17-18 września: bitwa, obrona miasta, zrzut...

Tłumy gości, wozy transmisyjne radia i TV, samochody, czołgi, konie, samoloty, wybuchy, setki żołnierzy w mundurach z epoki … a to wszystko we wrześniu, w ramach Wielkiego Teatru Historii, na polach czerwonkowskich.

Wielki Teatr Historii to nowa forma masowych widowisk plenerowych, mających na celu propagowanie historii i narodowych tradycji, z udziałem popularnych aktorów wcielających się w role historycznych postaci, z użyciem nowoczesnej techniki multimedialnej, telebimów, ekranów LED itp. Koordynatorem cyklu jest znany dziennikarz telewizyjny, autor książek i spektakli historycznych Bogusław Wołoszański.

17 i 18 września „Teatr…” zawita do Sochaczewa, a wyjątkowe, dwudniowe widowisko przyciągnie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W Sochaczewie m.in. zrekonstruowana zostanie wielka bitwa września 1939 roku, toczona przez oddziały armii „Poznań” i „Pomorze” dowodzone przez gen. Tadeusza Kutrzebę, z niemiecką 8 armią. Główna część całego cyklu imprez odbędzie się na polach czerwonkowskich.
- Organizatorzy dotychczasowych rekonstrukcji „Bzury”, z którymi od początku współpracujemy, czyli Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznych z jej szefem Jakubem Wojewodą oraz Jacek Chaber i Paweł Rozdżestwieński z fundacji Polonia Militaris szacują, że na inscenizację w Brochowie przyjeżdżało nawet 30 tysięcy widzów. Biorąc pod uwagę, że impreza w Sochaczewie potrwa dwa dni, można założyć, że publiczność obserwująca rekonstrukcję bitwy, zrzut skoczków, potyczki partyzantów, pokazy filmowe i wieczorną część rozrywkową będzie dwa razy większa – mówi Robert Małolepszy Naczelnik Wydziału Promocji i Aktywizacji UM.

Część historyczna będzie prowadzona i reżyserowana przez Bogusława Wołoszańskiego, co gwarantuje najwyższą jakość merytoryczną oraz atrakcyjność inscenizacji. Wstępnie ustalono, że w programie znajdzie się m.in.
• „Bitwa nad Bzurą” – rekonstrukcja walk, a ilustracją działań będą fragmenty telewizyjnego widowiska „Generał” oraz pokaz filmów archiwalnych,
• „Miasto w ogniu” - rekonstrukcja obrony Sochaczewa we wrześniu 1939 r.,
• „Oni nie skapitulowali” - odtworzenie zrzutu cichociemnych, zaopatrzenia i broni dla Armii Krajowej, a także potyczki oddziału partyzanckiego z patrolem niemieckich żołnierzy.

Doświadczenie wielu imprez historycznych wskazuje, że kilkadziesiąt tysięcy widzów, przybywających na pole rekonstrukcji oczekuje nie tylko spotkania z historią, ale także dobrej zabawy, zwłaszcza w czasie wakacji. W ramach Teatru Historii zaplanowano także część rozrywkową, a w niej koncerty gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej „Gwiazdy świecą nocą” oraz dyskoteki prowadzone przez znanego animatora i popularyzatora muzyki „Wideodyskoteka Hirka Wrony”.
Strategicznymi partnerami medialnymi „Teatru Historii” zostały Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio. Widowiska będą transmitowane przez TVP, zapowiadane i reklamowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Podobnie Polskie Radio zamieszczać będzie na antenach 4 programów informacje i materiały o realizacji „Teatru Historii”. Radio przygotuje też serię słuchowisk o wydarzeniach będących kanwą „Teatru …”.

daw

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy