Wygrali konkurs i stworzą ogród sensoryczny, jedyny taki w powiecie

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć

Ta historia jest najlepszym dowodem na powiedzenie „chcieć to móc”. A im się chce. Rodzice uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie są naprawdę niezwykli. Angażują się z całego serca we wszystko, co może pomóc w terapii ich dzieci. Swoją energią zarażają nauczycieli i dyrekcję. Wszyscy razem tworzą zespół wyjątkowych ludzi, którzy każdego roku widzą owoce swojej kreatywności i pracy. Tak jak ostatnio, gdy wygrały pieniądze na stworzenie ogrodu sensorycznego przy szkole, jedynego takiego w powiecie.

 

Inicjatywa wzięcia udziału w konkursie wyszła od nieformalnej grupy rodziców uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie, która już kilkakrotnie sprawdziła się w przedsięwzięciach wzbogacających placówkę w elementy podnoszące jej możliwości terapeutyczne. W projekt włączyły się nauczycielki, zwłaszcza tutejsza terapeutka integracji sensorycznej Kamila Karasek, oraz dyrektor ZSS Renata Karaś. Odniosły olbrzymi sukces. Ich projekt wygrał już w pierwszym etapie. Takich zwycięzców było tylko trzech. Umowę już podpisano. Szkoła dostanie 15 tysięcy złotych na budowę ogrodu sensorycznego przy placówce.

Konkurs grantowy Inicjatywy Społeczne dofinansowany jest w ramach programu „Po stronie natury”. Do jego partnerów należą Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, PTTK oraz Fundacja Ekologiczna ARKA. Zwycięski projekt Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie zakłada stworzenie na działce za placówką (900 m2, obecnie jest tu tylko łąka) odpowiednio zaaranżowanego ogrodu sensorycznego, którego celem będzie wielozmysłowa symulacja poprzez bezpośrednie obcowanie z naturą, kierowana do uczniów z zaburzeniami rozwojowymi będącymi uczniami placówki, ale także do innych zainteresowanych taką wizytą osób. ZSS w Erminowie przewiduje, że do ogrodu będą przyjeżdżać grupy z całego powiatu.

Ogród składać się będzie z pięciu spójnych zakątków, z których każdy zaaranżowany będzie tak, by pobudzać odpowiedni kanał sensoryczny swojego gościa: wzrok – kwiatowy zawrót głowy, słuch – dźwiękowe doznania i wodna polana, dotyk – dotykowy raj i smak – ogród smaku i zapachu (będą m. in. borówki, poziomki, drzewka owocowe). Nowa przestrzeń zdecydowanie poszerzy ofertę terapeutyczną placówki o metodę hortiterapii (terapii ogrodem).

Przygotowania już trwają. Obecnie architekt krajobrazu przygotowuje fachowy projekt, i robi to w czynie społecznym. Wolontariat stanowić ma zresztą duży wkład w przedsięwzięcie. Ogród będzie gotowy na wiosnę przyszłego roku. W jego tworzenie, poza rodzicami i nauczycielami, zaangażowani będą uczniowie. To bardzo ważne, na pewno obserwacja, jak rosną i zakwitają posadzone przez nich drzewa, krzewy, zioła i kwiaty sprawi im ogromną radość. Już widzimy te alejki spacerowe, pergole, ścianę wody i wykonane z drewnianych szpul spacerowe przystanki.

 

Życzymy powodzenia i serdecznie gratulujemy sukcesu.

 

 

5min     3198x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 5
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

barbara-pisarskbarbara-pisarsk
0

GRATULUJE Z CALEGO SERCA- JEST TO SUPER SPRAWA, NO I WRESZCIE WYKORZYSTANY  ATRAKCYJNY TEREN ZA SZKOLA, A JEDNOCZESNIE DLA DZIECIAKOW ZNAKOMITA POMOC EDUKACYJNA.

 

(2017-09-22 16:31)

skomentuj ten artykuł