Sochaczew na niemieckim filmie 1939 - VIDEO

/ 17 komentarzy

Przedstawiamy Państwu króciutki, trzyminutowy fragment propagandowego filmu niemieckiego z 1939 roku, na którym widać miasto Sochaczew. Widać zwłaszcza plac Kościuszki, wówczas prawdziwe serce miasta, prawdziwy rynek. I widać południową pierzeję, po której nie zostało nic.

 

Wbrew temu, co mówi niemiecki lektor, na początku filmiku utrwalono wojenne zniszczenia w innym mieście. Dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej Paweł Rozdżestwieński jest przekonany, że to Łowicz. Ale od 1 min. 45 sek. to już na pewno Sochaczew. Warto zobaczyć, jak wyglądało nasze miasto w 1939 roku, tuż po napaści Niemiec na Polskę. Warto pocieszyć oko, mimo wojennego kontekstu i przygnębiających zniszczeń, ówczesnym widokiem centrum naszego miasta, zamkniętym kamienicami z czterech stron rynkiem.

Prezentowany filmik to maleńka część niemieckich materiałów propagandowych „Chrzest bojowy”, w których naziści epatowali swoją siłą, pokazując skuteczność nalotów i bombardowań w drodze do zdobycia Warszawy.

Czekamy na komentarz dyrektora Rozdżestwieńskiego, który obiecał opisać kadr po kadrze nagrany Sochaczew.


/film źródło: realmilitaryvideos.com/


A oto obiecany komentarz dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Pawła Rozdżestwieńskiego:


Fragment niemieckiej kroniki filmowej z 1939 roku przedstawia według niemieckiego operatora w pierwszej części filmu Sochaczew. Z zachowanych dokumentów wynika, że Sochaczew stał się w 1939 roku planem filmu reportażowego dla Leibstandarte Adolf Hitler - pułku SS, walczącego nad Bzurą  w roku 1939. Ekipa filmowa podpaliła do zdjęć fragmenty miasta m.in., dom przy zakręcie przy ul. Narutowicza czy domy przy pierzei południowej.

Podpalenie budynków miało zwiększyć dramatyzm wykonywanych zdjęć i pokazać "niezwykłą dzielność" żołnierzy z pułku SS. Początek filmu, o czym pisałem już przed laty, nie przedstawia Sochaczewa, tylko miasto z charakterystycznym kościołem - być może Łowicz?

Zdjęcia miasta na pewno pojawiają się od 1:18 - ekipa filmowa wykonuje zdjęcia stojąc na ulicy Staszica lub na pl. Kościuszki, identyfikowalnym wyjątkiem jest  ujęcie od 1:52, gdzie nakręcono zdjęcie ul. Farnej. 2:04 - widoczny ratusz, zniszczony kościół - ujęcie kończy się na pierzei południowej. 2:17 - kamera ustawiona na ul. Staszica w kierunku północnym - widoczny budynek narożny (dziś rozebrany) na ul. Narutowicza. 2:24 - narożny budynek pierzei południowej i ul. Traugutta. 2:30 - konny oddział polskich jeńców jedzie w kierunku Bzury wzdłuż pierzei południowej. Od 2:44 wg niemieckiego komentarza przenosimy się na drogę Sochaczew-Wyszogród.

 

3min     10094x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 

Informacje dodatkowe
  5
  Oceń
  (3 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (17)

  popopopo
  0
  Pierwszy pewny kadr z Sochaczewa pojawia się trochę wcześniej. Od 1:00 do 1:18 widać płonącą w południowej pierzei Rynku kamienicę przy ul. Warszawskiej 12. Budynek, w którym przed wojną znajdował się skład apteczny Jana Śliwy, stał ówcześnie na działce Ancerewicza. (2016-03-16 20:14)
  figafiga
  0
  Cenne rozpoznanie, dzięki w imieniu wszystkich historycznosochaczewskich wrażliwców. A dalej? Po 1:18 to już Sochaczew? (2016-03-16 20:54)
  popopopo
  0
  Ciężko powiedzieć. Wydaje się, że od 1:50 to ponownie Sochaczew, a na pewno od 2:05, ale to już nie problem rozpoznać :-). Być może w początkowych fragmentach filmu, bądź od 1:18 do 1:50 też jakieś klatki nakręcono w Sochaczewie, ale nie udało mi się tych miejsc rozpoznać. Dla zainteresowanych nieco większą ilością informacji o południowej pierzei Rynku przed II wojną polecam artykuł z badań archeologicznych:

  Kamienica przy ul. Warszawskiej 12. Czy powróci?

  (2016-03-16 21:25)
  figafiga
  0
  Wygląda jak prehistoria, a przecież to tak niedawno. I wydajemy się, jako człowiecza masa, nie wyciągać żadnych wniosków. Sochaczew był ładnym miastem, a nie jest, mimo sentymentów, ulubionych miejsc. I najbardziej szkoda chyba właśnie rynku. Jaka gęsta była południowa pierzeja, jaka długa. (2016-03-16 21:52)
  robroyrobroy
  0
  nie wiem czyja to stronka ale można pooglądać
  otopolska.eu/zdjecia,0,40/m27610,Sochaczew.html?zdjeciaOd=1939&zdjeciaDo=1945
  niestety-kopiuj i wklej (2016-03-17 05:30)
  robroyrobroy
  0
  http://fotopolska.eu/zdjecia/m27610,Sochaczew.html?zdjeciaOd=1939&zdjeciaDo=1945 (2016-03-17 05:33)
  figafiga
  +2
  Jest już w tekście, ale dla pewności wklejam komentarz dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej Pawła Rozdżestwieńskiego:

  Fragment niemieckiej kroniki filmowej z 1939 roku przedstawia według niemieckiego operatora w pierwszej części filmu Sochaczew. Z zachowanych dokumentów wynika, że Sochaczew stał się w 1939 roku planem filmu reportażowego dla Leibstandarte Adolf Hitler - pułku SS, walczącego nad Bzurą w roku 1939. Ekipa filmowa podpaliła do zdjęć fragmenty miasta m.in. dom przy zakręcie przy ul. Narutowicza czy domy przy pierzei południowej.
  Podpalenie budynków miało zwiększyć dramatyzm wykonywanych zdjęć i pokazać "niezwykłą dzielność" żołnierzy z pułku SS. Początek filmu, o czym pisałem już przed laty nie przedstawia Sochaczewa, tylko miasto z charakterystycznym kościołem - być może Łowicz?
  Zdjęcia miasta na pewno pojawiają się od 1:18 - ekipa filmowa wykonuje zdjęcia stojąc na ulicy Staszica lub na pl. Kościuszki, identyfikowalnym wyjątkiem jest ujęcie od 1:52, gdzie nakręcono zdjęcie ul. Farnej. 2:04 - widoczny ratusz, zniszczony kościół - ujęcie kończy się na pierzei południowej. 2:17 - kamera ustawiona na ul. Staszica w kierunku północnym - widoczny budynek narożny (dziś rozebrany) na ul. Narutowicza. 2:24 - narożny budynek pierzei południowej i ul. Traugutta. 2:30 - konny oddział polskich jeńców jedzie w kierunku Bzury wzdłuż pierzei południowej. Od 2:44 wg niemieckiego komentarza przenosimy się na drogę Sochaczew-Wyszogród.
  (2016-03-17 09:20)
  figafiga
  +1
  Czy ktoś rozpoznaje w sposób pewny miasto widoczne na początku filmu? (2016-03-17 09:31)
  robroyrobroy
  0
  @figa ,porównywałem ze zdjęciami Sochaczewa do których link podałem powyżej,nie znalazłem podobieństwa z żadnym,może to moje oczy? (2016-03-17 10:02)
  JazlowiakJazlowiak
  0
  Inne ujęcie (2016-03-17 11:23)
  GrabiecGrabiec
  0
  Panie Pawle jaki był szlak LAB we wrześniu 1939 ? Są informacje,że walczyli z ludnością polską w w rejonie Wieruszowa, później przy zdobywaniu Pabianic , w rejonie Modlina i Warszawy. (2016-03-18 07:24)
  JazlowiakJazlowiak
  0
  SS uważana była w 1939 roku przez Heer jako pozbawiona zdolności bojowych i słabo wyszkolone wojsko. W tym czasie był to pułk, który przerzucany był z miejsca na miejsce od Łodzi do Modlina. W naszym rejonie walczył w okolicach Brochowa, ranny tam został m.in. późniejszy słynny pancernika Michael Witmann. Z Sochaczewem związany jest nie poprzez walkę, bo o Sochaczew nie walczył, ale poprzez słynną sesję filmowo-fotograficzną (zdjęcia z ratuszem etc). "16 września rano 4 dywizja pancerna, wzmocniona zmotoryzowanym pułkiem piechoty gwardii przybocznej Hitlera - SS-Leibstandarte "Adolf Hitler" SS-Obergruppenführera Seppa Dietricha, przeprawiwszy się przez Bzurę w rejonie folwarku Żuków-Zarzecze, na północ od Sochaczewa w pasie działania 25 DP, uderzyła w kierunku południowo-zachodnim, by przez Adamową Górę (stał tu 56 pp) - dwór Ruszki (były tu sztaby 25 DP i grupy bojowej płk. dypl. S. Świtalskiego) opanować Rybno (był tu sztab 17 DP) i połączyć się z 1 DPanc. Nacierał tu pod ogólnym dowództwem gen. Seppa Dietricha 35 pułk czołgów z desantem na czołgach SS-Leibstandarte "Adolf Hitler", poprzedzony oddziałem motocyklistów, bez wsparcia artylerii i lotnictwa. O godzinie 6.30 na rozkaz dowódcy 25 DP z Młodzieszyna wysłano 1 batalion 29 pp z plutonem artylerii piechoty w rejon lasku na wschód od Bibiampola w celu rozpoznania Bzury na południe od Mistrzewic. W lasku tym batalion zamiast polskich oddziałów spotkał czołgi niemieckiej 4 DP. Niemcy podpuścili batalion pod sam lasek i wypadem czołgów (wraz z SS-manami) rozbili go doszczętnie. Do pułku powróciły tylko niedobitki. Między innymi polegli: mjr Stanisław Szczygieł - dowódca 1 batalionu 29 pp; kpt. Stefan Woldański - dowódca 1 kompanii; por. Władysław Janus - dowódca 3 kompanii; por. rez. Wacław Kleck, ppor. rez. Paweł Gross oraz kpt. art. Tadeusz Scheur - dowódca plutonu artylerii piechoty 29 pp" (Głowacki 1985, s. 140-141). (2016-03-18 08:33)
  metasekwojametasekwoja
  +2
  Podczas oglądania tego przejmującego filmu nachodzi taka refleksja, dlaczego nie doceniamy tego, że tyle lat przeżyliśmy w pokoju. Współpraca państw europejskich w ramach UE dała nam ten spokój. I o to nagle to bezpieczeństwo ramach tej wspólnoty zaczyna uwierać. Zaczynamy wszystko psuć. Zaczynamy szukać sojuszników do rozróby.
  Starałam wyobrazić sobie co musiał przeżywać wtedy w mieście mój kilkunastoletni wówczas ojciec, jego rodzeństwo i rodzice. Mieszkali w centrum miasta, gdzie wszystko płonęło.
  Czy możecie sobie wyobrazić nasze dzieci w takiej pożodze?
  I oto człowiek, który nie ma nic do stracenia, bo stary, bezdzietny i drugi nierównoważony, wyrywają nas z UE, psują współpracę w ramach NATO.
  (2016-03-19 22:22)
  JazlowiakJazlowiak
  0
  Jestem rodowitą złoczewianką, interesuję się historią mojego miasteczka. Kilka tygodni temu znalazłam tę stronę i znany mi fragment niemieckiej kroniki filmowej. Od początku filmu do 1:28 to sceneria płonącego Złoczewa. Niemcy zajęli Złoczew bez walki, w niedzielę 3 września. Od wczesnych godzin rannych dnia następnego, czyli 4 września żołnierze 17 Dywizji Piechoty Wehrmachtu i pułku SS Leibstandarte „Adolf Hitler” rozpoczęli palenie miasta i mordowanie ludności cywilnej. Zginęło około 200 osób, miasteczko zostało spalone prawie w 80 %. Pierwszy fragment został nagrany z wieży strażackiej. 00:04 to kościół farny pw. św. Andrzeja Apostoła, w tle płonące kamienice przy Rynku. 00:08 na pierwszym planie kamienice przy ulicy Szkolnej (w 1939 r. ul. Sienkiewicza), z tyłu płonie fragment miasta przy ul. Sieradzkiej. 00:17 widok na ul. Szeroką, wtedy Wieluńską, w tle kościół pw. Świętego Krzyża. Pewne fragmenty miasta trudne do zidentyfikowania. Od 00:30 niemieckie jednostki przejeżdżają przez Rynek. Operator prawdopodobnie ustawiony na Rynku, bliżej ulicy Kościelnej. 1:24 operator, być może ten sam, rejestruje przejeżdżających żołnierzy i palące się kamienice przy zbiegu ulic Kościelnej i Sieradzkiej. Obecnie w tym miejscu znajduje się Park Pamięci. Od 1:29 to już nie jest Złoczew. Pozdrawiam. (2019-06-25 14:13)
  trebor-keleiktrebor-keleik
  0
  Zgadza się jest to Złoczew. Tematem zajał się Adam Sikorski, a reportaż dotyczący spalenia miasteczka dla kroniki będzie emitowany w TVP Historia w premierowych odcinkach z początkiem września br. Pozdrawiam z Sieradza (2019-07-22 23:00)
  trebor-keleiktrebor-keleik
  0
  Dodałem niemieckie zdjęcie lotnicze spalonego Złoczewa z roku 1942. (2019-07-22 23:04)
  trebor-keleiktrebor-keleik
  0
  Reportaż  o zniszczeniu Złoczewa, miasteczka z początkowej części filmu z artykułu.  https://vod.tvp.pl/video/bylo-nie-minelo,zloczew-zbrodnia-bez-kary,44056314 (2019-09-10 12:35)

  skomentuj ten artykuł