10 faktów na temat pizzy, o których mogliście nigdy nie słyszeć

Zdjęcia i foto: 10 faktów na temat pizzy, o których mogliście nigdy nie słyszeć Zdrowie sochaczew

Pizza jest oczywiście po to, aby ją jeść – z rodziną, z przyjaciółmi, w pojedynkę czy jak tylko ma się ochotę. Ale dobrze jest także co nieco o niej wiedzieć. Kiedy słowo pizza pojawiło się po raz pierwszy? W którym roku powstała pierwsza pizzeria? Gdzie otwarto pierwszą pizzerię w Stanach Zjednoczonych? Kto wymyślił pizzę hawajską? Jaką pizzę lubią Polacy najbardziej? Zapraszamy do lektury.

1. Słowo „pizza” istnieje już od ponad 1000 lat. Po raz pierwszy pojawia się ono w łacińskim tekście napisanym w południowych Włoszech w 997 roku n.e.

2. Pierwszą pizzerią na świecie jest działająca do dziś Antica Pizzeria Port’Alba. Restauracja powstała (jakżeby inaczej) w Neapolu w 1830 roku, ale z przyrządzeniem pizzy miejsce to związane było już od roku 1738; początkowo pizzę sprzedawano po prostu nie w lokalu, ale bezpośrednio na ulicy.

3. Pierwszą pizzerię w Stanach Zjednoczonych otworzył włoski imigrant Gennaro Lombardi, a rzecz miała miejsce w Nowym Jorku w 1905 roku.

4. Budząca niezmiennie sporo kontrowersji, ale ciesząca się wielką popularnością pizza hawajska, czyli placek z szynką i ananasem, to dzieło niejakiego Sama Panopoulosa, Greka, który otworzył pizzerię w Kanadzie. Pierwszą pizzę hawajską sprzedano w 1962 roku.

5. Pizza mrożona, której smaku nie można oczywiście porównywać z wypiekami wprost z pizzerii, pojawiła się na amerykańskim rynku w 1962 roku. Jako tako zjadliwą postać nadał temu wynalazkowi właścicielka pizzerii i kulinarna eksperymentatorka Rose Totino.

6. Kobiety pizzę wegetariańską zamawiają ponad dwukrotnie częściej niż mężczyźni.

7. Włoskie restauracje stanowią około 61% wszystkich restauracji w Polsce.

8. Ulubioną pizzą Polaków jest capricciosa, czyli kompozycja z szynką i pieczarkami. Tuż za nią uplasowały się na podium „królowa pizzy” margherita oraz pizza pepperoni. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: pizza hawajska, salami, mafioso, funghi, roma, supreme oraz wiejska.

9. Zawód dostarczyciela pizzy wykonywało w swoim czasie wiele hollywoodzkich gwiazd, m.in. Bill Murray, Jean-Claude Van Damme i Stephen Baldwin.

10. Pizza doczekała się swojego własnego pokazu sztuki. W 2013 roku nowojorska galeria Marlborough Gallery zorganizowała wystawę, na której zaprezentowano 25 zainspirowanych pizzą prac. Odwiedzający mogli zobaczyć m.in. jaskiniowca w okularach przeciwsłonecznych surfującego na ogromnym kawałku pizzy oraz dzieło zatytułowane „Physical Pizza Networking Theory”, wykonane w całości z prawdziwej pizzy.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy