Zaloguj się do konta

100-lecie odzyskania Niepodległości w Sochaczewie

Redakcja
2018-11-12
Edukacja

Miniony weekend był kulminacją przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości naszego kraju. Mieszkańcy mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach, które nawiązywały do historii oraz tradycji naszego państwa. 


W tym szczególnym dniu 11 listopada odbyło miedzy innymi odsłonięcie popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego uwieńczone złożeniem kwiatów. Dzień ten stał się okazją do wielu wydarzeń, które upamiętniały odzyskanie Niepodległości. 


11 listopada na sochaczewskim placu Kościuszki obchody zaingurował "Narodowy Bieg Stulecia od Bałtyku do Tart", który zgromadził wielu zwolenników sportowej formy świętowania. O 13.00 władze złożyły kwiaty na grobach Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego a także majora Feliksa Kozubowskiego. 


Dzień 11 listopada był szczególny dla sochaczewskich harcerzy.  Przed siedziba harcerstwa w Sochaczewie odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji stulecia ZHP oraz upamiętniającą stulecie niepodległości. Harcerze uroczyście odnowili swoją przysięgę oraz przemaszerowali z Sochaczew z 20-metrową flagą wyśpiewując patriotyczne pieśni. 


Dokładnie o 14.00 przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej odsłonięto popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy wysłuchali prelekcji o ważnej postaci marszałka w obecnej niepodległości kraju. Jak powiedział w swoim przemówieniu burmistrz miasta Piotr Osiecki Oddaliśmy hołd, tym, którzy tworzyli zręby państwa polskiego na ziemi sochaczewskiej. Nie zapomnieliśmy o tych , którzy oddali  swoje życie w obronie swojej ojczyzny i naszego miasta oraz o tych, którzy dwukrotnie podnosili to miasto z ruin. Jesteśmy dumni z dokonań naszych poprzedników. Z podziwem patrzymy na ich bohaterstwo, niezłomność, oddanie miastu. 


Dzień 11 listopada był okazją do złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich bohaterów ufundowaną na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski a także pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, która została ufundowana przez mieszkańców miasta w 1919 roku. 


Obchody niepodległościowe odbywały się również na placu Kościuszki. Z okna dawnego ratusza, dzisiejszego Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą burmistrz wygłosił przemówienie ujmując w nim także słowa sowich poprzedników. Na głównym placu pododdział 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej wykonał uroczystą salwę honorową. 


Zakończeniem obchodów Święta Niepodległości na sochaczewskiej ziemi był koncert złożony z 250 osób, który odbył się w kościele św. Wawrzyńca. Koncert pod tytułem "Pamiętajmy o przeszłości, o nas też wspominać będą" wykonali chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, Towarzsytwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej, Chór Nauczycielski Vivacze oraz zespół wokalny Uniwersytetu trzeciego Wieku i zespół wokalno-mundurowy "Patria".

Opinie (1)

malgorzata-kaczmarek

Droga Redakcjo, o jakim smaku te tarty? [2018-11-12 17:10]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc