11. listopada - Dzień Niepodleglości

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: 11. listopada - Dzień Niepodleglości Historia i tradycja sochaczew

Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.   

Józef Piłsudski.                                                      

10 listopada 2016 r. w Iłowie miało miejsce patriotyczne wydarzenie upamiętniające odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Przypomnijmy: 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli na nowo odrodziło się Państwo Polskie. O pamięć i narodową tożsamość walczyły aż 4 pokolenia Polaków żyjące pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Po ponad stu latach ich dążeń niepodległościowych państwo polskie wróciło na mapę Europy.

Uroczystość tego dnia rozpoczęła się o godzinie 18. Organizatorzy, zaproszeni goście oraz lokalna społeczność zgromadziła się przy obelisku poświęconym pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zgodnie z tradycją odśpiewano hymn, państwowy, który uroczystości nadał wzniosłego charakteru. Następnie odczytano apel poległych; była też krótka modlitwa i złożenie kwiatów pod obeliskiem.

W trakcie uroczystości wartę pełniła drużyna harcerska ,,Ostoja”, którą możemy zobaczyć na wielu lokalnych uroczystościach. Obecni byli również żołnierze z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Na koniec została oddana salwa honorowa z trzech armat, a następnie uroczystość przeniosła się do gimnazjalnej auli, gdzie odbył się koncert rocznicowy. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca oraz zespół „Dzień Dobry”. 

Pierwszy z nich funkcjonuje od kilkunastu lat, dokładnie od 2002 roku. Skład zespołu to młodzi artyści, a opiekę nad nimi sprawują Edward Koziatek i Barbara Nizielska. Ich nadrzędnym celem jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży kultury regionalnej. Prowadząc działalnością artystyczną na skalę ogólnopolską Zespół zdobywa liczne nagrody w przeglądach i konkursach. Iłowska publiczność była oczarowana występem tej grupy. Artyści otrzymali owacje na stojąco i nie mieli wcale ochoty schodzić ze sceny. Taką młodzież się ceni, i takiej młodzieży chętnie się słucha – to jedna z opinii słuchaczy. 

Kolejnym wykonawcą był zespół „Dzień Dobry” istniejący od 2004 roku. Jego miasto rodzinne to Bielsko-Biała. W składzie zespołu wystąpili: Piotr Mirecki, Małgorzata Stachura oraz Jan Stachura i od razu zdobyli serca publiczności, która zachwyciła się już pierwszymi dźwiękami. Ich repertuar jest bardzo różnorodny i bogaty, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Przede wszystkim jednak trzeba nadmienić, że zespół wykonuje znane i lubiane piosenki Marka Grechuty we własnych aranżacjach. Perfekcyjne wykonania pozwoliły przenieść się słuchaczom do innego świata. Zespół ma na swoim koncie mnóstwo koncertów, a także płytę pt. „Dzień Dobry Panie Marku”. Jednym z ich większych sukcesów jest udział w programie muzycznym ,,Must Be The Music – tylko muzyka”, w którym dotarli do półfinału (2011 rok). W chwili obecnej pracują nad kolejną płytą i ciągle poszerzają swój repertuar. 

Organizatorami Narodowego Święta Niepodległości byli: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej oraz Mazowiecka Wspólnota Samorządowa.

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy