Przystań - przeszłość Sochaczewa zburzona

/ 17 komentarzy

Sochaczewska przystań już nie istnieje. Powstała w 1933 roku. Podczas II Wojny Światowej uległa zniszczeniu ale szybko powróciła do życia. Przez wiele lat służyła mieszkańcom Sochaczewa, później nieco zapomniana straszyła swoim wyglądem. Od kilku lat jej świetność sukcesywnie przywracana przez wiele osób. Plany na inne życie przystani ma miasto. Obecny budynek zburzono a w jego miejsce ma powstać nowoczesny obiekt z zapleczem gastronomicznym. Dla sochaczewskiej przystani rozpoczął się nowy okres życia. Czy lepszy czas pokaże.  

 

6min     4406x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (17)

dragon36dragon36
-7
Dzięki obecnym władzom miasto pięknieje,burzone paszkwile a powstaje nowe,parki,ulice etc.....przystan jak na dzis to tylko straszyła,jedyne co dobre to młodzi mieli sie gdzie skryć ,teraz powstaną nowe obiekty i będą zapewne służyły zadowolonym z rozwoju miasta mieszkańcom.Brawo Panie Osiecki. (2018-09-22 18:07)
robroyrobroy
+2
zburzyli żeby nie było ,że przy obiekcie rekreacyjnym powstała knajpa w eleganckim kontenerze ,w której można alkoholu sie nachlać,jeszcze za Muszlę Koncertową się wezmą i spuszczą do Bzury (2018-09-22 18:38)
DystopiaDystopia
+5
"Dla sochaczewskiej przystani rozpoczął się nowy okres życia. Czy lepszy czas pokaże." Rozpoczął się nowy okres życia???? Ktoś tu chyba raczy żartować. Przystań właśnie została zabita!!!! Nie może rozpoczynać "nowego okresu życia" coś, ci właśnie zostało zburzone!! (2018-09-23 03:18)
MaciekMaciek
-4
A co tam takiego pięknego było, że żałujecie? Wspaniały dojazd, zabytkowe wnętrza? Budynek z historią, jak chyba każdy w mieście. W miejsce starego powstanie nowy - z tego co widziałem na wizualizacjach, ładniejszy i bardziej praktyczny. Motocykliści włożyli sporo pracy w uprzątnięcie terenu i remont, jednak ja jak i 99,9% mieszkańców do stoważyszenia nie należymy a miejsce jak i budynek należy się przede wszystkim mieszkańcom miasta. (2018-09-23 08:52)
robroyrobroy
+3
@Maciek-oczywiście,wszystko co nowe będzie piękniejsze ,jak napisano budynek przedwojenny,chyba nie zabytkowy? A kmienicę na Farnej,mimo ze ma właściciela i została wystawiona na sprzedaż nieśmiało chcieli wyremontować za państwowe pieniadze,,bo przedwojenna,"cudna" i zabytkowa, tylko jak się ""rewitalizuje "",to się burzy i stawia nowe,a po tej przystani nawet dołu nie zostawią,wszystko przeżyjemy wydaje mi się (2018-09-23 10:25)
wbienkowbienko
+1
"Dzięki obecnym władzom miasto pięknieje,burzone paszkwile a powstaje nowe,parki,ulice etc..Brawo Panie Osiecki". Ijeszcze inni, niektórzy, wtykają ci szpilki. To nie ludzie – towilki! Łubu dubu, asta asta niech żyje nam burmistrz naszego miasta, niech żyje nam. To śpiewałem ja,@dragon36.;)P.S. :) :) :) - szczególnie za te "burzone paszkwile" ipowstające nowe parki, ulice i co tam jeszcze innego nowego sie znajdzie. (2018-09-23 13:20)
maczetaostramaczetaostra
+1
dragon36 a czy jesteś przekonany ,że to powstanie .Sądząc po wyglądzie miejsca do wypoczynku bo nie kąpieliska nad Bzurą , śmiem wątpić. (2018-09-23 14:42)
MaciekMaciek
+2
robroy - ok przedwojenny, ale wartość kulturowa jako zabytek chyba średnia. Ja wiem, że sentyment, ale kierując się sentymentem to byśmy po brukowanych ulicach jeździli i najlepiej dorożkami, bo zabytkowe. Miejsce zasługuje na to, żeby znów je oddać w ręce sochaczewian, a budynek w stanie jakim był dotychczas nadawał się co najwyżej na magazyn kajaków.

A co do innych "paszkwili" jak się kolega wyraził to wcale nie jestem za. Sporo rzeczy mnie wkurza (np. partackie remonty dróg, nasadzenia, wycinka drzew itp.) ale dyskutujemy o przystani. Odnoszę wrażenie, że niektórzy już z rozpędu narzekają, bez zastanowienia na pohybel władzy. (2018-09-23 14:44)
robroyrobroy
0
@Maciek-pamietasz lamenty nad starą mleczarnią na Traugutta?zabytek tradycja,i przyszedł Lidl i rozpierduchę zrobił,a na przystani knajpa ,wujek Józek dostał pozwolenie,alkohol jest,spróbuj wypić piwo w parku (2018-09-23 16:52)
DystopiaDystopia
+1
@Maciek o wartości miejsca nie muszą świadczyć "zabytkowe wnętrza", często chodzi o wartość sentymentalną, a taką niewątpliwie przystań miała. Tyle pokoleń sochaczewian wykorzystywało ten budynek na różne sposoby, 85 lat stał w tym miejscu, to chyba powinno się uszanować i dać mu szansę żyć dalej. Pewnych rzeczy nie da się racjonalnie wytłumaczyć, nie umiem racjonalnie wytłumaczyć przywiązania sochaczewian do budynku przystani, tak samo jak nie uda się nikomu racjonalnie wytłumaczyć dlaczego należało ten budynek wyburzyć. Rozmawiałam już z wieloma ludźmi, nikt z moich rozmówców nie może pojąć dlaczego nie można było zagospodarować tego budynku, odremontować nadbudować... Nikt nie neguje tego, że w tym miejscu miałaby powstać kawiarnia, czy też inne usługi, ale nie w taki sposób. Bez szacunku... (2018-09-23 17:18)
kolo6kolo6
0
Nie rozumiem sentymentu do tego budynku, może jestem bez serca. Ale patrząc na ten tok myślenia to muszla ma być robiona czy nie ?  (2018-09-23 17:39)
gajgaj
+2
;)

Kolo6. To pytanie do sociologów. Żyjemy w "chińskiej epoce". Otaczamy się nietrwałymi przedmiotami. Takimi, które gdy tylko skończy się czas gwarancji, wyrzucamy na śmietnik. Raz dlatego że się psują i nie warto ich naprawiać. Dwa - bo się znudziły. To przenika do naszej podświadomości. I to co ma swoje lata jest nie warte, w naszym odczuciu, zachowania. I tak zaczynamy postrzegać rzeczywistość. Tak sobie myślę, że przystań padła ofiarą takiego podejścia. Nie stało nikogo kto chciałby ją zachować. Kto dostrzegłby w niej wartość. Tą historyczną, I tą sentymentalną. I zabrakło pomysłu by ją wkomponować w sposób estetyczny i funkcjonalny w krajobraz Sochaczewa.

Czy można inaczej?

Czy nikt kto patrzył na przystań przed jej zniszczeniem nie dostrzegł w niej nic co warto zachować?

Tego już nikt się nie dowie. (2018-09-23 18:07)
malgorzata-kaczmarekmalgorzata-kaczmarek
+2
Tendencja obecnych decydentów jest taka: zniszczyć, co się da, ogolocic, wybrukować i zostawić goły beton. Tak samo będzie i z przystanią - zamiast pomyśleć, jak zachować istniejący budynek i jedynie go zmodernizować, nie, najlepiej zniszczyć. (2018-09-23 18:14)
kolo6kolo6
0
Ludzie, piszecie o tym budynku jakby był to zabytek najwyższej klasy. Jaki sentyment, przecież tam tylko robili popijawy do rana. Smieszy mnie jak to wszystko naciągacie (2018-09-23 18:28)
kacperskyykacperskyy
0
sluchajcie, pytanie czy dalo cos sie z tym zrobic innego? wiem ze byly proby reanimacji tego miejsca ale ostatecznie skończyło się z jakiś powodów jak widać. czemu? moze po prostu nie dało tam sie nic zrobić? no bo co? skansen? muzeum? wiecie ze za pisiorami nie jestem ale moze w tym przypadku nie ma co szukac drugiego dna? (2018-09-24 08:37)
SieciechSieciech
0
Pewien etap się zakończył, też miałem z przystanią miłe wspomnienia :) uważam jednak, że dobrze się stało. Liczę, że w tym miejscu powstanie coś znacznie lepszego (2018-09-24 09:30)
robroyrobroy
+1
@gaj,-przepisałeś czy tak sam od siebie? no bez pytań ! masz u mnie : (2018-09-24 13:44)

skomentuj ten artykuł