100-lecie ataków gazowych

Zdjęcia i foto: 100-lecie ataków gazowych Spotkania, jubileusze sochaczew

Moi drodzy, zacznę tak - od małego niezliczoną ilość razy widziałem wiszącą w Bolimowie połówkę butli gazowej. Jeździliśmy często to Skierniewic, rodzice mieli tam znajomych, więc za każdym razem przejeżdżaliśmy przez most na Rawce, potem skręt w lewo na skwerze i wiszący na rogu dzwon z butli.

Nigdy nie zaprzątałem sobie tym głowy - skąd ta butla? po co? kiedy to było?... No owszem, było - atak gazowy, Pierwsza Wojna, dawno temu. Nudy.


No nie. Jednak nie.


Już w tę sobotę zbieramy się naprawdę zacną ekipą, żeby przejść się szlakiem pierwszego w historii ataku gazowego, który odbył się równo sto lat temu, pod koniec stycznia 1915 roku. Odbył się tutaj, na naszych ziemiach, na wyciągnięcie ręki od naszych domów. Zaledwie kilka kilometrów od miejsca, gdzie mieszkali nasi pradziadkowie.

Dołączcie do nas! Nie każę Wam przebierać się w mundury ani biegać w deszczu i mrozie po łąkach pod Borzymówką, ale potem o 15:30 mamy tutaj, na miejscu w Sochaczewie, konferencję! Odrestaurowane kramnice zapraszają, będzie naprawdę miło i klimatycznie.


Już w tę sobotę!

http://www.e-sochaczew.pl/sochaczew,iii-rajd-szlakami-wielkiej-wojny,46565.html

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy