Komendarek koncert film

/ 2 zdjęć

Władysław Komendarek to jeden z najsłynniejszych mieszkańców Sochaczewa. Artysta z krwi i kości, wierny muzyce od zawsze. Żyje tylko nią i tylko dla niej. Faktycznie, jak sam twierdzi, słyszy i odtwarza dźwięki kosmosu. Niezwykle oryginalny, spójny stylicznie i wizerunkowo. Wiecznie młody. Co ciekwe, choć prezentuje dziś nurt muzyczny z gatunku niszowych, jego kariera zdaje się wypływać na szersze wody. Koncert na tegorocznym OFF Festiwal, imprezie na światowym poziomie, wzbudził nieskrywany entuzjazm widzów. Bo z Komendarkiem jest tak, że choć niemal każdy o nim słyszał, niewielu słyszało jego. Postanowiliśmy nieco naprawić tę rzeczywistość, filmując ostatni koncert naszej gwiazdy w Niezależnym Domu Kultury Piekarnia, gdzie Komendarek zilustrował muzycznie słynny ekspresjonistyczny obraz niemieckiej sztuki filmowej z 1920 roku "Gabinet doktora Caligari".

- Czy to był najbardziej kosmiczny koncert festiwalu? Ukryty za elektronicznymi instrumentami Komendarek wyglądał trochę jak newage'owy szaman - skrzyżowanie Lee "Scratch" Perry'ego i Roba Zombie. Nieźle korespondowało to z jego muzyką, w której organowe brzmienia, gitarowe riffy, hipnotyczne rave'owe bity, noise i oldskulowe solówki na klawiszach zlewały się w jedno. Ta surrealistyczna mieszanka zaskakująco dobrze wpisywała się w kontekst współczesnej alternatywy. Komendarek nie miał prawa pasować do tego świata - w latach 80. grał w progrockowym dinozaurze Exodus. Na scenie szalał jednak nie szacowny weteran, lecz jak najbardziej współczesny przybysz z rzeczywistości równoległej - pisała o występie Komendarka na Off Festiwal "Gazeta Wyborcza". 


Podobnie surrealistycznie i kosmicznie było w NDK Piekarnia 10 października 2015 r. Niesamowity, trochę demoniczny nastrój i ekspresyjna muzyka Komendarka na długo zostaną w pamięci tych, którzy brali udział w wydarzeniu. My postanowiliśmy je mocniej utrwalić, publikując relację video z występu autorstwa Montowni. Więcej na temat koncertu zorganizowanego z inicjatywy Łukasza Szewczyka z Kulturki TUTAJ.

 

3min     2145x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł