płynącej, bez gradobicia, trzęsienia ziemi i kokluszu :) :) :). Amen (2019-03-08 12:56)
zbigsochzbigsoch
0
@wbienko

tak jak się spodziewałem masz problem z odpowiedzią na proste pytanie

"skąd pochodzą środki na obecne programy socjalne?" a skoro znasz strukturę

poprzednich budżetów i jak myślę, jesteś w stanie dotrzeć do obecnych ,nie powinno

być to trudne.

Ja nie pytam Cię o sukcesy poprzednich rządów ,o to w których mediach jest więcej

propagandy ,ani o ocenę obecnego rzadu bo Twoja opinia mnie nie interesuje.

Zastanów się tylko jak to się stało ,że wcześniej tych pieniedzy nie było a teraz są.

Czy to były mafie,karuzele czy nieudolni urzędnicy to temat do dyskusji ale co to zmieni?

Masz prawo mieć inne pomysły na dystrybucję tych środków ale te środki muszą najpierw być ,gdyby ich nie było ,nie byłoby tematu. (2019-03-08 15:00)
robbo2krobbo2k
0
Nie ma żadnych nowych pieniędzy. 500+ pochodzi z nie podwyżek dla nauczycieli, z nie modernizacji armii, własnie uziemniono połowe lotnictwa po 4 katastrofie w 1,5roku. Nie zakupu smigłowców, braku postepu w inwestycjach kolejowych, upadku filarów exportowych prywatnych firm Solarisa czy Pesy. Pochodzą też z niebudowy infrastruktury, likwidacji gimnazjow, itd.... Pochodzą z nacjonalizacji przedsiebiorstw który zamiast na rozwój płaca dywidende do wora mikołaja Jarosława co za kilka lat skończy się upadkiem nacjonalizowanych przedsiebiorstw i powrotem do 1989 gdzie setkami upadały zakłady w starciu z "rynkiem". (2019-03-08 16:27)
zbigsochzbigsoch
0
Poprzedni rząd też nie kupił śmigłowców,szczególnych osiągnięć w inwestycjach kolejowych nie miał ,nauczycielom podwyżki zamroził itd.i 500+ też nie było.

Nieprzekonanych nie przekonam,a i celu takiego nie miałem. (2019-03-08 17:07)
wbienkowbienko
-1
@zbigsoch

A jak tam sprawa sprowadzenia wraku?

A jak tam podkomisja smoleńska?

No i wiesz kto przygotował uszczelnienie VAT?

(2019-03-08 18:01)
zbigsochzbigsoch
0
@wbienko

A co ma wrak i podkomisja smoleńska do 500+?

Nie zajmuję sie sprowadzaniem wraków a tym bardziej podkomisjami.

Na moje proste pytanie nie dpowiadasz wprost ale coś tam o VAT wspominasz ,czyżbyś się nie zgadzał z robbo2k ,że nie ma nowych pieniędzy na 500+,jak tak to jest nas dwóch.

Słyszałem ,słyszałem kto przygotował uszczelnienie VAT szkoda ,że nie zdążyli wprowadzić w życie.Nasuwa mi się jeszcze taka myśl,czy jak 500+ wprowadziłaby PO,to łatwiej by Ci było to zaakceptować?

Z mojej strony temat został wyczerpany,dodam tylko ,że mam troje dzieci nie pobieram 500+,ponieważ dwoje jest dorosłych a na trzecie nie spełniam kryterium dochodowego.

Może od lipca :)

P.S. Jakby co z pracy sie nie zwolnię. (2019-03-08 20:52)
wbienkowbienko
-1
@Zbigsoch

A co ma wrak i podkomisja smoleńska do 500+? To kwintesencja instrumentalnych "prawd objawionych" PiS :)

A oni produkują tych prawd coraz więcej i więcej, i więcej. W każdej dziedzinie.

Właśnie w Jasionce wyprodukowanli nową: o zagrożeniu polskich rodzin i jedynym ich obrońcy.

Krzewiciele trzeciej prawdy tischnerowskiej. (2019-03-10 11:29)
zbigsochzbigsoch
0
@wbienko

Nie jestem lekarzem ,ale podejrzewam u Ciebie jakis stan chorobowy,może to depresja spowodowana brakiem możliwości realizowania swoich poglądów politycznych?Może uleczyłoby Cię zwycięstwo w wyborach parlamentarnych Twojej opcji politycznej ,ale szczerze obawiam się ,że lekarstwo dla Ciebie będzie jeszcze długo niedostępne.

Piszesz na tematy niezwiązane z głównym wątkiem,oceniajac konkretne pomysły socjalne czy gospodarcze w kontekście politycznym nie ma sensu i szkoda czasu na taka dyskusję.

Chcesz dyskusji o polityce to załóż nowy wątek,np.CoSochaczewianiemyśląo propozycjach Koalicji Europejskiej na wybory do Europarlamentu i pisz natematy, na którychsię znasz i są bliskie Twoim poglądompolitycznym, a niePIS,PIS,PIS, jeszczesiępomylisz i zagłosujesz na NICH w wyborach. (2019-03-10 16:06)
gajgaj
0
"...oceniajac konkretne pomysły socjalne czy gospodarcze w kontekście politycznym nie ma sensu i szkoda czasu na taka dyskusję." ?

Zbigsoch. To przecież jest program polityczny. Którego głównym celem jest pozyskanie wyborców. Gdyby tak nie było zadresowano by go tylko do tych którzy takiej pomocy naprawdę potrzebują. I wprowadzono takie mechanizmy kontroli które nie pozwalają na jego nadużywanie. Tymczasem taka formuła rozdziału środków z budżetu państwa pozbawia szans na przyzwoite podwyżki inne grupy społeczne. Zabiera sznsę na podniesienie płacy minimalej do europejskich standardów. I używając tego górnolotnego języka, tak modnego ostanimi czasy - pozbawia godności tych wszystkich, którzy pracują za pensie na granicy minimum egzystencjalnego. Powtarzam - pracują...

Po prostu, wbrew temu co się mówi - Budżet nie jest workiem bez dna. (2019-03-10 17:50)
zbigsochzbigsoch
0
@ gaj

Każdy program zgłoszony przez polityków można nazwać politycznym ale też każdy program polityczny ma wydzwięk społeczny i gospodarczy.I o to mi chodzi ,że mało dyskusji na temat społecznego i ekonomicznego znaczenia tego konkretnego projektu 500+ a za dużo polityki.

Totalna opozycja skrytykuje każdy projekt nawet zniesienie 500+ by skrytykowali i to jest polityka.

Propozycje podziału środków przeznaczonych na 500+ każdy może mieć inne ,ale czy efekt społeczny będzie lepszy? Przypominam ,że istniał i istnieje dalej zasiłek rodzinny i nie wzbudzał on tyle emocji co 500+.Dlaczego ? kwoty nie te?

Czy propozycja podwyżki dla nauczycieli 1000 zł to projekt polityczny? Dlaczego 1000 zł a nie 800 lub 1400? Czy 1000 zł sprawi że nauczyciele będa dobrze opłacaną grupą zawodową ? Ile to jest minimalna płaca europejska ? Pan Prezydent Francji coś tam proponuje wprowadzić na kształt europejskie płacy minimalnej dla każdego kraju członkowskiego innej o takich rozwiazaniach myślisz ?

Na takie tematy bym podyskutował a nie kto uprawia większą propagandę albo kto składa lepsze propozycje korupcji politycznej. (2019-03-10 19:05)
mefistomefisto
0
Przez trzydziesci lat nie było żadnego wsparcia dla rodzin posiadających dzieci.Ludzie zawsze narzekali że państwo nie wspiera rodzin.Gdy jednak pojawili się tacy co dali pieniądze na dzieci to okazuje się że ludzie tego nie chcą. Chcą za to żeby budżet finansował in vitro .Czy z wami jest coś nie tak?Przecież jak do tej pory to rząd nikomu nie zabrał żeby dać 500+,wielu grupom społecznym podniósł wynagrodzenie.Skoro ten rząd jest zły to który był albo będzie lepszy?Jaka partia jest w stanie tyle zrobić gdyby wygrała?obawiam się że rzadna z tych które dziś mamy (2019-03-10 21:51)
kacperskyykacperskyy
0
"jak do tej pory to rząd nikomu nie zabrał żeby dać 500+,wielu grupom społecznym podniósł wynagrodzenie"buahahahha! mefisto na stnad up'ie zrobil bys furore :)człowieku to wszystko na kreche jest i to coraz większą. poza tym podwyższył bo ludzie zaczeli na ulice wychodzić. normalnie to retoryka że nie ma kasy, jak strach zajrzał im w oczy to kolejne kredyty.wyobraź sobie swój dom: żona, 2 dzieci, ty zarabiasz 2300 do ręki bo jestes kierownikiem w boryszewie.utrzymanie domu kosztuje cię 1500

szkoła, dzieci + cała reszta pochałania ci reszte wypłaty

ale ty decydujesz się jeszcze dzieciom dac po 200 zeta, zonie kolejnie 200 a sam jeszcze chowasz na lewo dla siebie pare zeta.jak długo polecisz na bocianie dopóki kruk do dupy ci się nie dobierze? (2019-03-11 07:48)
wbienkowbienko
-1
@mefisto

„rząd wielu grupom społecznym podniósł wynagrodzenie”????? (WTF) Rząd jest pracodawcą jedynie dla sfery budżetowej, a tam z wynagrodzeniami cieniuchno. Nikomu innemu rząd nie podniesie wynagrodzenia, co najwyżej może mniej zabrać poprzez zmniejszenie opodatkowania. Ale na tym rządzącym nie zależy. Ktoś musi się w końcu składać na ich „gest”.

Mało tego, nie przez 30 ale przez 1000 lat nie było żadnego wsparcia dla rodzin posiadających dzieci. A rodziny były, dzieci wychowywały i społeczeństwo nie wymarło. A bywały trudniejsze czasy niż dzisiaj, oj bywały. Wygląda na to, że teraz rodziny są niewydolne, rodzice nie potrafią zadbać o swoje dzieci i dlatego muszą one być dotowane przez Państwo. Ale politycy zamiast reformować i umacniać Państwo przyjmują rolę dobrego wujka sypiącego groszem zaniedbując przy tym całą sferę budżetową, za która są odpowiedzialni (jako rządzący) i na którą w imieniu Państwa zbierają podatki. Mimo górki finansowej stygną wydatki na inwestycje infrastrukturalne i komunikacyjne, sądownictwo, edukację, służbę zdrowia, naukę, kulturę, działania proekologiczne, służby mundurowe itp. itd., czy w końcu na faktyczną pomoc społeczną i socjalną (nie ma pieniędzy na opiekunów i ludzi niepełnosprawnych, przewlekle chorych, ludzi z rzadkimi chorobami, rehabilitację i integrację osób niepełnosprawnych). To dzięki sprawności Państwa w tych dziedzinach obywatelombędzie żyło się lepiej i bezpieczniej, a nie dzięki 500+. Strach pomyśleć co będzie, gdy przyjdzie dołek.

Ale "suwereny" cieszcie się i radujcie, macie 500+. Za te pieniądze poszukajcie sobie kogoś, kto was i wasze dzieci będzie leczył, kto wasze dzieci douczy i jeszcze może wystarczy wam na firmę ochroniarską, która zadba o wasze bezpieczeństwo. Co, że nie straczy? No to poproście ładnie o 700+. Najwyżej politycy podniosą podatki.

Za PO było ponoć państwo z kartonu. Jeśli tak, to PiS ten karton pomalował w cegiełki i wmawia wszystkim, że to solidny mur. Ale to nadal karton tylko trochę starszy i pomarszczony od farby.

(2019-03-11 12:49)
stawik12stawik12
+1
zbigsoch " Nie jestem lekarzem ,ale podejrzewam u Ciebie jakis stan chorobowy,może to depresja spowodowana brakiem możliwości realizowania swoich poglądów politycznych? I tu wróciła normalność w Twoim wykonaniu , nie mając merytoryki jedynym odwetem jest błoto rzucane w twarz inaczej myślącym . Co do tematu to chyba juz wiesz ,że rezerwy państwa zaczynaja zbliżać się do zera . Jak są one wysokie i czy są dowiemy sie tylko i wyłącznie po zmianie rządzących . A ostatni wierszyk Skiby znasz i to jest przyszłośc. (2019-03-11 16:47)
zbigsochzbigsoch
0
@stawik12

Może Ty spróbuj merytorycznie odpowiedzieć w kontekście 500+ na takie pytania :

A jak tam sprawa sprowadzenia wraku?A jak tam podkomisja smoleńska?No i wiesz kto przygotował uszczelnienie VAT? (2019-03-11 20:48)
stawik12stawik12
+2


zbigsoch No dobrze spróbuję odpowiedzieć 1/ Wraku nigdy nie oddadzą ,bo to karta przetargowa a po drugie po co Nam ten złom 2/ Członkowie komisji smoleńskiej poszli w rozsypkę tzn. jedni uciekli do USA drudzy po wyciągnieciu z kasy ile się dało też zamilkli widząc jakie bzdury opowiadali 3/ co do Vatu to projekt był przygotowany przez poprzedników a zrealizowany ze wzgledu na wygrane wybory przez obecnie rządzacych. Pozdrawiam (2019-03-11 23:14)
wbienkowbienko
0
@zbigsoch

A Pan dalej nie rozumiesz: podobnie jak 500+ to są wszystko ściemy:sprawa sprowadzenia wraku - "my sprowadzimy, bo oni nie potrafili",podkomisja smoleńska - "my wyjaśnimy, bo oni nie potrafili",uszczelnienie VAT - "my uszczelniliśmy VAT, bo oni nie potrafili, 500+ - "my dobrze rządzimy i dzielimy, bo oni nie potrafili". Jak rzucił w przestrzeń niejaki Kurski spec od propagandy - "ciemny lud to kupi". (2019-03-12 09:28)
zbigsochzbigsoch
0
@ stawik12

Dzięki za odpowiedzi ale oczywiście nie o to mi chodziło bo odpowiedziałeś na nie moje pytania.Ja pytałem o kontekst 500+ i nie dziwie Ci się ,że nie odpowiedziałeś merytorycznie na moje pytanie ,bo na takie pytanie nie ma merytotycznej odpowiedzi.

Kolega wbienko też nie daje za wygraną i brnie dalej w politykę.No to prosze kilka przykładów ,które to ściema ? Na 500+ pieniędzy nie ma i nie będzie,dziury VAT nie było (ale uszczelnienie to my przygotowaliśmy),500+ na pierwsze dziecko to korupcja polityczna (a PIS ukradł nasz projekt).To takie przykłady na temat 500+ ,nie chcę pisać nie na temat ale jeszcze sporo takich perełek by się znalazło.To mi tak trochę wygląda wybierz sobie co ci pasuje dla ciebie wszystko . (2019-03-12 10:40)
wbienkowbienko
+1
@zbigsoch

A czy zadałeś merytoryczne pytania dot. 500+ aby spodziewać się merytorycznych odpowiedzi? :)

Na 500+ pieniędzy nie ma” – jeśli są na 500+, to po prostu nie ma na inne wydatki, które powinny być priorytetem dla Państwa, wydatki gwarantujące jego sprawność w służebności obywatelom. Oczywiście zawsze można rozdać jeszcze więcej, ale ja wolę rząd dbający o sprawnie działające Państwo, niż rząd kupujący „swoim ludziom” gwarancję władzy za zadowolenie wyborców obdarowanych za friko. Czy wykonalne w Polsce? Coraz bardziej wątpię. :(

dziury VAT nie było” – a kto tak twierdził? Spornym faktem jest tylko oszacowanie strat wynikłych z jej istnienia. Ale większość luk w systemie to wynik przekomplikowania i niedopracowania systemu VAT przez prof. Modzelewskiego. Ale dzięki tym „komplikatorom” pan ów zarobił całkiem sporą kaskę jako doradca podatkowy i guru od systemu, który sam zaprojektował.

A jak Ty szacujesz, ile czasu w tej gmatwaninie przepisów mogło zająć przygotowanie projektu uszczelnienia VAT od strony merytorycznej (podatkowej), prawnej , infrastrukturalnej, informatycznej i teleinformatycznej oraz strukturalnej (do realizacji od strony podatników w celu dopasowania do systemu)?

500+ na pierwsze dziecko to korupcja polityczna” – oczywista oczywistość – i licytacja przedwyborcza pomiędzy PiS i PO jest skrajnie głupia.

(2019-03-12 16:46)
zbigsochzbigsoch
-1
@wbienko

Cieszęsię żeodpuściłeś (chociaż trochę) politykowanie i wróciłeś do tematu.Udajeszczy nie rozumiesz, że mieszanie katastrofy smoleńskiej z 500+ nie mażadnegozwiązku?

Ładnieinterpretujesz co chciał powiedzieć były minister finansów („Na 500+ pieniędzy nie ma” – jeśli są na 500+, to po prostu nie ma na inne wydatki,).Niewiesz kto twierdzi,że nie było luki VAT ?Rozumiem żenieogladaszpropagandowejTVP alemógłbyśsieprzełamać i obejrzeć posiedzenie komisji do spraw VAT,wezwani tam świadkowiemogą mówić co chcą ijeszczeniesłyszałem żebyktoś tam mówił o przygotowywaniu projektu uszczelnienia VAT od strony merytorycznej (podatkowej), prawnej,infrastrukturalnej, informatycznej i teleinformatycznej oraz strukturalnej (do realizacji od strony podatników w celu dopasowania do systemu).Dlaczego? Bo uważali,że wszystkocyka jak należy.

Pytasz ile czasu potrzeba na przygotowanie przepisów i tej całej machiny uszczelniajacej VAT ? Nie mampojęcia alewygląd,że 8 lat a tak poważnie to jest procesciągły bonawet teraz luka w VAT istnieje.Bezdyskusyjnejest,że obecny rząd ma sukcesy na poluściagania(uszczelniania) VAT i dodatkowe środki w budżeciesiepojawiły (choć nie wszyscy nawet na tym forumsiez tym zgadzają).

I teraz dochodzimy do meritum sprawy (towszystko conapisałem na początku w tym kontekście nie ma znaczenia),przeznaczeniepieniędzy.Naco wydać, ja jużpisałem dlaczegowedług mnie 500+ to dobry pomysł,Ty masz inne zdanie OK.Uważasz,że rząd powinien dbać o sprawniedziałajacepaństwo (domyślamsie żewedług Ciebie rząd koalicji PO i PSL robił to lepiej od obecnego to powiedz co się stało z kapitałem gromadzonym w OFE,na co został przeznaczony?) i ja też tak uważam,że podstawowym zadaniemrzadujest bezpieczeństwo swoich obywateli.Różnimysię tym,że ja nie zauważam dziedzinżycia w którychsię pogorszyło podrzadamiobecnej opcji politycznej.Czysię polepszyło? Też napisałemjuzo bezrobociu,PKB,średniej płacy można dodać obniżony deficyt budżetowy i jak widać 500+ nie ma na to negatywnego skutku a wręcz przeciwnie,pobudził popytwewnetrzny, któryto jest jednym ze składników wzrostu gospodarczego.

Jasne,że widzę problemy ze służbą zdrowia,edukacją,ciagleniskimi płacami i tysiącami innych spraw tylko czy zapaść w tych dziedzinach życianastapiławciaguostatnich 4 lat?

Czy uważasz,że jak byśmy wpompowali środki z 500+ w służbę zdrowia to problem zdostępemdo usług medycznych bysieskonczył? Znasz jakieś wyliczenia ile jest potrzebnychpieniedzyna uzdrowienie naszego lecznictwa,szkolnictwa,ochrony środowiska itd.Nieuważam oczywiście,że nie należy reformować idowinansowywaćw/wdziedzin alenie wsypywaniempieniedzydo dziurawego worka.500+ na pewno nie jest zmarnowane,pośredniozasila również edukację,służbę zdrowia,gospodarkęi po prostu żyje się lepiej. (2019-03-13 09:57)

skomentuj ten artykuł