Radny Robert Gajda pyta urzędników o agitację wyborczą na stronie powiatowej [wideo]

/ 22 komentarzy

Podczas sesji Rady Powiatu w Sochaczewie radny Robert Gajda zapytał o temat związany z agitacją wyborczą podjętą przez urzędników samorządowych, jaka miała miejsce zarówno na placu Kościuszki, jak i na stronach internetowych powiatu oraz miasta Sochaczew.


W dniu 22 czerwca samorządowcy z terenu powiatu sochaczewskiego spotkali się w celu powołania Społecznego Komitetu Poparcia Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wśród obecnych były władze samorządowe na czele ze starostą Jolantą Gonta, burmistrzem Piotrem Osieckim, wójtami gmin Iłów, Brochów, Młodzieszyn, Rybno, radnymi powiatu, miasta i gmin. Poza samorządowcami w konferencji uczestniczył poseł na Sejm RP Maciej Małecki oraz mieszkańcy, strażacy ochotnicy i społecznicy, których jednoczy chęć wsparcia urzędującego Prezydenta. Niemniej bardzo dużą grupę stanowili samorządowcy. 


Na stronie urzędów możemy przeczytać jakie zasługi dla ziemi sochaczewskiej ma poseł Maciej Małecki. Kontrowersyjnym zdaniem jakie umieszczono na samorządowej stronie jest również: Gwarantem rozwoju i dobrej współpracy z rządem i samorządem jest prezydent Andrzej Duda. Na stornie powiatsochaczew.pl znalazło się również zaproszenie do śledzenia spotkania na żywo z placu Kościuszki. 


Radny Gajda zwrócił uwagę, iż tego typu sytuacje związane z publikacją tekstów czy też konferencji zachęcających i sugerujących do głosowania tylko na jednego, wskazanego kandydata są niedopuszczalne. Podając wytyczne przepisów, które wskazują jakie działania są dozwolone zadał pytanie czy samorządowcy mogą odpowiedzieć dlaczego tego typu artykuły czy też konferencje prasowe online znajdują się na stronie powiatu? 


Wytycznymi mogą tu być paragrafy kodeksu Wyborczego czy też https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20110930953/O/M20110953.pdf?fbclid=IwAR1tu0dQ830JLomctr_nELN8PVdD6CJv44BiU7ioNJabCrEpRutqIXlgWe4.  


W dokumentach tych zawarta jest zasada neutralności politycznej, która polega w szczególności na niemanifestowaniu publicznym poglądów i sympatii politycznych, zwłaszcza nieprowadzeniu jakiejkolwiek agitacji o charakterze politycznym w służbie pracy urzędnika czy też dystansowaniu się od wszelkich wpływów i nacisków politycznych mogących prowadzić do działań stronniczych. W wytycznych dla pracy urzędnika znajdziemy również zasadę bezstronności, która wyraża się między innymi poprzez niedemonstrowaniu zażyłości z osobami publicznymi znanymi ze swej działalności politycznej (...).  


- Zarówno ja, jak i wielu mieszkańców uważa, że umieszczanie banerów wyborczych czy wiecy wyborczych znajdujące się nas stronie urzędu to karygodne zachowanie. 


Starosta Jolanta Gonta uważa, że spotkanie i poparcie dla danego kandydata w miejscu publicznym jest zgodne z prawem. - Jeśli  chodzi o zaangażowanie konkretnego kandydata, to mam wrażenie, że pan radny Gajda po praz pierwszy znalazł się w naszym kraju (...) pierwszy raz widział jak wyglądają konferencje poparcia dla danego kandydata niektórych partii za którym prawie, że murem stoją wymienieni z imienia i nazwiska samorządowcy. To jest tego typu sytuacja, że wszyscy wszytko wiedzą. Gdyby to było w budynku starostwa to nie powinno się to odbyć. Było na placu Kościuszki i nie widzę, żeby to było czymś co łamie przepisy i było zdrożnym wydarzeniem.


- Ja zapytałem dlaczego do transmisji z wiecu wyborczego, spotkania użyła pani środków przekazu jakim jest strona Starostwa Powiatowego, ja nie pytam o prywatne źródła przekazu. (..) ja nie znam żadnej gminy, która transmituje wiece wyborcze. Dodam, że na stronie powiatu widniał baner wyborczy kandydata Andrzeja Dudy. Szanując wolę wyborcza mieszkańców nie możemy umieszczać żadnego z kandydatów na stronie powiatu i agitować. Mam dowody na to, że baner taki został umieszczony na stronie internetowej (...) Nie interesują mnie kwestie prywatne, tylko to co dzieje się na stronach powiatowych i urzędowych - mówił radny Robert Gajda


- Tak była taka sytuacja. Było to zrobione pomyłkowo, ale po naszej reakcji zostało to szybko zdjęte. Pan sekretarz to wychwycił, bo my nie przeglądamy co chwilę tego co jest na stronie - odpowiedziała starosta. 


Dodatkowo nadmieniła, iż konferencja nagrana była poprzez współpracę z członkami biura poselskiego posła Macieja Małeckiego. 


Warto dodać, iż nagranie wykonywała ta sama firma, która prowadzi transmisje sesji rad powiatowych.  


Do dyskusji włączył się również radny Jerzy Żelichowski, który nadmienił iż wyraża mocny sprzeciw przeciw traktowaniu w taki sposób i zawłaszczeniu jako folwarku jednego środowiska i organizacji wieców wyborczych w godzinach pracy. Zauważył także, że jesteśmy jednym z powiatów z bardzo dużą liczbą zakażonych COVID -19.


Zapraszamy na materiał wideo z dyskusji na w/w temat. 


Foto: Starostwo Powiatowe. 
 

0min     1575x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (22)

wkurzonywkurzony
+1
Brawo Panie Robercie. Zastanawiające jest to, że tylko Pan jeden zauważył ile przepisw zostało ubabranych w błocie. Czy inni są, czy chcą być ślepi? A może brak im odwagi? Inne pytanie jest takie: dlaczego Sanepid nie zauważył ile przepisów związanych z pandemią zostało złamanych? Brak maseczek i niezachowane odległości. Teraz urzędnicy z Sanepidu powinni obejrzeć film i zdjęcia i przykladnie ukarać wszystkich obecnych. I niech się nie tłumaczą, że nie wiedzą kto tam był. Doskonale wszystkich znają. Mandaty od 1000 do 10000 zł. Jak w wielu przypadkach mniej spektakularnych niż ten. Podobno karanie za takie rzeczy to obowiązek Sanepidu. Zobaczymy jak się z niego wywiąże. (2020-06-26 14:03)
infoforyouinfoinfoforyouinfo
0
Z przykrościa stwierdzam, że Starosta Sochaczewski wprowadza w błąd swoich własnych mieszkańców, w otwartej przestrzeni publicznej nie obowiązują maseczki jeśli zachowany jest dystans przynajmniej 2m, jeśli tego dystansu nie można zachować to obowiązują maseczki. To albo pani Gonta nie zna przepisów albo najwyraźniej kłamie. Na Palcu Kościuszki dystansu nie było, to w sposób ewidentny widać na zdjęciach, w związku z tym obowiązywały środki ochrony osobistej . Apelujemy do pani Starosty o dawanie dobrego przykładu w trosce o życie i zdrowie mieszkańców miasta i powiatu. (2020-06-26 18:26)
JacekJacek
0
@wkurzony: radny Robert Gajda nie jest jedynym który zuważył tą patologię. Zacytuję tutaj wpis Łukasza Dąbrowskiego z Facebook'a:

"Jako Powiatowy Pełnomocnik Wyborczy oraz Szef Sztabu Powiatowego Kandydata na Prezydenta RPRafał Trzaskowskiw dniu dzisiejszym, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wystosowałem pismo do Komisarza Wyborczego w Płocku w związku z możliwością złamani przepisów Kodeksu Wyborczego przez BurmistrzaPiotr Osiecki, Starostę Jolantę Gontę, Przewodniczącego Rady Miasta Sylwestera Kaczmarka, posłaMaciej Małeckijak również część wójtów gmin ościennych oraz część lokalnych samorządowców. Zgłoszenie dotyczy braku zgody na to, aby urzędyMiasto SochaczeworazStarostwo Powiatowe w Sochaczewiebyły tubami propagandowymi jednego kandydata, co jest jawnie sprzeczne z zasadami bezstronności jaką powinien reprezentować każdy urząd oraz łamie przepisy Kodeksu Wyborczego. Wyżej wymienieni urzędnicy państwowi prowadzili agitację wyborczą na rzecz kandydata na PrezydentaAndrzej Dudapodczas dnia pracy, pełniąc swoje czynności służbowe co jest prawnie oraz moralnie naganne. Wypowiadali się również jako reprezentanci instytucji publicznych w imieniu wszystkich mieszkańców oraz wszystkich samorządowców, co nie ma odzwierciedlenia w stanie faktycznym, ponieważ sugeruje, że wypowiadają się w imieniu ogółu, który jednogłośnie nie popiera właśnie tego kandydata. Poniżej zamieszczam treść przesłanego pisma."

(2020-06-26 21:31)
wkurzonywkurzony
0
Cieszę się, że nie tylko Pan Robert Gajda zauważył nieprawidłowości. Miałem jednak nadzieję, że zauważy to większa ilość radnych. To przecież ludzie, którzy nas reprezentują. Można więc spodziewać się, że wykażą się większą spostrzegawczością. Jeśli nie widzą rzeczy oczywistych to chyba nie powinni być radnymi. Niemniej jednak, w dalszym ciągu czekamy na reakcję Sanepidu. Chyba, że zmienił nazwę na PiSSanepid. (2020-06-27 10:22)
wkurzonywkurzony
+1
Czyli PiSSanepid? Zaniemogli, czy swoich się nie karze? A może zrobili sobie wolne zw na wybory? Sanepidzie obudź się!!!!! Trzeba karać tych co łamią przepisy (a może jesteście od karania tylko tych co nie są zwolennikami PiS-u?). (2020-06-29 09:57)
wbienkowbienko
+1
@wkurzony

Ależ to społeczny komitet "stołeczny" pod egidą monokultury monowładzy więc, oni mogą tak bez żadnego trybu.Za to gdy wyjdziesz zaprotestować przeciw monokulturze monowładzy spodziewaj się "skutecznego działania" aparatu państwa. "Niezłomny" prezydent mówił, że państwo się umocniło w ostatnim 5-cio leciu. Faktycznie się umocniło - w dziedzinie ochrony bezkarności władzy i zwiąkszenia opresji wobec obywateli. (2020-06-29 12:29)
zbigsochzbigsoch
-2
Monowładza ,represje a jeszcze niedawno nawoływanie do wprowadzenia stanu wyjątkowego ,ktoś tu bredzi . (2020-06-29 13:58)
wbienkowbienko
+1
Zapewne @zbigsoch, bo myli stany.

Co do reszty - kiedyś poczujesz rączką w nocniku. Demokrację ludową już raz mieliśmy, więc wiadomo czego się spodziewać po rządach bolszewii, szczególnie, gdy skończą się "frukty" do rozdawania i pozostaną długi do spłacenia. (2020-06-29 15:36)
szarmaszarma
+1
Panie

wkurzony popieram , ale czy Pan wie kto jest dyrektorem w sanepidzie sochaczewskim . Jak Pan wie , to i odpowiedź jest prosta . A jak ten /a/ znalazła się na tym stanowisku , to już inny problem , ktory warto zgłębić. (2020-06-29 15:45)
zbigsochzbigsoch
-1
@wbienko na demokracji ludowej to może się znasz, ale z uznaniem wyników demokratycznych wyborów to masz problem . A co do stanów nadzwyczajnych to co ty chciałeś, stan klęski żywiołowej? A z jakim żywiołem mieliśmy doczynienia? (2020-06-29 16:19)
infoforyouinfoinfoforyouinfo
+1
@zbigsoch z żywiołem epidemi i panedemii światowej COVID19, jakbyś nie wiedził bo przybyłeś z innej planety, to poczytaj w naszym ziemskim necie ile osób zachorowało i ile zmarło. Widać nie dotknęło cię to osbiście w najbliższej rodzinie. Dużo zdrowia zbigsoch. (2020-06-29 18:09)
zbigsochzbigsoch
-2
@infoforyouinfo z całym szacunkiem epidemia to nie żywioł .Za życzenia dziękuję :) (2020-06-29 18:51)
infoforyouinfoinfoforyouinfo
0
@zbigsoch Słownik języka PWN - żywioł to między innymi «gwałtowne zjawisko niezależne od naszej woli» czy w związku z tym epidemia jest zjawiskiem zależnym czy niezależnym od naszej woli, takie tylko retoryczne pytanie. Czy Ci ludzie, którzy zachorowali a nie daj Boże zmarli, zachorowali z własnej woli, czy dlatego że nie mieli wpływu na szerząca się epdemię, czy my Polacy mieliśmy wpływ na to, że ta epidemia/pandemia do nas przyszła? Żywioł zbigsoch to nie tylko powódź, pożar, huragan etc. to również inne zjawiska złe dla ludzi, na które nie mamy wpływu bąź nasz wpływ na nie jest bardzo ograniczony. (2020-06-29 19:57)
zbigsochzbigsoch
-2
A czy ktoś zachorował kiedyś na jakąś chorobę z własnej woli ? Nawet jak ktoś zachoruje nagle to żywiołem trudno to nazwać.Będę się upierał ,że słowniki i encyklopedie precyzyjnie określają co jest żywiołwm. (2020-06-29 20:32)
wbienkowbienko
0
@zbigsoch

Żywioł. Epidemia to jak najbardziej żywioł. Bezwzględny i niewidoczny, i przez to bardzo niebezpieczny. Od powietrza, głodu, ognia i wojny ....... . Modlitwa błagalna o ochronę przed żywiołami. Powietrze - mówi Ci to coś? Nie? A powinno. (2020-06-29 20:32)
zbigsochzbigsoch
-2
@wbienko tak oczywiście ,bo ty tak mówisz .
powietrze =epidemia =bredzisz (2020-06-29 21:12)
markJmarkJ
+1
zbigsoch - typowe pisuarowe myślenie . (2020-06-29 22:10)
zbigsochzbigsoch
-2
@markJ nie interesuje mnie co myśli pisuar ,ale jak lubisz posłuchać co w pisuarze piszczy to spoko ,tylko kostek nie wyjadaj. (2020-06-29 22:54)
gajgaj
+1
wiesz zbigsoch

bez względu jak nazwiesz obecną sytuację to nie było jeszcze takiego "żywiołu"

(popraw jeśli się mylę) - huraganu, trzęsienia ziemi, tsunami który by miał taki zasięg i wyrządził tyle szkód nie tylko w Polsce ale też na świecie co covid - 19.

Jeśli się upierasz, coronawirus nie jest jednym z czterech klasycznych żywiołów.

Ale klęską jest na pewno.

I na pewno ta sytuacja która obecnie panuje daleko odbiega od normy. I powoduje że mamy stan nadzwyczajny. Lub niezwyczajny. Taki który wprowadza zagrożenie w różne sfery życia człowieka.

(2020-06-30 00:06)
markJmarkJ
+2
Ten zbigsoch to jest jak ten element wyposażenia łzienik , wszyscy twierdzą , że co istniej

on jak pusty dzwon twierdzi , że nic takigo nie ma . Gdybym był taki bezczelny to życzyłbym

tobie aby coś takiego cię dopadlo , ale nie nie jestem , a więc zyczę ci dużo zdrowia także tego psychicznego . (2020-06-30 01:29)
zbigsochzbigsoch
-2
@gaj zgadza się ,dlatego mamy stan epidemiczny. (2020-06-30 05:02)
wkurzonywkurzony
+1
Stan epidemiczny, żywioł? Sprawia Wam różnicę jak to nazwiemy? Wszystko jedno. Istotne jest to, że w takiej sytuacji się znaleźliśmy. Niezależnie od nazwy i od tego czy ktoś tego chce czy nie. Nie mamy na to wpływu. Mamy natomiast Sanepid i nie jest ważne kto stoi na jego czele. Powinien wykonać swoją robotę tak jak ochoczo wykonuje ją w stosunku do maluczkich tego świata. Inaczej, w przyszłości, bedzie powód do rozliczenia tej firmy. Za zaniechanie działalności. To przecież podpada pod paragraf. (2020-06-30 10:08)

skomentuj ten artykuł