Niezwykły remont w lesie w Leontynowie

/ 2 komentarzy

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą dokładnie 5 września br. przystąpiło do remontu wyjątkowego cmentarza ukrytego w lesie we wsi Leontynów, gmina Młodzieszyn. W ostatnich dniach Bitwy nad Bzurą 1939 roku broniło się tu do końca kilkuset polskich żołnierzy z rozbitych oddziałów. Trzystu z nich zostało zabitych, a okoliczni mieszkańcy pochowali ich wśród drzew i przez lata dbali jak potrafili o utworzony przez siebie cmentarzyk. Dzięki środkom przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ostatnich dniach nekropolia doczekała się należnego remontu. Przebudowano ogrodzenie, obramowania pól grobowych oraz zamontowano granitowe krzyże z tabliczkami w kształcie nieśmiertelników z grawerka nazwisk. Wojskowy cmentarz doczekał się też masztu flagowego. Przedstawiamy film autorstwa Polish Military Channel – Wadera, dokumentujący przeprowadzone prace i wypowiedzi osób w nie zaangażowanych.


Mogiła zbiorowa nr 38 w Leontynowie powstała w wyniku ostatniej fazy Bitwy nad Bzurą 1939 roku. Wśród lasu, na niewielkim wzniesieniu, odnajdujemy cmentarz o rozmiarze 170 m2, gdzie pochowano około 300 żołnierzy polskich.

Po 16 września 1939 roku w lasach w rejonach Leontynowa zbierały się kilkusetosobowe oddziały z różnych przerzedzonych pułków (wśród nich 10, 18, 37, 19, 57 pp.), które w poprzednich dniach utraciły w walce zwartość. Z nielicznej literatury wiemy, że jeszcze 19 września biły się tutaj m. in. resztki 26 p.a.l. i 37 pp., ze swoim dowódcą – podpułkownikiem Stanisławem Kurczem.

Po nieudanej próbie marszu na przeprawę w Witkowicach, w warunkach otoczenia, różne grupy wojska organizowały w lasach młodzieszyńskich samodzielne punkty obrony. Wznoszące się nad rejonem wsi Leontynów zalesione wydmy stały się dla izolowanych polskich oddziałów polowym bastionem, którego broniono jeszcze w ostatnich dniach września 1939 roku. Na polskie pozycje uderzały od strony Młodzieszyna zmotoryzowane oddziały piechoty niemieckiej, przy wsparciu czołgów i artylerii.

Losy odciętych żołnierzy nie zostały do końca wyjaśnione. Część z nich trafiła do niewoli, inni, około trzystu, ponieśli śmierć, znajdując ostatnie miejsce spoczynku w Leontynowie. Po zakończeniu działań wojennych mieszkańcy wsi – świadkowie dramatycznych wydarzeń, udzielali ostatniej posługi poległym. Grzebali zabitych, tworzyli i pielęgnowali ten wyjątkowy leśny cmentarzyk.


Film, dokumentujący remont cmentarza, publikujemy dzięki uprzejmości Polish Military Channel – Wadera.

 

0min     3373x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

DystopiaDystopia
0

Coś chyba się pomyliło... To jest film sprzed kilku lat!

(2017-10-31 14:52)
pawel-rozdzestwpawel-rozdzestw
0

https://www.facebook.com/events/954633034688893/

Zapraszamy na uroczystość w dniu 18 listopada 2017 roku na cmentarz w Leontynowie.

(2017-10-31 17:23)

skomentuj ten artykuł