Odwiert geotermalny Sochaczew - relacja

/ 14 komentarzy / 9 zdjęć
+4

Trzeciego sierpnia w Sochaczewie odbyło się uroczyste otwarcie badawczego odwiertu geotermalnego. Po raz pierwszy rozpoczęło się wiercenie otworu mającego dać odpowiedź na pytania dotyczące wód gruntowych. 


Odwiert geotermalny ma być zagospodarowany jako produkcja ciepła geotermalnego na potrzeby mieszkańców Sochaczewa oraz wykorzystanie schłodzonej wody geotermalnej, jako wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. 


Przy uzyskaniu pozytywnego wyniku badań wody, Sochaczew zyska przyjazne dla środowiska źródło ciepła oraz nowe źródło wody pitnej. Całość inwestycji jest realizowana z funduszy rządowych. 

 

2min     4710x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (14)

jerzyk2205jerzyk2205
+3
Mam nadzieję, że ten ewidentny lans decydentów miejskich nie był przedwczesny, bo sfinansowany ze środków Fuduszu Ochrony Środowiska odwiert to na razie nic pewnego. Dlaczego więc teraz? Czy czekanie na finał wiercenia nie byłoby zbyt ryzykowne dla wizerunkowych korzyści przed wyborami? A może trzeba było zaprosić pod te rozstawione namioty przyszłych beneficjentów końcowych, a nie ograniczać się do kilku oficjeli i przedstawicieli mediów, których zadaniem będzie rozpromowanie wydarzenia.

(2018-08-03 21:38)
ojtam ojtamojtam ojtam
0
Pan Jerzy jak zwykle niepoprawny pesymista. Cieszmy się, że Sochaczew na tę iwestcje nie wydał złotówki. Bez ryzyka nigdy nie dowiemy się czy woda jest czy jej nie ma ?.Współpraca samorządu miejskigo z posłem M. Małeckim przynosi efekty nie tylko przy tej inwestycji. Troszkę optymizmu a nie tylko krytyka, która najlepsze pomysły przedstawia jako zbędne, złe i mało potrzebne.Zostawmy politykę na boku. Sochaczewianie nie chcą się tylko umartwiać. (2018-08-05 09:28)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
Panie ojtam ojtam proszę czytać ze zrozumieniem. Nie krytykuję odwiertu, ani jego kosztu. Irytuje mnie nachalne promowanie się kilku ludzi w momencie, kiedy jeszcze nie ma czego promować. Efekt odwiertu (oby był dobry) będzie znany zapewne już po wyborach, więc ta "pompa decydentów" z udziałem kilku oficjeli dla mediów ma bardzo czytelny charakter. (2018-08-05 12:49)
ojtam ojtamojtam ojtam
0
Tak ma Pan rację. Rozumiem pańską irytacje. Dlatego pewno nie było tłumów. Domniemam, że miało być skromnie i było, ale z ręką na sercu Panie Jerzy gdyby był Pan Burmistrzem to też czyniłby Pan podobnie.Ktoś z władz z terenu musi być na taką ważną okoliczność.A lokalna prasa przy okazji ma prawo informować społeczność o takim wydarzeniu. (2018-08-05 13:25)
robroyrobroy
+1
czy nie można do kufy nędzy wywiercić dziury,ogłosić co z niej wypłynie,jakie są blaski i cienie tej roboty? CZY TRZEBA DO TEGO FACETÓW CZERNI,WYMIENIONYCH Z NAZWISKA I FUNCJI,OJCÓW SUKCESU (ŻADEN Z TYCH FACETÓW NIE JEST PRYWATNYM FUNDATOREM -INWESTOREM ZA SWOJĄ KASĘ !!! )większość z nich dostaje dodatkowe -Z URZĘDU-nagrody i premie bo ZADZIAŁALI, WSPOMOGLI, ZAINSPIROWALI.ŻAŁOSNE MARIONETKI (2018-08-05 13:56)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
Panie ojtam ojtam, z ręką na sercu, nie czyniłbym podobnie, stąd moja dezaprobata. Rozumiem, że na zakończenie inwestycji organizuje się uroczyste oddanie obiektu i podziękowanie zaangażowanym w proces inwestycyjny. Owszem praktykowało się jeszcze w początkowym stadium niektórych inwestycji wmurowanie aktu erekcyjnego, ale nowa tradycja uroczystego rozpoczęcia inwestycji, to już pomysł obecnych decydentów, zwłaszcza w roku wyborczym. Robroy w swej konkluzji okazał się do bólu precyzyjny. (2018-08-05 16:16)
wbienkowbienko
+1
No @robroy po wolsku mówiąc trafiłeś w środek samego sedna : ) :) :) (2018-08-05 19:13)
IsheIshe
0
a tu przez przypadek przez złe obliczenia zamiat wody geotermanlej okazała się ropa, i zaraz amerykanie by wpadli z "misiją stabilizacyjną" Sochaczewa (2018-08-06 06:04)
wbienkowbienko
0
@Ishe gorzej jak się dokopią do tej samej żyłki ciepła co ojciec toruński, a ten węsząc spisek podkradaczy ciepła poruszy wszystkie ministerstwa "własne" w celu zakorkowania odwiertu. Jak wiadomo ojciec toruński nie znosi konkurencji więc trzeba się spodziewać oddziałów specjalnych WOT Grupa Delta Szwadron Super Cool Komando Wilków Alfa w skrócie "Antoni" . A to jest o wiele groźnijesze od jakichś tam amerykanów (w dodatku w większości afroamerykanów). (2018-08-06 11:01)
wbienkowbienko
+1
"Odwiert geotermalny ma być zagospodarowany jako produkcja ciepła geotermalnego na potrzeby mieszkańców Sochaczewa oraz wykorzystanie schłodzonej wody geotermalnej, jako wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi."

O ile się orientuję to woda geotermalna to "solanka", nie będzie za słono przy tym spożyciu?

Jeśli ta geotermia jest taka dobra i tak dużo jej w Polsce, to po jaką cholerę wkłada się w tej krainie WIELKIE PIENIĄDZE w wydobycie i spalanie węgla kamiennego?

Po jaką cholerę wkłada się miliardy w 500+ zamiast wydać je na innowacyjną państwową fabrykę instalacji geotermalnych i wymienników ciepła różnej wielkości (dla miast, fabryk, osiedli, wsi i gospodarstw indywidualnych) by zapewnić krajowi w ogromnym stopniu niezależność energetyczną bez potrzeby importu surowców energetycznych?

Jeśli źródło jest niewyczerpane (odnawialne) to by to dopiero była inwestycja na lata. Suweren miałby na wieki ciepło "za grosze" i oszczędności w portfelu bez uzależniania się od klientelizmu lansowanego przez rządzących. A i partyjni urzędnicy mieliby ciepłe posadki na swoje kadencje (to żart oczywiście :). Taki nasz polski Narodowy Energetyczny Plan służyłby wszystkim, a nie tak jak leninowski NEP w rosji radzieckiej -partii - przewodniej sile narodu. (2018-08-09 14:51)
okooko
+1
To jest wyciąganie publicznej mega kasy... Czy wiecie że Piotr Osiecki jest w radzie nadzorczej "Geotermia Mazowiecka Spółka Akcyjna" PRZYPADEK!!!!!!!!!!!!! (2018-08-12 10:57)
wbienkowbienko
+1
@oko

Pewnie taki półprzypadek. Patrząc na listę udziałowców Pan Burmistrz w radzie nadzorczej jest pewnie członkiem z ramienia sochaczewskich udziałowców.

Ale co tu kryć. W Polsce, wbrew wszelkiej logice, i tak głównymodnawialnym żródłem energii jest węgiel. Co raz to, od nowa rodzi się jakiś genialny plan ratowania górnictwa za grube miliardy. Górnicy przyjadą z oponami i śrubami do stolycy albo pod siedzibę JSW i od nowa zaczyna się stawianie na polski węgiel.

Na geotermi skorzysta jedynie ojciec toruński, bo dla niego polski węgiel jest za drogi, a koszty inwestycji i tak sfinansują mu koledzy, z którymi prowadzi interesy polityczne. (2018-08-13 17:11)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
Tak, miasto i miejska spółka PEC mają akcje w Geotermii Mazowieckiej S.A. Burmistrz jako reprezentant Sochaczewa w Walnym Zebraniu Członków Geotermii S.A. ma prawo wskazać przedstawiciela do Rady Nadzorczej w Spółce. Kiedy sochaczewski burmistrz został usunięty z Rady Nadzorczej spółki TBS z o.o. w Radomiu, wskazał sam siebie na członka Rady Nadzorczej Geotermii. Od nowej kadencji zmienione przepisy już na to nie pozwolą. (2018-08-13 22:54)
MA1970MA1970
+1
Lipa nic z tego nie będzie nie zabrali Proboszcza (2018-09-05 19:28)

skomentuj ten artykuł