Zaloguj się do konta

1 marca zapraszamy na Wyklętych

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
2015-02-24
Historia i tradycja
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – spektakl teatralny „Wyklęci” w wykonaniu Teatru „Nie Teraz”. Przedstawienie zostanie wystawione 1 marca o godz. 19.00 w Ostoi św. Dominika przy kościele Matki Bożej Różańcowej w Sochaczewie, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Sochaczewskiej. Poprzedzi je msza św. odprawiona w intencji żołnierzy wyklętych o godz. 18.00.

Spektakl zatytułowany „Wyklęci”, zorganizowany przez samorząd powiatowy we współpracy z proboszczem parafii św. Wawrzyńca ks. kanonikiem Piotrem Żądło, jest pierwszym w Polsce pełnowymiarowym teatralnym przedstawieniem poświęconym Żołnierzom Armii Wyklętej. Spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno przez widzów, w tym wciąż żyjących świadków tamtych wydarzeń, jak i przez krytykę teatralną. Przedstawienie w reżyserii Tomasza A. Żaka, który jest również autorem scenariusza i scenografii, miało swoją premierę 21 i 22 kwietnia 2012 r. w Areszcie Śledczym Warszawa – Mokotów, znanym pod nazwą więzienie na Rakowieckiej. 


Jak mówi reżyser przedstawienia, „doczekaliśmy się, że w III RP dzieje Armii Wyklętej stają się tematem dostępnym w wersji niezakłamanej i można – kiedy ktoś chce – poznać prawdę o polskiej insurekcji antykomunistycznej po 1944 roku”.


Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca. Poświęcone jest żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, nazywanych wyklętymi właśnie. Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. 


Teatr „Nie Teraz” jest laureatem wielu spotkań i przeglądów teatralnych w Polsce i poza granicami naszego kraju. Gościł również na kilku najważniejszych polskich festiwalach teatralnych, m.in.: Krakowskich Reminiscencjach, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych czy Festiwalu „Malta” w Poznaniu. 


Spektakl objęli patronatem honorowym Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, Maciej Małecki, poseł na Sejm RP oraz Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

„Wyklęci”
Scenariusz, scenografia, reżyseria: Tomasz A. Żak
Obsada: Agnieszka Rodzik (Lilka), Ewa Tomasik (Helena), Magdalena Zbylut (Danusia), Wojciech Sarad (Konrad), Przemysław Sejmicki (Janek)
Opracowanie pieśni: Grzegorz Radłowski
Opracowanie graficzne: Paulina Gębica
Kostiumy: Agnieszka Piekarczyk
Zdjęcia: Renata Partyka i Marcin Stankiewicz
Technika: Marcin Marć

Starostwo Powiatowe w SochaczewieInformacje dodatkowe

  • Data: 2015-03-01

Opinie (4)

Zirgu2

Hm... idzie nowe? Można już komentować "powiatowe artykuły"? ;) Swoją drogą ciekawy jest "zestaw" posłów (znane nazwiska), którzy byli albo przeciw, albo wstrzymali się od głosowania nad ustawą. link: http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&84&18 [2015-02-28 20:07]

kali03

Podam tylko kilka linków do stron. http://www.sochaczewianin.pl/index.php?nazwa=dane_aktualnosci&id_ak=21544 http://podziemiezbrojne.blox.pl/2006/04/Szlakiem-Mlota-i-Lupaszki-czesc-9.html http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/4704 http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/31843/ http://www.fundacjapamietamy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=28&Itemid=45&limitstart=1 Kim naprawdę byli "robotnicy z Chodakowa". Pracownikami UB jak piszą niektóre źródła? Zwykłymi robotnikami z fabryki sztucznego jedwabiu? Kto jeszcze to pamięta? Kto to może jeszcze wyjaśnić? [2015-03-01 00:25]

Zirgu2

Swoją drogą dobrze, że zajęło to tylko 22 lata, aby ustanowić takie Święto. [2015-03-01 09:42]

Narodowiec1

http://przypominamy.blogspot.com/2010/08/zaplute-kary-reakcji-z-win.html [2015-03-01 15:12]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne1

Kawiarnia ,,Przystań" już otwarta

Sprawy urzędowo-administracyjne

Znamy wyniki testów na koronawirusa zakonników z Niepokalanowa

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus w Sochaczewie - COVID-19 w powiecie nie odpuszcza

Interwencje i pomoc

Boisko przy SP nr 2 - śmieci i brud

Partie polityczne1

Andrzej Duda ułaskawił pedofila

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc