100 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

/ 12 zdjęć
Zdjęcia i foto: 100  rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości Edukacja sochaczew
+7

Dnia 9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Rybnie odbyła się uroczysta akademia na pamiątkę 100  rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na tę uroczystość przybyły miejscowe władze, zaproszeni goście i rodzice uczniów. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje nad losami naszej ojczyzny jak i jej przyszłością. Część artystyczna nosiła tytuł ,, Pociąg do wolności'', a nad jej przebiegiem czuwały panie D.Jóźwik i D.Kaniewska. Starą parową lokomotywą wyruszyliśmy w odległą podróż do wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Zatrzymując się na kolejnych  stacjach  zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych i ich bohaterów, którzy z narażeniem życia walczyli za naszą i waszą wolność.   Uczniowie klas starszych  recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Klasy I-III oraz uczniowie klas IV-VIII zatańczyli poloneza, ukazując jak mocno w naszych sercach tkwił szacunek do tradycji narodowych i że Polacy zawsze pamiętali o przynależności do jednego narodu. W czasie akademii podsumowano Powiatowy  Konkurs Plastyczny

,, Piękna nasza Polska cała'', oraz Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej. Zwycięzcy obu konkursów zostali nagrodzeni. Podczas akademii laureaci konkursu zaprezentowali swoje  pieśni patriotyczne, natomiast zwycięskie prace plastyczne można było podziwiać na wystawie.  Ta uroczystość była jednocześnie posumowaniem działań jakie  realizowano w szkole przez cały rok w ramach jubileuszu, w  których uczestniczyli wszyscy nauczyciele i cała społeczność uczniowska.

To Święto sprawiło, że w zabieganym życiu stanęliśmy  na chwilkę na stacji kolejowej  i wspominaliśmy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Po zakończeniu akademii przedstawiciele klas złożyli  kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten był dla wielu  lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc  w obchodach 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości daliśmy  wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie im. Zygmunta Pruskiego wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy