17 września 1939 - rocznica dramatu Ziemi Iłowskiej

Zdjęcia i foto: 17 września 1939 - rocznica dramatu Ziemi Iłowskiej Historia i tradycja sochaczew

Zapraszam do lektury rozmowy z dyrektorem Zespołu parkowo - pałacowego w Słubicach, działaczem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej Sławomirem Ambroziakiem


- Jest już tradycją, że samorządowcy i społeczeństwo Iłowa organizują 17 września obchody ważnej rocznicy związanej z II wojną światową. Ten dzień powszechnie kojarzy się z napaścią ZSRR na Polskę. W pamięci iłowian zapisał się jednak inaczej. Dlaczego ?

- Musimy pamiętać o tym co tutaj wydarzyło się we wrześniu 1939r. To nasz obowiązek. Wspomnę tylko, że ziemia iłowska i sam Iłów ciężko doświadczyły początku dramatu jakim była II wojna światowa. To trzeba stale przypominać. Rejon Iłowa, Słubic, Grzybowa, Bud Iłowskich był silnie ostrzeliwany z ziemi i z powietrza szczególnie podczas drugiej fazy Bitwy nad Bzurą. 17 września był tragiczną datą dla mieszkańców miasteczka i okolic. Bomby zabiły dziesiątki cywilów, spłonęła duża część domów i zabudowy gospodarczej.

- Wspominając bohaterów września 1939, którzy oddali życie za wolność należy wspomnieć jednego z generałów WP, poległego pod Iłowem....

- Tak. Generał brygady Franciszek Wład to postać znana tutaj chyba wszystkim. Mamy jego ulicę i miejsce upamiętnia. Zmarł 18 września niedawno Iłowa w gajówce Januszew w wyniku odniesionych ran podczas przebijania się w kierunku Warszawy. Niemcy pozwolili pochować generała w miejscu, które zostało uznane przez Polaków za "odpowiednie". Po naradzie polscy oficerowie  stwierdzili, że będzie to teren przy iłowskim kościele. Egzekwie odprawił po łacinie  kapelan wojskowy Wehrmachtu w asyście miejscowego proboszcza. Po wojnie doczesne szczątki generała zostały przeniesione na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

- Smutna a jednocześnie ważna lekcja historii...

- To nie tylko lekcja. To żywa pamięć o tych dzięki którym żyjemy w kraju wolnym od zła i totalitaryzmu. Właśnie w takim dniu jak 17 września staramy się jako społeczność to podkreślać, organizując  uroczystości. Ważne żeby przyszła młodzież, harcerze, strażacy. Oni przekażą tę naszą pamięć następnym pokoleniom. Serdecznie zapraszam na upamiętnienie dramatycznych wydarzeń wojennych w Iłowie i Słubicach 17.09.1939r. Miejsce spotkania; przed kościołem w Iłowie przy Kolumnie Niepodległości -17.09.2018 godz 19.00 .

- Kolumnie Niepodległości, którą kilka tygodni temu uroczyście odsłoniliście z mieszkańcami Iłowa jako swoiste wotum z okazji 100 lecia odzyskania wolności...

- Idea, która przyświecała autorom projektu niosła przesłanie uczczenia wszystkich którzy mieli wkład w odzyskanie Niepodległości w 1918r a także następnych generacji, które tej Niepodległości broniły i za nią  umierały. Kolumna ma łączyć, jednoczyć i przypominać o tym, że dar wolności jest okupiony wielką ofiarą. Między innymi ofiarą ówczesnych mieszkańców gminy Iłów, żołnierzy i generała, którzy we wrześniu 1939 roku zakończyli właśnie tutaj swoją "sztafetę" Niepodległości. Jesteśmy następną zmianą w tej "sztafecie". Bogu dziękujmy, że bez konieczności poświęcenia zdrowia i życia. To niewiele a zarazem bardzo dużo. Rozsądnie, mądrze i bez zbytniego patosu przekazać naszym następcom tę tradycję. 

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy