30. rocznica wolnych wyborów - jak zmienił się Sochaczew

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: 30. rocznica wolnych wyborów - jak zmienił się Sochaczew Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

30 lat temu rozpoczął się dla Polski nowy okres. 4 czerwca odbyły się pierwsze wolne wybory do Parlamentu. To czas w którym zmieniły się losy Polaków. Nadeszły zmiany polityczne, które dały możliwość działania. 


Pierwsze demokratyczne wybory w Polsce. Dziś mija ich 30 rocznica. Wolność - to jest rezultat działań ówczesnej społeczności. Nastoje tamtejszej Polski były bardzo ciężkie. Momentem, który okazał się być przełomowy oraz przelewający czarę rozczarowania były podwyżki cen produktów w lutym 1988 roku. Niezadowolenie społeczne spowodowane sytuacją gospodarczą oraz "demokracją" w kraju spowodowało, że Polacy mieli odwagę wyjść na ulice. Sochaczew także żył tymi wydarzeniami. Rozmowy Okrągłego Stołu doprowadziły do kompromisu, dzięki któremu słowo demokracja powracało do kraju. W tym ważnym wydarzeniu jakim były rozmowy Okrągłego Stołu uczestniczył jako obserwator kościelny ks. Alojzy Orszulik. Zamarły w tym roku biskup diecezji łowickiej, związany również z Sochaczewem, uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. 


Czas zmienił bieg. Polska, Polacy, Sochaczewianie. Wolne wybory czerwcowe to słowo początek. Dziś powinniśmy doceniać czas, który jest nam dany. Demokracja. 


Sochaczew był w czasach PRL jak każde inne miasto w kraju. Mieliśmy swój Boryszew, Chemitex, SAM, Stylową, pochody i wozy stojące na ulicy Wąskiej. Czas ten stanowił dla jednych spokój, codzienne wyjścia do pracy w sochaczewskich zakładach dawały tą powtarzalność, która była dla wielu stabilizacją. Inni potrzebowali czegoś więcej. Przyszły wolne wybory. Zmienił się Sochaczew, zmieniliśmy się my? Jakie jest Państwa zdanie?


Na uroczyste obchody 30. rocznicy wolnych wyborów zaprasza WÓJT Gminy Teresin Marek Olechowski. Odbędą się one 7 czerwca od godziny 16.00 w sali hotelu "Kuźnia Napoleońska".

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

robroyrobroy
+2
Sochaczew wypiękniał,dobrze że nie jest obciążony żadnymi długami,dobrze że nie wisi nad nim miecz obligacji do wykupienia,i pogoda jest OK !. (2019-06-04 16:19)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy