Remont mostu w przyszłym roku

/ 4 komentarzy

Kolejną kadencję samorządową czeka już na starcie poważne wyzwanie logistyczne i finansowe. W 2015 roku samorząd miejski, zgodnie z wykonaną na zlecenie ratusza w 2013 roku ekspertyzą techniczną, powinien zrealizować remont mostu na Bzurze.

 

Ekspertyza

Przywołaną ekspertyzę, oceniającą stan techniczny najważniejszej przeprawy mostowej w naszym mieście, wykonała firma „Diagnostyka i Naprawy Konstrukcji”. Jej wyniki omawiał 27. maja 2014 r. podczas sesji miejskiej sam autor, i właściciel firmy, inż. Tomasz Kordjak.

Bezpiecznie, ale do remontu

Jak podkreślił, most w Sochaczewie nie zagraża bezpieczeństwu użytkowników, ale po latach intensywnego użytkownika, w tym przez ciężki ruch, wymaga remontu, który powstrzyma jego degradację i przedłuży żywotność.

- W związku z występującymi uszkodzeniami, należy wykonać zabiegi, które powstrzymają obecne procesy korozyjne, w tym korozję zbrojenia filarów. Niezbędne tu będzie uzupełnienie ubytków otuliny betonem natryskowym – mówił inż. Kordjak.

Uszkodzenia

Zgodnie z wykonaną ekspertyzą wymiany wymagają balustrady, nie tylko z powodu korozji, ale także na skutek złego zakotwiczenia w kilku miejscach, a także z powodu zbyt niskiej wysokości (gdy były montowane, prawo akceptowało 100 cm wysokości, dziś wymagane jest minimum 110 cm). Dodajmy, że obecna wysokość balustrady wyklucza bezpieczne poruszanie się po chodniku rowerzystów.

Ekspertyza wskazała też na inne uszkodzenia przeprawy, w tym m. in. osłabienie gzymsów, przesunięcie łożysk, rysy na przyczółkach, zniszczenia izolacji dylatacji.

Terminy remontu

W pierwszej kolejności według inż. Kordjaka, czyli do końca 2015 roku, samorząd miejski powinien zrealizować remont podpór i łożysk, w drugiej, czyli do końca 2017 roku, pozostałe zabiegi naprawcze, w tym remont dylatacji, systemu odwodnienia i izolacji.

Utrudnienia

W związku z remontem mieszkańcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Choć wymiana łożysk wiąże się z zamknięciem obiektu tylko na 2 – 3 dni, pozostałe prace trwać mogą od 2,5 miesiąca (jeśli most zostanie całkowicie wyłączony z ruchu), do 5 miesięcy (jeśli dopuszczony będzie ruch wahadłowy).

W cieniu ekspertyzy

W cieniu wystąpienia inż. Kordjaka na majowej sesji pozostaje jakość komunikowania się między obecnymi władzami miasta a ich oponentami w radzie. Tuż po zaprezentowaniu wyników ekspertyzy burmistrz Piotr Osiecki udzielił opozycji publicznej reprymendy za to, że w obliczu niepokoju o stan mostu przez rok nie zajrzała do ekspertyzy, zwiększając obawy mieszkańców swoimi wystąpieniami w mediach i domaganiem się zwołania nadzwyczajnej sesji w tej sprawie.

Z kolei opozycja uważa, że gdyby burmistrz powiadomił ją i opinię publiczną o wykonaniu ekspertyzy, a także zobowiązaniach remontowych samorządu, w czasie, kiedy dokument powstał, takiego niepokoju by nie było.

Przypomnijmy, temat mostu zagościł na sesji rady miasta kilka tygodni po tym, jak mieszkańcy wyrazili swoje obawy o stan przeprawy na portalu e-Sochaczew.pl , załączając zdjęcia odsłoniętych i skorodowanych zbrojeń filarów. I to z naszego medium opozycja dowiedziała się o wykonanej rok wcześniej ekspertyzie, zalecającej ratuszowi remont. I to z tego powodu wystąpiła z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnej sesji m. in. w tej sprawie. Przewodnicząca rady Jolanta Gonta jednak sesji nie zwołała, powołując się na błędy formalne we wniosku. Ale efektem podjęcia tematu było wystąpienie inżyniera Kordjaka na ostatniej „zwyczajnej” sesji, przy czym nie położyło ono kresu rozbieżnościom w postrzeganiu mostowego problemu. Dla Urzędu Miejskiego, jak czytamy na jego stronie internetowej, ekspertyza dowodzi, iż opozycja narobiła „wiele hałasu o nic”, opozycja zaś w nieuchronności remontu zaniedbanego przez lata mostu dostrzega spory kłopot tak dla miejskiego budżetu, jak mieszkańców.

figa

 

6min     2238x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (4)

kuc300kuc300
0
Proszę porównać art. Figi z atykułem ziemii Straszenie stanem mostu

i zobaczyć jak zakłamana jest ta władza. Nawet w tak prostej sprawie jak wysokość barierek mostu chce nam przedstawić inną wersję niż ta o której mówią przepisy. To cały Osiecki i jego spółka. Po drugie wiadomo nie od dziś ,że zobaczyć jakiekolwiek dokumenty to abstrakcja , a tu nagle Osiecki gani tych , którzy w nie nie zajrzeli . Hipokryzja i zakłamanie. Komentarz ten  chciałem napisać pod artykułem ziemii , ale jak zwykle blokada , aby broń boże żaden mieszkaniec nie próbował mieć innego zdania niż Osiecki. (2014-06-06 12:58)
jerzyk2205jerzyk2205
0
W 2013 roku wykonano ekspertyzę techniczną z której wiadomo, że w 2015 roku powinien być rozpoczęty remont mostu. Mamy połowę roku, a burmistrz nie wspomina o przygotowaniu dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia prac remontowych. Cóż, w listopadzie wybory, więc wszystko podporządkowane jest temu, aby teraz zrobić wrażenie na mieszkańcach miasta, stąd propaganda miejska dwoi się i troi. A mostem, który chroni na razie ekspertyza, niech się martwią inni, ale bez straszenia. (2014-06-07 07:20)
kamilsokamilso
0
Panie Żelichowski a czy ma Pan dokumentacje na budowę czegokolwiek w powiecie? Przestańcie politykować i weźcie się do roboty. (2014-06-08 22:06)
karol997karol997
0
Przestańcie politykować a weźcie się do roboty to odniesienie do radnego-bezradnego jerzyka, który wysila się na niby doradztwo a tak naprawdę mąci.

Karol

Ręce opadają i nie tylko jak czyta się jego doświadczone wypociny.
(2014-06-09 06:39)

skomentuj ten artykuł