Finał powiatowego konkursu czytelniczego „Tę książkę warto przeczytać”

/ 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Finał powiatowego konkursu czytelniczego „Tę książkę warto przeczytać” Słowo pisane sochaczew
+1

29 stycznia 2020 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, miał miejsce finał powiatowego konkursu czytelniczego „Tę książkę warto przeczytać”. Konkurs organizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Warszawie Filię w Sochaczewie po raz siedemnasty, odbył się przy współudziale Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie i Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, MOSiR-u i Kina Odeon. Przebiegał pod patronatem starosty sochaczewskiego Jolanty Gonta, która ufundowała nagrody książkowe dla wyróżnionych i nagrodzonych.


W konkursie na reklamę książki, spoza kanonu lektur obowiązkowych, wzięły udział 32 osoby z 12 szkół, w tym wszystkich miejskich podstawówek oraz z Iłowa, Kaptur, Paprotni i Teresina. Wystąpili też uczniowie szkół średnich( ZS CKP Sochaczew, ZS im. Jarosława Iwaszkiewicza Sochaczew, ZS im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Teresin).

Uczestnicy konkursu, wybrani w szkolnych eliminacjach, w ciągu krótkiego czasu (do 3 minut) przekonywali, że to właśnie wybraną przez nich książkę warto przeczytać. Słuchając kilkudziesięciu rekomendacji, komisja konkursowa oceniała poprawność językową, intonację i płynność wypowiedzi, a w dalszej kolejności oryginalność prezentacji. U niektórych dało się zauważyć wręcz aktorskie zdolności. Preferencje były różne, od książek przygodowych, historycznych, przez fantastykę, po powieści społeczno-obyczajowe. Wśród najmłodszych uczestników głównie reklamowano książki, przy których czytelnik będzie dobrze się bawił i nie przestawał śmiać.


Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji komisja w składzie: Anna Syperek, inspektor, Powiatowy Zespół Edukacji w Sochaczewie, Ewelina Daniłowicz, neurologopeda, pedagog, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sochaczewie i Stanisława Podgórska, poetka, do niedawna prezes Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie ATUT zdecydowała przyznać w 3 kategoriach wiekowych następujące nagrody i wyróżnienia:

Szkoła Podstawowa Klasy I – IV

I miejsce Weronika Szewczyk, SP Iłów, „Nela na wyspie rajskich ptaków”

II miejsce Tymon Orliński, SP nr 4 Sochaczew, „Teraz tu jest nasz dom”

III miejsce Mateusz Kujawa, SP Iłów, „Pitu i Kudłata dają radę”

Wyróżnienia:

Gabriela Wilczyńska, SP Teresin, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”

Gabriela Dymek, SP nr 2 Sochaczew, „Władca Lewawu”

Lena Kowalewska, SP nr 2 Sochaczew, „Wyspa Obłąkanych”

Szkoła Podstawowa Klasy V – VIII

I miejsce Amelia Tomaszewska, SP Iłów, „Zosia z ulicy Kociej”

II miejsce Kalina Staszewska, SP Teresin, „Był sobie pies”

III miejsce Hanna Kaźmierczak, SP nr 4 Sochaczew, „Klub latających ciotek”

Wyróżnienia

Weronika Wojciechowska, SP nr 1 Sochaczew, „Małe Kobietki”

Lena Kopowicz, SP nr 3 Sochaczew, „Adam Mickiewicz: łobuz i mistrz”

Przemysław Fortuna, SP nr 6 Sochaczew, „Skarb Getta”

Zofia Gołkowska, SP nr 6 Sochaczew, „Otto”

Wiktoria Łęcka, SP Iłów, „Wyspa”

Sylwia Tempczyk, SP Paprotnia, „Trzy kroki od siebie”

Weronika Szajewska, SP nr 4 Sochaczew, „Zosia z ulicy Kociej”

Bartosz Czubak, SP Kaptury, „Nic zwyczajnego”

Szkoły średnie

I miejsce Katarzyna Majorek, Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza, „Pokój”

II miejsce Paulina Gołębiowska, Zespół Szkół w Teresinie, „Drugie bicie serca”

III miejsce Dominik Florczak, Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza, „Metro 2033”

Laureaci będą mogli jeszcze raz zaprezentować swoją ulubioną książkę 13 maja br. w Tygodniu Bibliotek, podczas uroczystej konferencji dla nauczycieli bibliotekarzy, którą cyklicznie od lat organizuje biblioteka. Niektóre spośród reklamowanych książek: „Nie daj się gnębić”, „Nic zwyczajnego: o Wisławie Szymborskiej”, „PAX”, „Wyspa”, „Kolorowy szalik”, „Poczwarka”, „Otto” są zbiorach pedagogicznej biblioteki. Po tegorocznym finale na pewno znajdą się kolejne, jak „Adaś Mickiewicz: łobuz i mistrz”, czy „Był sobie pies”.

Kolejna 17. edycja spełniła oczekiwania organizatorów, którzy za cel stawiają sobie promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, bo przecież nikt nie rodzi się czytelnikiem.


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy