II Festiwal Powideł Olenderskich 2017: relacja

/ 34 zdjęć
Zdjęcia i foto: II Festiwal Powideł Olenderskich 2017: relacja Promocja regionu sochaczew
+29

W piękną, słoneczną sobotę 16 września odbył się w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Jastrzębcem” we wsi Przejma gmina Iłów II Olenderfest – Festiwal Powideł Olenderskich. Organizatorem tej plenerowej imprezy było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej.

Festiwal Powideł to jedno z wielu działań, jakie realizuje od lat Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej, mające na celu kultywowanie tradycji olenderskich. Miejsce, w którym zorganizowana została już po raz drugi tego rodzaju impreza, wielokrotnie gromadziło rzesze widzów i słuchaczy, zainteresowanych tematyką osadnictwa olenderskiego na naszym terenie. Odbywały się wykłady, wystawy, pokazy, spotkania z rzemieślnikami reprezentującymi ginące zawody, posługującymi się dawnymi narzędziami. Właściciele gospodarstwa agroturystycznego „Pod Jastrzębcem” z pasją godną podziwu inspirują i prowadzą działania edukacyjne wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, wykorzystując do tego bazę lokalową, nazwaną „Powidlany Zakątek”. Można tutaj zobaczyć dawne, oryginalne urządzenia do produkcji powideł, w tym miedziany kocioł, prasę do wyciskania soku z buraków, jak również maszyny i urządzenia gospodarskie używane przed dziesiątkami lat na wsi. Na wniosek właścicieli gospodarstwa Minister Rolnictwa wpisał powidła olenderskie na Listę Produktów Tradycyjnych, a wyrób zwyciężył w konkursie Marszałka Województwa Mazowieckiego Nasze Kulinarne Dziedzictwo.

Sobotnią imprezę otworzył Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej Andrzej Ciołkowski, zapraszając wszystkich do korzystania z przygotowanych atrakcji festiwalowych. Życzenia i list gratulacyjny od Wójta Gminy Iłów odczytał sekretarz gminy Przemysław Nowacki.

Sobotnia impreza plenerowa miała charakter edukacyjny, jak również integracyjny i rozrywkowy. Młodzież uczestniczyła w warsztatach stolarskich przygotowanych przez warsztat „Olender” Państwa Magdaleny i Jarosława Kaczan z Woli Ładowskiej, w pokazie wyplatania płotu z gałęzi łozinowych przygotowanych przez pracownię „Żywe płoty” Pana Michała Jakubowskiego z Plecewic, czy też pokazie wyplatania koszyków z wikliny, które prezentował 91-letni rzemieślnik – Pan Jan Kordalewski.. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy udostępnione przez Muzeum Mazowieckie w Płocku: „Osadnictwo Olenderskie na Mazowszu” i „Ludzie Wisły”, a także prezentacja eksponatów „Zaczęło się od sierpa”, w tym pokaz młócenia cepami.

Dla wszystkich uczestników przygotowano oprócz tradycyjnej grochówki, bigosu, pierogów również oryginalne menu: sytochę, siuforek, siake fusier. Nie zabrakło ciasta drożdżowego, pieczywa orkiszowego, serów, soku z owoców, cydru. Na stoiskach można było nabyć miód z pobliskiej pasieki oraz powidła z buraków cukrowych. Jednym słowem jadła i napitku było co niemiara. Przygrywały dwa zespoły, mające w swym repertuarze muzykę ludową: „Zawołany Skład Weselny – kapela Niwińskich” oraz zespół ludowy „Grzybowianki”. Przy ich muzyce nie zabrakło chętnych do tańca.

II Festiwal Powideł Olenderskich był zrealizowano przy finansowym wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Magia olenderskich powideł” oraz Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego - afiliowanego ośrodka Programu „Działaj Lokalnie” i Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu „Potęga tradycji”. Organizatorzy dziękują wymienionym donatorom i partnerom, a także wolontariuszom w tym  szczególne podziękowania pragniemy złożyć Pani Sołtys z Przejmy Agnieszce Zając, a także wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

Tekst: Wanda Dragan, fotografie Małgorzata Kazur i Andrzej Dragan

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy