Wyjątkowe włosko-polskie spotkanie - premiera filmu o Polakach w Gubbio [video]

Dzięki staraniom Marka Gołkowskiego mieliśmy okazję do zapoznania się z filmem dokumentalnym o dziejach Polaków we Włoszech. Projekcja nie tylko przybliżyła osoby, które były bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń po 1944, ale także tych, których losy wyznaczyła wojna. Wspomnienia oraz fakty historyczne stały się okazją do rozważań o naszym dziedzictwie. Wydarzeniach, które są dla nas, sochaczewian, najważniejsze i są teraźniejszością. 


Marek Gołkowski, kandydat na burmistrza, doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy konsula w Kaliningradzie czy Radcą – Ministrem Pełnomocnym w Ambasadzie RP w Moskwie. Praca jako Dyrektor Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej dała możliwość poznania wielu ludzi, dzięki którym obecnie w Sochaczewie można podejmować takie projekty jak promocja filmu historycznego pt. "Żeby świat zobaczył" 


Rocznica wybuchu II wojny Światowej była okazją do zaprezentowania w światowych mediach polskiej akcji "Opowiadamy Polskę", która przypomniała pierwszy dzień wybuchu wojny w Polsce na okładkach największych dzienników na świecie. Przypomnienie tragicznych chwil wojny to także prezentacja na lokalnym, sochaczewskim rynku, filmu, który dał nam sygnał do przemyśleń i ukazania znaczenia Polaków w walce o wyzwolenie europejskich miast, w tym Gubbio, będące głównym tematem w filmie. 


Jednym z bohaterów dokumentu był Antoni Kawecki, który chciał, aby naród polski pozostał w pamięci Włochów, żeby Gubbio pamiętało. Dzięki wyjątkowej pracy Anny Sereny Lis, córki cichociemnego, por. piech. Jana Lisa wspomnienia, które budują naszą świadomość powstał film pt. "Żeby świat się dowiedział". Pamięć zatem o tych wydarzeniach, pragnienie Antoniego Kaweckiego zostało spełnione. W spotkaniu po projekcji można było porozmawiać również z  wnuczką Jana Lisa, Marią Carlottą.


Wiele faktów historycznych przedstawił również sam organizator spotkania Marek Gołkowski. Była to ciekawa lekcja, która dała impuls do rozważań o Sochaczewie. Naszym mieście, które tak bogate w wydarzenia i dzieje historyczne, mogłoby stać się bohaterem kolejnej opowieści. Filmowej. 


Wspomnienia z Gubbio to słowa: za wolność naszą i waszą. Czy jednak Polacy, żołnierze walczący w każdym zakątku rujnowanej przez wojnę Europy nie walczyli za ludzi? Możemy dziś, dzięki Gubbio, dzięki naszemu miastu także, mieć siłę, przyszłość, dom. Bez względu na to gdzie on jest, w którym zakątku świata, nasze polskie losy zawsze będą naszą dumą. Wspomnienia, słowa i obraz to środki do pokazania tego, co mamy najważniejsze. 


"Żeby świat się dowiedział" to odwaga także Anny Sereny Lis, która z determinacją dążyła do zapisania wydarzeń historii jednego człowieka, ojca, na klatkach filmowych. Dokument, który zamyka wspomnienia w obrazie, słowa świadków, uczucia dzieci żołnierzy. To wszytko staje się sumą. Światem teraźniejszym.

 

0min     876x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł