2 lata burmistrza: kultura i sport

/ 3 komentarzy

Rekordowe wydatki na sport i rekreację, jasny system wspierania klubów i UKS-ów, stypendia dla szczególnie utytułowanych zawodników, znaczące wydarzenia kulturalne w tym koncerty gwiazd muzyki klasycznej, folk i pop, cieszące się wielkim powodzeniem cykle imprez Sochaczewska Jesień Kulturalna i Sochaczewskie Lato. Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem dwóch lat pracy burmistrza w dziedzinie kultury i sportu.

W wakacje 2011 i 2012 na Placu Kościuszki odbyły się dwa cykle letnich imprez plenerowych pod wspólną nazwą Sochaczewskie Lato. Osoby pozostające w mieście w czasie wakacji co niedzielę mogły posłuchać muzyki, odpocząć, poznać bliżej twórczość lokalnych artystów. W ramach Sochaczewskiego Lata odbył się m.in. koncert ekwadorskiej grupy Americamanta, był festiwal sztuki ulicznej ULICZNICY, koncerty uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej, występy zespołów pop i rock z miasta i okolic, kiermasze, pokazy historyczne, akcje społeczne.

Każdej jesieni realizowano projekt pod nazwą Sochaczewska Jesień Kulturalna, którego koordynatorem był UM, a partnerami m.in. Miejski Ośrodek Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna, Miejska Biblioteka Publiczna, Klub Nauczyciela, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej oraz organizacje pozarządowe. W ramach Jesieni odbyły się m.in. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu, Zadumki, Turniej Jednego Wiersza, Spotkania z Archeologią, Koncert Papieski, koncert Bogusława Morki i orkiestry Camerata Mazovia, uroczysta premiera filmu Bitwa Warszawska  i wiele innych imprez.

  Wiosną 2013 Miejska Biblioteka Publiczna przejdzie do nowej siedziby w zabytkowych kramicach, gdzie zamiast obecnych 366 metrów rozlokuje się na 800 metrach. 

Przełomowe okazały się prace badawcze zlecone przez ratusz archeologom odkrywającym przeszłość sochaczewskiego zamku oraz fragmentu parku u zbiegu ulic Warszawskiej i Traugutta. Na zamku odkryto ślady dawnej zabudowy, zlokalizowano dawny most i bramę (kontynuacja prac), w parku odkryto fundamenty kamienic zburzonych w czasie II wojny światowej, ustalono przebieg ulicy Bóżniczej wchodzącej w dawny kwartał zamieszkiwany przez społeczność żydowską. W archiwach odnaleziono mapę sprzed kilkudziesięciu lat wskazującą podział tego terenu na działki zabudowane wtedy kamienicami.  

Miasto uratowało przed likwidacją Rodzinny Rajd Rowerowy im. Tadeusza Krawczyka. W 2011 i 2012, pod patronatem burmistrza, odbyła się jego XII i XIII edycja. Wspaniała impreza, przyciągająca kilkuset miłośników jednośladów, integrująca rodziny, zapewniająca zabawę i wypoczynek całym pokoleniom.

W nowopowstałej galerii MOST, w holu UM, odbyło się kilkanaście wystaw prezentujących twórczość lokalnych artystów, uczniów szkół, twórców rękodzieła, artystów niepełnosprawnych tworzących pod okiem instruktorów z ŚDS czy WTZ.

Rekordowa liczba rowerzystów stanęła na starcie Poland Bike Marathon 2012 imprezy promującej zdrowy styl życia, aktywność. W Sochaczewie wystartowało aż 600 uczestników. Rok wcześniej było to 330 osób.

Nowa formuła Dnia Sochaczewa, których gwiazdą w 2012 roku był zespół Dżem, a rok wcześniej Kora. Przez trzy dni zabawy obu imprez nie doszło do żadnych incydentów. Przeniesienie Dni na teren MOSiR przy ul. Warszawskiej okazało się strzałem w dziesiątkę teren ogrodzony, monitorowany, można eliminować z tłumu podchmielonych i agresywnych. Większa liczba ochrony, podział terenu na strefy cateringu i koncertową oraz strefę handlu ucywilizowały święto miasta. Motywem przewodni Dni Sochaczewa 2012 były Piłkarskie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W 2011 Fryderyk Chopin.

Rekordowe były wydatki miasta na dotacje, po które mogły sięgnąć organizacje pozarządowe. Tylko w 2012 roku w otwartych konkursach ofert do podziału było 420 tys. zł przeznaczone m.in. na projekty kulturalne, aktywizację seniorów, profilaktykę, organizacją zajęć rekreacyjnych, wyjazdów wakacyjnych dla dzieci z niezamożnych rodzin, a także 400 tys. na szeroko rozumiany sport.

Już drugi rok z rzędu wszystkie organizacje pozarządowe i kluby sportowe korzystają za darmo ze wszystkich obiektów publicznych, w tym hal MOSiR, boisk, sal lekcyjnych i gimnastycznych w szkołach, sal widowiskowych w MOK. Wartość tej pomocy to ponad 200 tys. zł rocznie.  

Ustanowiono program stypendialny dla sportowców osiągających sukcesy. Program w 100% finansowany przez ratusz. W I edycji programu, wiosną 2012 roku, burmistrz przyznał 44 stypendia, a sięgnęli po nie zawodnicy SKTS, Rugby Club Sochaczew i UKS Siódemka. Na stypendia w budżecie 2012 roku odłożono 110.000 zł.

Powołano do życia dwa ciała doradcze burmistrza: Sochaczewską Radę Sportu oraz Sochaczewską Radę Działalności Pożytku Publicznego. Rady opiniują uchwały Rady Miejskiej z zakresu sportu, kultury, działalności organizacji pozarządowych, stypendiów czy nagród sportowych. Stanowią głos środowiska w najistotniejszych dla sportu i NGO sprawach.

Znacząco podniesiono rangę miejskich obchodów świąt patriotycznych i narodowych. Wydarzenia te Święto Niepodległości, Święto Konstytucji 3 maja, rocznica napaści hitlerowskiej i sowieckiej na Polskę, rocznica Porozumień Sierpniowych mają odpowiednią oprawę. Na obchody zapraszani są księża biskupi z diecezji Łowickiej, chóry, orkiestry, grupy rekonstrukcji historycznej, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, kombatanci z powiatu sochaczewskiego i spoza niego. Gwiazdy opery i operetki (ostatnio tenor Bogusław Morka i Laura Łącz) przygotowują specjalne programy patriotyczne.

Zorganizowano wiele znaczących imprez sportowych rangi krajowej i międzynarodowej, m.in. mecz półfinałowy Polska Rosja Europejskiej Ligii Narodów Tenisa Stołowego, mistrzostwa Polski w rugby siedmioosobowym, Międzynarodowy Turniej Judo im. Tadeusza Naskręta.

Mieszkańcy mogą za darmo obcować z wysoką kulturą, poznawać tradycje innych narodów, twórczość artystów lokalnych i uznanych w krajowym środowisku. W latach 2011-2012 w Sochaczewie odbyły się m.in. koncert światowej sławy skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, Zespołu Pieśni i Tańca WARSZAWIANKA, Ekwadorskiego baletu QUITUS i grupy PERUMANTA, serbskiej Orkiestry Akordeonowej AKUD, rosyjskiego barda Leonida Volodko, włoskiego gwiazdora GAZEBO, polskich artystów: KORY, DŻEMU, KATARZYNY GRONIEC.

Otwarto okolicznościowe, historyczne wystawy: Żołnierze wyklęci, Ofiary stanu Wojennego (wspólnie z IPN) oraz Na nieludzkiej ziemi Charków, Katyń, Miednoje (dwie prezentacje w kościołach).

Na polach czerwonkowskich zorganizowano dwie rekonstrukcje Bitwy nad Bzurą. W 2011 roku wspólnie z Bogusławem Wołoszańskim, który nakręcił film o obronie Sochaczewa w 1939 roku emitowany w TVP Kultura. W każdej   z imprez wzięło udział po kilkanaście tysięcy widzów.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

NovJanNovJan
0

" Motywem przewodni Dni Sochaczewa 2012 były Piłkarskie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej"

 

akurat mistrzostwa europy w Sochaczewie przeszły bez echa - aby pooglądać mecze wspólnie z innymi kibicami jezdziłem do pobliskiego Łowicza bo pan wielki naczelnik ani jego pryncypał nie wpadł na takowy pomysł.

 

 

 

novjan

(2013-01-01 11:39)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Odnośnie kultury:Dostrzegam z zadowoleniem kontynuację wzrostu wydatków na kulturę w Sochaczewie, z tą różnicą, że w poprzedniej kadencji położono duży nacisk na pozyskiwanie środków zewnętrznych w celu poprawy stanu obiektów związanych z kulturą. Zaczęło się od wsparcia MOKu w pozyskaniu pieniędzy z Ministerstwa Kultury na remont sali widowiskowej w Chodakowie, potem w Boryszewie (łącznie ok. 1,8 mln zł), by zdobyć jeszcze pieniądze unijne na Kramnice (ok.7,2 mln zł) i wywalczyć obiektywne potraktowanie bardzo dobrego projektu na Wzgórze Zamkowe (dofinansowanie unijne ok.4,5 mln zł). Łącznie ok. 13,5 mln zł!
Poziom wydatków bieżących w ostatnich dwóch latach jest niewiele wyższy. Teraz finansuje się liczne imprezy, które mają charakter promocyjny. Dobrze że wśród nich znalazło się miejsce dla rekonstrukcji historycznych.Wierzę też, że Dni Sochaczewa odzyskają wcześniejszy klimat i wrócą na Podzamcze! (2013-01-01 14:17)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Odnośnie sportu:
Tworzy się wrażenie, że dopiero teraz władze zaczęły dbać o sport. A jakie są fakty, zaczerpnięte z dokumentów, bo pamięć jest ulotna?Wydatki na sport w budżetach miasta:2007 r. - 2.123.310 zł2008 r. - 2.121.320 zł2009 r. - 3.054.000 zł2010 r. - 3.063.000 złPowstały dwa nowe obiekty sportowe ze sztuczną nawierzchnią w Chodakowie i przy Gimn. Nr 2, skate park, zadaszone lodowisko/kort tenisowy, wyremontowano halę sportową, pozyskano działkę 6 ha pod budowę hali widowiskowo-sportowej z zapleczem hotelowym, konsekwentnie poprawiano estetykę obiektów sportowych Bzury i Orkana. Dotowano sport na ile pozwalały ówczesne przepisy. Kontrole NIK nie stwierdziły nieprawidłowości. W poprzedniej kadencji też funkcjonowała Rada Sportu.Wspierano też sport szkolny. Wybudowano nową halę sportową przy Gimn. Nr 1 i wyremontowano sale przy Szk.podst. Nr 2 i 4.
A teraz:2011 r. - 2.048.680 zł2012 r. - 1.967.000 zł2013 r. - 2.168.582 zł
Czy teraz powstał jakiś nowy obiekt sportowy? Są wreszcie oczekiwane od dawna jasne przepisy odnośnie wspierania sportu przez samorządy, więc są stypendia sportowe, jest łatwiejsze finansowanie sportu. (2013-01-01 14:54)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy