1 sierpnia w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zawyją syreny alarmowe

Zdjęcia i foto: 1 sierpnia w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zawyją syreny alarmowe Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

1 sierpnia mieszkańcy o godzinie 17.00 usłyszą sygnał syren alarmowych. Będzie to symboliczna chwila w której oddamy cześć bohaterom Powstania Warszawskiego. Warto zatrzymać się na chwilę i przez jedną minutę okazać szacunek i pamięć. 


Starostwo Powiatowe w Sochaczewie wydało komunikat o uruchomieniu syren alarmowych w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.


Już jutro 1 sierpnia – w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie całego Mazowsza nastąpi włączenie syren alarmowych. Sygnał ma być chwilą, która włączy mieszkańców w ważną dla nas wszystkich chwilę. Sochaczewianie będą mogli oddać hołd i uczcić pamięć poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego. 


Syreny alarmowe będą włączone o godzinie 17.00. Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy. Zarządzenie w tej sprawie wydał Konstanty Radziwiłł Wojewoda Mazowiecki.


Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą opisało uczestnictwo mieszkańców naszego powaitu w powstańczych walkach - Żołnierze obwodu AK „Skowronek”, w sierpniu 1944 r. pod dowództwem mjr. Władysława Starzyka ps. „Korwin” wyruszyli na pomoc walczącej Warszawie.


Batalion sochaczewski składający się min z Sochaczewian, Iłowiaków mieszkańców dzisiejszej gminy Brochów, Młodzieszyn, Nowa Sucha, Teresin, w pierwszych dniach sierpnia wymaszerował z ziemi sochaczewskiej i dotarł na teren puszczy kampinoskiej. 


W sierpniu i wrześniu oddział mjr. „Korwina” liczący <481 żołnierzy, wziął udział w działaniach Grupy AK 'Kampinos”. Zgrupowanie to liczące ponad 2000 żołnierzy przez cały okres powstania warszawskiego prowadziło walki z Niemcami na terenie puszczy. Oddziały „Grupy Kampinos” kilkakrotnie próbowały połączyć się z oddziałami w stolicy, zaś po nieudanych, krwawych próbach prowadziły działania odciążające, zaopatrując jednocześnie powstanie w broń i amunicję.


W ostatnich dniach powstańczych walk batalion sochaczewski oddzielił się od Grupy Kampinos i przeszedł znów do konspiracji.


Program wydarzeń w Sochaczewie https://e-sochaczew.pl/n/obchody-76-rocznicy/66432

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy