Michał Gołkowski: Moskal – witaj w przedsionku prywatnego piekła - video

/ 2 zdjęć

Sierpień był kolejnym ważnym miesiącem w karierze pisarskiej sochaczewianina Michała Gołkowskiego. Światło dzienne ujrzała kolejna jego książka, znowu inna niż wszystkie dotychczasowe. Niektórzy twierdzą, że najlepsza. Zobaczcie trailer promujący tytuł z Erykiem Lubosem. Kto wie, może wkrótce powstanie cały film…

 

- "Moskal" wciągnął mnie bez opamiętania. Lekturę zakończyłem o 3 w nocy, nerwowo przewracając kolejne kartki i czekając na kulminacyjny moment. Fenomenalnie dopracowana historia.  W każdym calu. A genialne ilustracje Vladimira Nenova dopełniają całe dzieło. Gorąco polecam powieść nie tylko fanom fantastyki. Choć uczciwie ostrzegam - to naprawdę mocna i brutalna rzecz. Gołkowski przebił wszystkie swoje dotychczasowe powieści – napisał w recenzji najnowszej książki Michała Gołkowskiego Krzysztof Piersa (kulturaonline.pl).

Książka rozpoczyna się w 1989 roku. Główny bohater, Artur Wiktorowicz, spotyka staruszka, który bardzo chce mu sprzedać przedwojenne, złote pióro. Robotnik w końcu ulega. Wkrótce okazuje się, że pióro całkowicie zmienia jego życie.

- Pióro podpowiada Arturowi, jak wyjść obronną ręką z okresu przejściowego, gdy PRL zmienił się w znaną nam RP. Sprzedaż kapitału, prywatyzacja państwowych majątków, otwarte granice, sprzedaż z łóżek polowych, nieśmiertelne pomarańcze... autor doskonale oddaje klimat tamtego okresu, gdy każdy przedsiębiorczy cwaniak mógł dorobić się majątku niemal z dnia na dzień. A ten kto bał się ryzykować, został w klasie robotniczej aż do śmierci – pisze Piersa.

Druga połowa książki to już zupełnie inna historia rozgrywająca się w moskiewskim półświatku, gdzie wśród rosyjskich oligarchów Wiktorowicz osiąga coraz większe sukcesy kosztem własnego sumienia. To przywołane w tytule prywatne piekło. Tak frapujące, że czyta się „Moskala” jednym tchem do ostatniej kartki. Ale o tym przekonajcie się sami. Książka do kupienia również w księgarni na Reymonta w Sochaczewie.

 

0min     2362x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł