Qigong w Sochaczewie – Marta Wilczyńska zaprasza na niezwykłe ćwiczenia

/ 3 zdjęć

Zupełnie od niedawna mamy w naszym mieście możliwość uczestniczenia w niezwykłych zajęciach. Qigong ma w Niemczech status dyscypliny medycznej, a w Chinach jest darmowym programem zdrowotnym dla całego miliardowego narodu. W programie ZIP gościmy Martę Wilczyńską, naszą lokalną mistrzynię qigong, która zaprasza na swoje zajęcia wszystkich mieszkańców.

 

Mieszkająca w otulinie Puszczy Kampinoskiej Marta Wilczyńska żyje qigongiem. Uczyła się tej sztuki u samego mistrza Marcusa Bongarta, teraz próbuje dodawać energii i leczyć dzięki tym ćwiczeniom mieszkańców naszych okolic. Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej w Gawłowie oraz w ośrodku kultury w Tułowicach. Zachęcamy do uczestniczenia. Poniżej parę słów, którymi Marta Wilczyńska wyjaśnia, czym jest qigong i na czym polega jego zbawienne dla człowieka, tak jego ciała, jak ducha, działanie.

 

QIGONG – ogólne wątki

 Qi ( czi ) z jęz. chińskiego oznacza energię; gong, bądź kung tłumaczy się jako pracę, nadzwyczajne osiągniecie, czy pielęgnowanie. Qigong jest to więc pielęgnowanie energii życiowej za pomocą ćwiczeń. Utrzymywanie doskonałego zdrowia uznawano w Chinach za niezbędny warunek w treningu sztuk walki, dziś w naszej kulturze należałoby podkreślić, że to też warunek uprawiania wyczynowego sportu.

Wizualnie qigong przypomina tai chi, ruchy są również powolne i harmonijne.  Już sama zrównoważona i łagodna praca mięśni zbawiennie wpływa na organizm i aparat ruchu, w rozluźnionych, rozciągniętych tkankach doskonale krążą płyny ustrojowe i energia. Trzonem ćwiczeń są koncentracja i właściwe oddychanie.

Ćwiczenia znane były już w starożytności, cesarze Chin szukali sposobów na długowieczność, której chcieli dożyć oczywiście w pełni sił i młodzieńczej kondycji. Wzmianki o ćwiczeniach znajdują się w pismach medycznych sprzed ponad 2 000 lat, a zachowane rysunki świadczą, że ćwiczenia są jeszcze starsze.

Na początek ważną informacją jest, że qigong ma obecnie w Niemczech status oficjalnej dyscypliny medycznej, a uczestniczenie w zajęciach qigong jest refundowane. Oznacza to, że uzdrawiające działanie ćwiczeń, raporty medyczne i badania naukowe zostały gruntownie zweryfikowane.

Na czym zatem polega wyjątkowa skuteczność qigong? Dla wyjaśnienia najłatwiej posłużyć się pojęciami, które są zrozumiałe w naszej kulturze.

Każdy żywy organizm stanowi pole elektromagnetyczne, ze wszystkimi jego właściwościami. Stwierdzono, że ciało ludzkie składa się w 70% z wody, co w tym kontekście oznacza, że jesteśmy doskonałymi przewodnikami. Co więcej właściwością energii jest to, że można ją gromadzić w nieskończonych ilościach. Mistrz qigong Marcus Bongart działanie qigong obrazuje w ten sposób: w szklance zmieścimy tylko tyle wody ile zawiera jej pojemność, energii można by zmieścić taką ilość, że zacznie ona świecić. W qigong dążymy za pomocą odpowiednich ruchów, koncentracji i oddychania do zgromadzenia dodatkowych zasobów energii, co zagwarantuje, że organy, wszystkie komórki i tkanki organizmu będą zawsze funkcjonowały bez zarzutu, wzmocni się również tzw odporność organizmu. Efektem regularnej praktyki jest wzmocnienie pola elektromagnetycznego w ciele jak również w pewnej odległości na zewnątrz, co jest dziś łatwe do zmierzenia ( uczestnicy zajęć w większości czują to zwyczajnie fiz jako zagęszczone „powietrze” ). To właśnie silne pole elektromagnetyczne jest elementarnym warunkiem zdrowia, względnie źródłem ponad naturalnych sił, które dzięki ekstremalnym treningom gromadzą mnisi z Shaolin.

Istnieje cała złożona wiedza tradycyjnej medycyny chińskiej o kanałach i centrach energetycznych, jest ona podstawą akupunktury, ale wykorzystywana jest również w ćwiczeniach qigong, za jej pomocą, poprzez odpowiednie kierowanie energią możemy bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie poszczególnych organów.

Ćwiczenia mają jednak również doskonały efekt, jeżeli „tylko” koncentrujemy się na zbieraniu energii, równoważeniu jej i porządkowaniu wibracji naszego pola elektromagnetycznego. Jest to możliwe dzięki występującemu w naturze zjawisku rezonansu, wszystkie cząsteczki energii podlegają nieustannym drganiom, charakterystyczną normą w naturze jest harmonia. Każdy z nas doświadcza zbawiennego wpływu, jaki ma na nas przebywanie na wolnym powietrzu, wśród drzew, w górach, nad wodą. Planeta Ziemia i gwiazdy są ogromnymi polami wibracji, do których dostosowuje się nasz organizm z dobroczynnym skutkiem dla naszego zdrowia. Jeżeli świadomość tych zjawisk włączymy do codziennego życia i wzmocnimy odpowiednimi ćwiczeniami ,korzystny wpływ na zdrowie będzie gwarantowany.

W naszej kulturze przyjmujemy, że oddychamy powietrzem. Jeśli jednak uzmysłowimy sobie, że oddychając wchłaniamy cząsteczki energii, jony powietrza (najlepiej jak najbardziej ujemne;), samo oddychanie staje się już procesem energetyzującym, a nie jedynie, jak to mamy zakodowane, dostarczaniem niezbędnego tlenu.

Dostarczanie organizmowi energii w naszej kulturze przeciętnie kojarzymy wyłącznie z jedzeniem;). 

Ćwiczenia korzystnie wpływają na sferę psychiczną i emocje ( ! ). Praktyka qigong jest okazją do poszerzania świadomości i rozwoju duchowego, co jest już kwestią bardzo indywidualną.

W Chinach, po tragicznym okresie rewolucji kulturalnej władze komunistyczne zwróciły się ku qigong, widząc w nim szansę darmowego programu zdrowotnego dla miliardowego narodu, od 1979 jest wykładany na uczelniach medycznych i stosowany w szpitalach jako forma terapii. Szacuje się,  że regularnie ćwiczy qigong 80 milionów ludzi, co daje 8-10% populacji.

 

figa

 

 

 

0min     2553x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 

5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł