31 marca strajk w sochaczewskich szkołach

/ 65 komentarzy
Zdjęcia i foto: 31 marca strajk w sochaczewskich szkołach Edukacja sochaczew

31 marca prawie wszystkie miejskie szkoły w Sochaczewie wezmą udział w ogólnopolskim strajku nauczycieli. Taki jest efekt tajnego referendum przeprowadzonego w każdej z placówek. Tylko w Szkole Podstawowej nr 2 zwolennicy strajku byli w mniejszości i tu strajku nie będzie.

 

Generalny strajk nauczycieli przygotowuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Ma on być wyrazem sprzeciwu wobec reformy edukacji przeprowadzanej przez obecny rząd. Jak uważa ZNP, w wyniku likwidacji gimnazjów, a szerzej sposobu, w jaki jest ona dokonywana, pracę może stracić ponad 30 tysięcy nauczycieli.

Jak będzie rozmiar i przebieg strajku, dowiemy się ściślej dopiero 31 marca, czyli w dniu jego trwania. Dziś wiadomo tyle, że tego dnia protestujący nauczyciele przyjdą do szkół, ale nie będą pracować, czyli edukować. Inaczej mówiąc, w szkołach objętych strajkiem, lekcji nie będzie przez cały dzień protestu. Obowiązek zorganizowania zajęć opiekuńczych dla dzieci, które 31 marca przyjdą do strajkujących szkół, należy do dyrektorów oraz ewentualnie nauczycieli nie strajkujących. Jak zapewnia ZNP, uczniowie na pewno nie pozostaną bez opieki.

O tym, w której z placówek strajk się odbędzie, zdecydowali sami nauczyciele w tajnych referendach przeprowadzanych w szkołach. Sprawdziliśmy ich wyniki w Sochaczewie. Dyrektorzy prawie wszystkich miejskich szkół poinformowali nas, że zdecydowana większość ich kadry pedagogicznej głosowała za uczestnictwem w strajku.

Wiemy więc już, że 31 marca nauczyciele będą protestować: w Szkole Podstawowej nr 4, Szkole Podstawowej nr 3, Zespole Szkół w Chodakowie, w Gimnazjum nr 2, w Gimnazjum nr 1, a także w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Jedynie w Szkole Podstawowej nr 2 (Boryszew) wynik referendum miał odwrotne proporcje, i tu strajku nie będzie.

Czy strajk może powstrzymać Ministerstwo Edukacji Narodowej od realizacji reformy szkolnej? Zwolennicy protestu uważają, że nawet jeśli nic wskórają, ważne, że wyraźnie i wspólnie pokażą swój sprzeciw wobec ich zdaniem zbyt pospiesznie i zbyt chaotycznie przeprowadzanych zmian, że chcą powiedzieć "nie" takiej formie niszczenia ich wieloletnich wysiłków w dobre funkcjonowanie dotychczasowego systemu edukacji, tym bardziej, że dokonuje się tego kosztem dzieci, ich rodziców i kadry.

Z kolei MEN stoi na stanowisku, że w wyniku reformy powstanie około 5 tysięcy nowych miejsc pracy w szkołach. Podkreśla też, w kontekście strajku, że to nie ministerstwo jest stroną sporu, lecz dyrektorzy szkół. Dodajmy, że w ramach przygotowań do protestu, ZNP już w grudniu 2016 roku wszczął procedury mające doprowadzić do sporu zbiorowego ze szkołami i placówkami, w których działa związek. Wśród postawionych wówczas postulatów pojawiło się m. in. żądanie niedokonywania wypowiedzeń stosunków pracy nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym do 31 sierpnia 2022 r.. Zdaniem ZNP bowiem, likwidacja gimnazjów może spowodować ogromne zwolnienia w oświacie w ciągu kolejnych pięciu lat.

Ostatni tak duży strajk ZNP miał miejsce 10 lat temu, kiedy ministrem MEN był Roman Giertych. 

 1.8
Oceń
(5 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (65)

zbigniew15zbigniew15
-1
To w której szkole są łamistrajki, w 2 czy 4? (2017-03-24 16:28)
robroyrobroy
0
http://niewygodne.info.pl/artykul7/03346-Pokretna-logika-ZNP-ws-gimnazjow.htm
o co chodzi? (2017-03-24 17:30)
robroyrobroy
+1
http://niewygodne.info.pl/artykul7/03346-Pokretna-logika-ZNP-ws-gimnazjow.htm (2017-03-24 17:31)
markJmarkJ
-1
No jak zwykle nr 2 szkoła , którą obsiadły pisiory , to zły znak . (2017-03-24 18:37)
figafiga
+1
@zbigniew15, oczywiście w SP nr 2, poprawka naniesiona, dzięki, pozdrawiamy (2017-03-24 18:47)
bandarbandar
-1
robroy
moim zdaniem, odpowiedź na Twoje pytanie jest zawarta w zakończeniu przywołanego przez Ciebie artykułu.
Związki (oba) siedzą cicho, gdy idzie o sprawy lokalne. ZNP bawi się w politykę razem z opozycją. Może dlatego, że Solidarność trzyma z koalicją...? (2017-03-24 19:12)
eXemesseXemess
+1
W "dwojce"jest jedna dyrektor od chyba 25 lat, szkoła wygląda jak za czasów PRL, nic się nie zmienia. Brakuje świeżych pomysłów, kogoś kto wprowadził by jakieś zmiany a nie stara, zasiedziała pani C.
Niestety Sochaczew jest przepełniony PiSiorami, którzy widocznie dominują w SP2. (2017-03-24 21:38)
MitutoyoMitutoyo
+1
Tylko mi dróg nie blokować, bo Robroy znów będzie miał pretensje :) (2017-03-24 22:50)
ToTylkoJaToTylkoJa
+2
Ci to.sobie potrafią walnąć wiecej wolnego fajnie tak zrobic sobie długi weekend (2017-03-25 05:45)
piotr-marcinkowskipiotr-marcinkowski
-1
@ToTylkoJa Zdaje sobie Pan sprawę z tego, że strajk - przynajmniej w SP4 będzie polegał na 8 godzinnym okupowaniu szkoły? I uprzedzam komentarze które widziałem już na FB e-sochaczew.pl - Dzieci które przyjdą tego dnia do szkoły będą objęte opieką. 
  (2017-03-25 08:27)
metasekwojametasekwoja
0
Te sochaczewskie gimnazja są tak dobrze urządzone. Serce ściska, że to wszystko się rozwala,tylko po to,żeby pokazać kto tu rządzi. (2017-03-25 08:57)
waldemar-tomaszwaldemar-tomasz
0
Widać,że w szkola nr2 jest wolna od komuchów,byłych ormowców,oraz gorszego sortu kodowców. (2017-03-25 09:47)
KoliberKoliber
+2
Jak się cieszę że ten protest guzik da :)
@metasekwoja a pracowni w podstawówka przed powstaniem gimnazjum to nie było szkoda? Mam córkę w 6 klasie SP4 i niższego poziomu nauczania to niespotkałem nigdzie. A teraz jak się dowiedzieli że nie ma egzaminu szóstoklasisty to większość nauczycieli maksymalnie ma wszystko w poważaniu. Za chwilę mój syn pójdzie do tej szkoły więc jestem zdruzgotany... (2017-03-25 10:33)
zbigniew15zbigniew15
0
Z  tego wynika, że szkoła w Boryszewie zmieni wkrótce patrona na Kaczyńskiego. (2017-03-25 11:53)
markJmarkJ
-1
waldemar a kim ty jsteś aby tak oceniać ludzi , to , że należysz do sekty smoleńskiej , nie daje ci prawa do obrażania ludzi , pisz w temacie . Pamiętaj nie oceniaj , bo ciebie także ocenią . 
  (2017-03-25 12:00)
MarbellaMarbella
+2
W SP2 referendum nie było tajne odbyło sie niezgodnie z regulaminem. (2017-03-25 15:59)
metasekwojametasekwoja
0
Koliber
Może dla wybitnych dzieci potrzebna jest wybitna szkoła. 
Dla jednych szkoła wymaga za dużo, dla innych za mało. Zawsze można samemu popracować z dzieckiem.  Rodziców nie zastapi żadna szkoła.
Mówienie, że jakaś szkoła jest najgorsza ze wszystkich jest niesprawiedliwe. Czy wiecie jak jest w innych?   (2017-03-25 16:12)
ZlotoustyZlotousty
+2
Protest jest bezcelowy, popierają go jedynie ci nauczyciele, którzy wiedzą że przy ich kwalifikacjach po reformie są skazani na bezrobocie.
Szkoła przede wszystkim ma uczyć na odpowiednim poziomie, a nie ja jako rodzić mam tłumaczyć dziecku to czego nie potrafił nauczyciel - chyba nie tak było kiedyś.
Niestety w Szkole Podstawowej nr.4 poziom nauczania jest taki jaki opisuje koliber. Klasy 1-3 to przedłużone przedszkole, "nuczycielki" to zwykłe przedszkolanki oferujące tragiczny poziom nauczania zainteresowane jedynie wycieczkami, ale jedyne czego wymagają to prawa i pensji nauczyciela.
Uczniowie zamiast normalnych lekcji 31 marca 2017 będą miały zajęcia zastępcze jakim prawem?
Rozumiem że zamiast historii, matematyki zajęcia na sali gimnastycznej to dzisiajsza troska nauczyciela o poziom nauczania i przyszłość młodego pokolenia??? (2017-03-25 21:11)
KoliberKoliber
+1
@metasekwoja nie ukrywam że moje poglądy w stosunku do Twoich znajdują się na przeciwnym biegunie, no może nie całkiem ale w większości, uwazałem że potrafisz merytorycznie odnieść się do wpisu. Odniosłaś się tylko to mojej oceny SP4 a nie to pierwszego zdania: gdzie byłaś Ty i Tobie podobni jak likwidowano doskonale wyposażone pracowniw w 8-letnich szkołach podstawowych, jakie działania podejmowaliście w obronie dzieci/młodzieży która wyrwana ze szkoły podstawowej w bardzo trudnym dla tożsamości, samooceny dziecka musiało budować swoją pozycję w nowym środowisku? Odniosłaś się z ironią do mojego "wybitnego" dziecka? wyimaginowałaś sobie mój obraz że wiele wymagam od szkoły a sam "raczej"  niewiele robię. Nie będę tego komentował. A obraz innych szkół mam bo nie jestem odludkiem który nie ma znajomych... Dzisiaj na onet.pl był switny wywiad z Mikołajem Cieślakiem. Konkluzja? Nie każdy kto uważa pewnie działania PO za "dziwne" jest za PIS i nie każdy kto popiera pewne działania PIS jest ich wyznawcą.  (2017-03-25 21:55)
metasekwojametasekwoja
-2
W jednej szkole, w jednej klasie są dzieci, które uczą się bardzo dobrze i te które kuleją.
Niestety, zależy to także od dziecka i jego rodziców a  i genów, które im przekazaliśmy.  Musimy się pogodzić, że są dzieci które lubią się uczyć, są ambitniejsze i te co maja to gdzieś.. Trzeba się z tym pogodzić, że są lepsi i gorsi, tak jak jedni są ładniejsi od innych. Czasem patrzymy na kogoś i nie możemy uwierzyć,  że dostał od Boga czy natury /jak kto woli/ w szystko: urodę, talent  i pracowitość. Często dzieci, które uczą się średnio w dorosłym zyciu radzą sobie lepiej  od tych, które maja dużą wiedzę teoretyczną.
Myślę, że z perspektywy matki i babci widzę trochę więcej niż Jarosław Kaczyński. 
Co do bezrobocia nauczycieli to nie ma się z czego cieszyc. Pewnie niektórzy będą mieli satysfakcję, że to kara za złe oceny ich dzieci.  Reforma niczego nie zmieni. Trzeba pracować, żeby mieć dobre oceny i to wszystko.  (2017-03-26 09:25)
mefistomefisto
+2
Metasekwoja myślę że to co napisałaś jest po części prawdą. Nie wszyscy są zdolni, zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Słabi nauczyciele powinni być wyeliminowani bo przyczyniają się do tego że czasem dobrzy uczniowie nie mają wyników. Myślę że wiem o tym więcej niż Jarosław i szanowna babcia Metasekwoja.
Reforma jest potrzebna natychmiast ale czy będzie przeprowadzona dobrze tego się obawiam. Wiem natomiast jako rodzic dwójki byłych gimnazjalistów że poprzednia została spartolona. (2017-03-26 11:15)
KoliberKoliber
+1
Myślę że ekserci PIS przygotowujący reformę też są dziadkami i rodzicami więc jeżeli to mają być jedyne kompetencje to merytorycznie jesteście na tym samym poziomie... do reszty się nie odnoszę bo chyba nie o tym rozmawialiśmy... (2017-03-26 11:34)
mefistomefisto
+2
Powodem strajku jest strach przed nieznanym. Nauczyciele boją się utraty pracy i według mnie to dobrze. Słabi powinni się bać. (2017-03-26 11:56)
metasekwojametasekwoja
0
Widzę tę radość, że ileś tam wykształconych ludzi utraci pracę. Oj można się pomylić, tak jak pomyliło się wielu nauczycieli głosując na PiS. Najczęśćiej  najpierw obrywają  ci co najbliżej, czyli lizydupy. (2017-03-26 12:20)
metasekwojametasekwoja
-1
Widzę tę radość, że ileś tam wykształconych ludzi utraci pracę. Oj można się pomylić, tak jak pomyliło się wielu nauczycieli głosując na PiS. Najczęśćiej  najpierw obrywają  ci co najbliżej, czyli lizydupy. (2017-03-26 12:21)
KoliberKoliber
+1
@metasekwoja poraża mnie merytoryka Twich wypowiedzi i poziom do jakiego chcesz sprowadzić dyskusję na tym forum :)  Powodzenia (2017-03-26 12:37)
mefistomefisto
+1
Metasekwoja miałem cię za rozsądną osobę ale pomyliłem się. To co ostatnio piszesz na tym forum obnaża twoją prawdziwą twarz. Szkoda czasu na dyskusję z tobą bo widać jesteś oderwana od rzeczywistości. (2017-03-26 12:47)
rodzic1985rodzic1985
+2
Nauczyciele to jakaś uprzywilejowana kasta, wszystko im nie pasuję, najpierw że wprowadzają gimnazja, teraz że je przekształcają. Sami mają duży wkład w wychowaniu młodzieży a później się słyszy że co drugi belfer ma kosz na głowie :D (2017-03-27 12:40)
skazany-na-sukcskazany-na-sukc
-1
Jeśli referendum w SP2 nie było tajne i niezgodne z regulaminem to jet nieważne, a za sfałszowanie powinno zająć się ZNP. Jest na to paragrać.Wstyd SP2! (2017-03-27 12:49)
KoliberKoliber
+1
@skazany znasz zasady tego referendum? A jak było w innych szkołach? Referendum polegało na podpisaniu listy poparcia, a kto nie chciał podpisać to szanowne grono związkowców miało wielkiego focha... więc daruj sobie.
@rodzic mają duży wkłada ale nie największy i jedyny... jeżeli rodzice nie będą przerzucać odpowiedzialności na szkołę i nauczycieli sami mając w poważaniu a nauczyciele będą, podobnie jak każdy inny, sumiennie i rzetelnie podchodzili do swoich obowiązków to nie będzie nikt miał kosza na głowie... (2017-03-27 13:17)
metasekwojametasekwoja
-1
Jeżeli taki przykłąd będziecie dawać swoim dzieciom, jak we  na tym foum, to obawiam się, że te kosze wkrótce wylądują na głowach rodziców.  Co zrobił nauczyciel, żeby usprawiedliwaiać takie zachowanie dzieci?  Obecnie strach być nauczycielem, bo wielu rodziców zachowuje sie wręcz wulgarnie. Nie można dziecku zwrócić uwagi, bo  przyjdzie rodzić, bez wyjaśniania sprawy "wygarnie" wychowawcy. 
Podobny problem mają pracownicy fizyczni szkoły. Muszą  stać na baczność przed niejednym łobuziakiem, muszą znosić wiele upokorzeń z ich strony. Chcą pracować muszą to znosić.
Mam nadzieję, że sa także mądrzy rodzice, którzy współpracują z nauczycielami, doceniają ich pracę. Jest  przecież takie powiedzenie "obyś cudze dzieci uczył'.
Życzmy więc teraz nauczycielom powodzenia w ich proteście.


  (2017-03-27 15:52)
KoliberKoliber
0
@metasekwoja a Ty swoje... Co ma piernik do witraka? czy z reformą czy bez rodzice mogą /powinni współpracować z nauczycielami. bez argumantów, bez marytoryki, cała metasekwoja... (2017-03-27 16:16)
robbo2krobbo2k
+1
Ktoś tu kogoś robi w konia.
1. Jeśli ZNP  chce by liczba nauczycieli nie spadła i jest z tego powodu PROTEST.
2. Jesli PiS_MEN  mówi 5 tys nowych miejsc pracy dla nauczycieli  to....  Chyba oczywistym jest iż PIS_MEN może dac na piśmie gwarancje ZNP iz w 2021 liczba nauczycieli bedzie wieksza niż w 2017.    Inaczej wyglada ze PIS_MEN lże mówiac o 5 tys nowych nauczycieli.  Jesli PIS_MEN da "glejt"   to wtedy ZNP wychodzi na idiotów.  Sprawa jest jasna.  Rafalska i OSiecki dawać podpisane kwity na pokrycie obietnic wtedy ZNP bedzie niepowazny robiac strajk.

Natomiast ja mam pytanie czy rodzice 6 -7 latków naprawde uwazaja iż ich dzieci 1 wrzesnia powinny chodzić do Gimnazjum z gimnazjalistami  w budynku który nie jest przystosowane do tego?   

  (2017-03-28 13:45)
dolichadolicha
0
Narzekamy na lekarzy, nauczycieli, sędziów, urzędników a przecież oni to my.
 Koliber - jakich narzędzi użyłeś do zbadania poziomu szk.podst.4 ? Jeżeli jedynym jest stopień wyedukowania Twojego dziecka to trochę mało. Może ono nie ma właściwej atmosfery w domu, może tatuś wmówił latorośli , że pani jest głupia.? A może tatuś malkontent wniósł do domu przekonanie, że nauka jest bez sensu?
Złotousty - w klasie nie każde dziecko zrozumie temat podczas lekcji, na to składa się splot wielu czynników: samopoczucie, kłótnia z koleżanką na przerwie,brak śniadania, problemy z pijanym tatusiem czy mniejszy potencjał intelektualny.  Rolą dorosłych( rodziców i nauczycieli) jest ustalić i minimalizować przyczyny kiepskich wyników. Może Ty przeceniasz możliwości swojego dziecka?   (2017-03-28 15:58)
metasekwojametasekwoja
0
dolicha
Pełna zgoda.
  (2017-03-28 17:11)
mefistomefisto
0
Jeśli coś nie działa to z reguły zawodzi człowiek. Czasem nauczyciel czasem rodzic. Jak mamy rozliczyć nauczycieli w przypadku złej pracy jeśli mają zagwarantowane zatrudnienie? Czemu inni ludzie nie mają mają takiej gwarancji? (2017-03-28 19:02)
YolkaYolka
0
Idąc tropem mefista.... Może nauczycieli oceniać punktowo - jestem zadowolony - zostaje w pracy, nie podoba mi się - na bezrobocie! No i doczekalibyśmy się .... same pochwały dzieci, żadnych negatywnych uwag, żadnego zawracania głowy brakiem prac domowych, niegrzecznym zachowaniem, brakiem chęci do nauki... Szkoła byłaby doskonała, poziom odpowiedni, bo rodzic słyszałby o swoim dziecku same dobre rzeczy, nieważne czy prawdziwe, czy nie. Mefisto, czy o to ci chodzi? Czy nie widzisz tej hucpy, kiedy ktoś ci wmawia, że jest idealnie, a ty widzisz, że jest inaczej... a gorzej jest wtedy, gdy zorientujesz się za późno. (2017-03-28 20:12)
KoliberKoliber
-2
@dolicha Uwielbiam rozmowy w których drugie strony robią wycieczki dotyczące atmosfery w domu, mądrości tatusia i wielu innych. Nie masz pojęcia co się dzieje u mnie w domu a stawiasz mi zarzuty? Przepraszam Ty nie stawiasz zarzutów Ty tylko pytasz... Spytaj mnie jeszcze: czy nadal biję żonę i zarządaj odpowiedzi TAK lub NIE :) 
Jeżeli mówimy o narzędziach to proszę link poniżej. Dla ułatwienia 943 pozycja na 1531. 
http://www.miastopociech.pl/artykul/ranking-wszystkich-mazowieckich-szkol-podstawowych-2016
Poza tym wiem jak oceniani są uczniowie w SP4, córka niejednokrotnie o tym mówiła, i za co dostają oceny. Ale cóż,  ja się nie znam bo jestem zakompleksionym tatusiem mającym pretensje do wszystkich tylko nie do siebie... A i jeszcze jedno. Czego dotyczy strajk? Obrony miejsc pracy nauczycieli, wysokiego poziomu nauczania w szkołach, źle przygotowanej reformy czy faktu że nie lubimy zmian?
@Yolka przecież w Sochaczewie jest już taka szkoła i nie jest nią SP4... (2017-03-28 22:19)
metasekwojametasekwoja
0
W Sochaczewie jest wiele szkół. Przecież można zmienić. (2017-03-28 22:26)
KoliberKoliber
-1
Coś słabo z tym Twoim doświadczeniem Mamy i Babci... wiesz co to jest rejonizacja? Przy okazji możesz mi odpowiedzieć czego dotyczy strajk? (2017-03-28 22:42)
mefistomefisto
0
Yolka źle mnie zrozumiałeś. To nie rodzice mają rozliczać nauczycieli i zwalniać ich z pracy. Od tego są przełożeni. Rodzice powinni mieć prawo do oceny pracy nauczyciela. (2017-03-29 15:06)
dolichadolicha
+3
Koliber- strajk jest reakcją na chaos, niekompetencje i niepotrzebny pośpiech przy wprowadzaniu re(wolucji)formy. Szkoła nie potrzebuje zmian strukturalnych - postawiono złą diagnozę.Sytuację w MON i dyplomacji spokojnie możemy porównać z tym co będzie w szkole.
Co do pytań - każdą racjonalną analizę zjawiska zaczynamy od nich. I nie dotczyły one Ciebie ( skąd taki egocentryzm) tylko statystycznego dziecka. (2017-03-29 16:19)
metasekwojametasekwoja
-1
Rodzice powinni poprzeć strajk  nauczycieli nie posyłając w ten dzień dzieci do szkoły.
Nauczyciele są zastraszani. Rodzice sa w lepszej sytuacji.
  (2017-03-29 17:04)
KoliberKoliber
+1
@dolicha diagnoza jest zależna od tego kto ją stawia czy jest błędna czy nie, pokaże czas. Ja jestem po drugiej stronie i uważam że jest potrzebna. Czy jest dobrze przygotowana czy też nie, to już inna sprawa. Zastanawia mnie jednak co innego. Posłanie 6 latków do szkoły, poprzednia reforma edukacji, wtedy też były protesty, wtedy też grożono strajkami i co? Zaprzepaszczono zawodówki i technika - brak rzemieślników, zmieniono podstawówki na gimnazja - nakazano młodzieży budowanie pozycji w nowym środowisku (rozwój zachowań powszechnie nieakceptowalnych). Uważam że konsekwencje reformy z 1999  są dużo gorsze niż tej obecnej. Co wyjdzie zobaczymy. Ja protestu nie popieram.
@metasekwoja przy okazji marszu 8 marca w Sochaczewie był mammobus. Rozmowa dwóch kobiet (w ocenie mojej żony bardziej babcie niż mamy):
A ty idziesz oczywiście na protest?
Jaki protest?
No z okazji 8 marca. 
A przeciwko czemu?
No jak czemu? Wszystkiemu.
No ale jak wszystkiem?
No wszystkiemu, przeciw PIS...
To ja nie idę
No wiesz?

Wierz lub nie ale mam wrażenie że to chyba Ty :)
A zastraszanie nauczycieli? To chyba tylko przez członków ZNP którzy się obrażali i straszyli że ktoś się nie podpisał bo miał w szkole 1/2 etatu a w szkole gminnej drugą połowę. A nie zastanowiło Was dlaczego nie ma protestów w szkołach gminnych? Bo tam nie ma ZNP...  (2017-03-29 19:46)
jarljarl
0
W tym temacie napiszę prosto :

Likwidacja gimnazjów nie przyczyni się do utraty etatów nauczycieli. Jeżeli dzieci z placówki gimnazjalnej zostaną rozdzielone pomiędzy podstawówkę i liceum to nadal będą musiały mieć zapewnioną opiekę pedagogiczną.
Jeżeli w podstawówce zwiększy się ilość uczniów to jednocześnie zwiększy się zapotrzebowanie na kadrę pedagogiczną i analogicznie będzie w szkołach średnich.

Według mnie powody do niepokoju może mieć tylko DYREKCJA placówek gimnazjalnych, ponieważ straci ona uposażenie dyrektorskie i będzie zmuszona pracować za stawkę zwykłego nauczyciela.

Reszta wywodów na temat edukacji jest zbędna. (2017-03-29 21:50)
dolichadolicha
+1
Jarl - jeżeli weźmiemy pod uwagę Sochaczew to żaden dyrektor nie straci swojego stołka bo gimnazja przekształcane są w podstawówki. Tracą dzieci i rodzice:
1. uczeń klasy6  podst.nr3 i 4 ni z tego ni z owego stanie się uczniem podst.nr 1 i 6 a miało nie być zmiany środowiska.
2.tracą 1 rok obowiązkowej edukacji 
3. W proponowanej nowej siatce godzin w ogóle nie mówi się o religii ( żeby nie drażnić?). Prawdopodobnie wzrośnie liczba godzin.
4. Nie sądzę, żeby zwiększyło się zapotrzebowanie na kadrę pedagogiczną np w Chopinie- szkoła traci 6 klas gimnazjalnych a zyskuje prawdopodobnie 4 klasy dodatkowego rocznika. I tak z grubsza jest w całej Polsce.
5.To, że szkoły gminne nie strajkują wcale nie znaczy ,że się nie solidaryzują. Zabrakło organizatora i to przemawia na korzyść związków zawodowych.( to do Kolibra)
  (2017-03-30 08:32)
JacekJacek
0
Tu nie chodzi tylko o likwidację gimnazjów. Po pierwsze to chodzi o sposób przeprowadzenia tej reformy. Jeżeli faktycznie chcemy to zmienić i powrócić do systemu jak za czasów komuny to róbmy to w sposób przemyślany i zaplanowany a nie na hura już teraz natychmiast, najlepiej jutro, z programem i podręcznikami pisanymi na kolanie.
Po drugie to chodzi o zmiany programowe. Pojawiają się na przykład takie kwiatki jak likwidacja nauczania o ewolucji gatunków czy globalnym ociepleniu i wprowadzenie nauki wierszy o Jarosławie Kaczyńskim.
Polecam lekturę poniższych artykułów:
http://strajk.eu/zalewska-nie-wierzy-w-teorie-ewolucji-wiec-dzieci-sie-jej-nie-naucza/

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nowy-kanon-lektur-uczniowie-beda-uczyc-sie-wiersza-o-jaroslawie-kaczynskim/jt8cwnh

http://wyborcza.pl/7,75398,21502661,reforma-edukacji-zostawila-trzylatki-na-lodzie-miasta-glowia.html

https://oko.press/uzasadnienie-likwidacji-gimnazjow-opiera-sie-manipulacji-badaniami/ (2017-03-30 12:54)
JacekJacek
0
Dodatkowo, może na początku po wprowadzeniu gimnazjów faktycznie były problemy ale teraz po 18 latach wszystko się tak dotarło, że ten system bardzo dobrze funkcjonuje. Po co go psuć?
likwidacja gimnazjów to skrócenie o jeden rok podstawowego, obowiązkowego cyklu nauczania.
Polscy uczniowe osiągają dobre wyniki w międzynarodowych testach:
http://wyborcza.pl/7,75398,21082119,polscy-uczniowie-znow-wysoko-w-tescie-pisa-ministerstwo-edukacji.html (2017-03-30 13:01)
metasekwojametasekwoja
0
Rodzice poprzyjcie nauczycieli. Zostawcie dzieci w domu, nawet jeśli w szkole nauczyciele nie odważyli sie zastrajkować. Myślę, że teraz  nauczyciele dostrzegli jak ważny jest związek zawodowy. Tam gdzie go nie ma nie mają żadnej pomocy.  (2017-03-30 15:03)
gajgaj
0
Nikt nie wspomina o pieniądzach? Koszty takiej reformy będą bardzo duże. Podobno się znajdą. Tylko Kto za to zapłaci? Samorządy borykają się z problemami wynikłymi z nienależnie pobranej subwencji oświatowej. Po reformie to one będą musiały ją wdrażać. Gdy otrzymają za małe fundusze, co zrobią? Już teraz drastycznie tną koszty utrzymania placówek. A jeśli ktoś myśli że szkoła to tylko nauczyciele i podręczniki to się myli. Szkoła to też budynki, klasy i wyposażenie. To wszystko musi być dostosowane zgodnie z przepisami do grup wiekowych. Przy takich roszadach jakie się szykują nie sądzę by było to łatwe i tanie. Co, na przykład,  zrobić ze sprzętem szkolnym dostosowanym dla gmnazjalistów. W liceach obok których funkcjonowały gimnazja a które podlegają pod powiaty zostanie ten sprzęt i będzie niewykorzystany. Szkoły podstawowe podlegają pod gminy.  Gminy będą musiały zakupić dodatkowy sprzęt dostosowany do starszych grup wiekowych. To jeden z przykładów. Myślę że teraz, na papierze wszystko może wydawać się zwolennikom reformy łatwe. Ale mając na uwadze poprzednią reformę z 1999 roku i czas zanim to się jako tako "dotarło" można się spodziewać wieloletniego bałaganu w oświacie. Kto za to zapłaci i na kim to się odbije, każdy sam może sobie odpowiedzieć. (2017-03-30 17:50)
KoliberKoliber
0
Nikt nie wspomina o pieniądzach? Koszty takiej reformy będą bardzo duże. 
Nie do końca wiem do czego się odnieść więc zacznę od końca. Co kosztuje więcej trwanie w błędzie i kontynuowanie czy zmiana i zbieranie owoców w przyszłości?

Dodatkowo, może na początku po wprowadzeniu gimnazjów faktycznie były problemy ale teraz po 18 latach wszystko się tak dotarło, że ten system bardzo dobrze funkcjonuje. Po co go psuć?
Co to znaczy że gimnazja się dotarły? Czy to że zostało to jakoś połatane czy tez to że nadal dzieci budowały swoją pozycję w nowym środowisku rówieśniczym? Oczywiście dobre gimnazja były super - atmosfera, uczniowe, nauczyciele... ale co z tymi gorszymi dzie trafiały zarówno dzieci które miały pecha na egzaminie 6 klasisty i te które miały w poważaniu naukę. Różnica 2 lat to w tym wieku bardzo dużo.

Szkoła to też budynki, klasy i wyposażenie. 
Szkoła ma jednego gospodarza więc nie ma problemu żeby poprzewozić a nie kupować

Po drugie to chodzi o zmiany programowe. 
Zmiany programowe tak naprawdę są co roku więc naprawdę uważasz że żeby zmienić cokolwiek w podstawie programowej trzeba robić aż takie zmiany? Sprawę wierszy pozostawię bez komentarza.

Polscy uczniowe osiągają dobre wyniki w międzynarodowych testach:
Oczywiście polscy uczniowe osiągają sukcesy, niektórzy nawet zdają maturę międzynarodową i studiują na zagranicznych uczelniach.

a miało nie być zmiany środowiska.
Do licha czym dla Ciebie jest zmiana środowiska? Czy to zmiana polegająca na przeniesieniu do innej placówki całej klasy z określonymi znajomościami, przyjaźniami i zależnościami czy też zebrani ludzi z rónych szkół zrobienie nowego tworu i zostawienie ich w nowej szkole? Zastanawiam się czy trzecioklasiści też zmieniają środowisko czy nie...

To, że szkoły gminne nie strajkują wcale nie znaczy ,że się nie solidaryzują.
Ale to też nie znaczy że się solidaryzują...

Dla mnie ważne jest to że reformy nic nie zatrzyma teraz potrzeba współpracy a nie strajków... (2017-03-30 18:34)
dolichadolicha
0
Koliber Twój wywód oparty jest na założeniu, że reforma pisowska jest słuszna. Ja uważam, że to założenie jest błędne. Większość Twoich wpisów jest niemerytoryczna. (2017-03-30 18:58)
KoliberKoliber
+1
Może masz rację a może nie... dajmy sobie 18 lat i zobaczymy, myślę że reforma się dotrze i jako tako poukłada :) (2017-03-30 22:02)
metasekwojametasekwoja
-1
Śpiesza się z tymi reformami, bo sondaże spadają. (2017-03-30 22:12)
kacperskyykacperskyy
+1
Do roboty a nie strajkowac! wielkie hasla na sztandarach "dla dobra uczniów, zła reforma" itd itd.... a o co kur tak na prawde chodzi.... o kase!! obłudnicy. (2017-03-31 09:11)
robbo2krobbo2k
0
@koliber   jakis ty naiwny.
Reforma ma cele tak oczywiste ,że  albo ktos jest pisokrytom  albo nie rozumie jak działa PIS.  Nauczyciele niezaleznie od tego jakie mam o nich zdanie są zupełnie nie istotni. To tylko mała grupa społeczna.

Nowa struktura szkół  umożliwia  "wymiane kadry" oraz ogłoszenie mianowanie nowych dyrektorów. czyli "Dobra zmiana"   przecież to taki sam wariant jak likwidacja  BOR,  SKW,  Trybunału Konstytucyjnego, stworzenie metropolii warszawskiej, nacjonalizacja mediów i przedsiębiorstw.  Chodzi o obsadzenie swoimi.    A jak się obsadzi swoimi zacznie się dopiero zabawnie czyli pranie mózgu dzieciom i dorosłym o "tej własciwej historii"  o roli Państwa  jako opiekuna itd...     Po kilku latach młodzi ludzie bedą juz traktować Lecha jak Jezusa wstępującego do Nieba,  a Jarosława jako odpowiednik papieża.

Na poczatku przecież jest zawsze dobrze jak w Wenezueli.
1) Państwo finansuje social więc jest kochane
2) Państwo łupi mniejszośc zaradnych i daje mniej zaradnym

Mija kilka lat i zaradnych już nie ma "bo się nie opłaca", złupieni zaradni zostali zarżnieci podatkami i likwidują nmiejsca pracy.  A Państwo bez podatków  nie ma co płacic i wtedy ten lud co ich kochał sam ich obali.   Tak kończy się zawsze.  NIe ma darmowych obiadów.  

  (2017-03-31 09:35)
metasekwojametasekwoja
0
robbo2k
Idealnie to opisałeś.  Tak to wygląda. Jak dłużej potrwa będzie Wenezuela.
  (2017-03-31 09:43)
robbo2krobbo2k
0
Dla potomnych:

Chavez[czyt Kaczyński] dzięki temu, w formie "dotacji do wszystkiego", mógł kupować sobie społeczny spokój. Dotowanie np. benzyny[500+ mieszkanie+,]  spowodowało jednak 21 mld dolarów strat w budżecie, a "misje społeczne", którymi obarczono PVDS [koncerny energetyczne kupowały deficytowane kopalnie] , pogrzebały jej potencjał gospodarczy. Dopłaty ....    trafiały do 40 proc. społeczeństwa, ale w 2008 [czyt. 2017] roku inflacja doszła do 30 proc., a w sklepach przejściowo zaczęło brakować podstawowych artykułów żywnościowych.

[Kaczyński] zwiększał kontrolę państwa nad gospodarką, nacjonalizując kolejne przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolne. Niekompetencja i dyletanctwo doprowadziły jednak do opłakanych skutków. Aż 90 proc. utworzonych w ten sposób spółdzielni rolnych zbankrutowało, a wywłaszczenia zniechęciły [prywatne przedsiębiorstwa]

Ciosem dla gospodarki był kryzys energetyczny w 2010 roku [w 2018r z powodu wzrostu cen CO2] , który doprowadził do chronicznych przerw w dostawach prądu. Z tego powodu w kłopoty popadło np. CVG [PGE, Energa i Enea, KHW, PGG] , państwowy konglomerat fabrykami i kopalni w stanie Bolivar[Sląsk], przemysłowym centrum kraju. Niektóre związki zawodowe [jak Solidarność] nalegające na dotrzymanie umów zbiorowych, ze sprzymierzeńców Chaveza[Kaczyńskiego]  szybko zmieniły się w jego wrogów. W kraju rosła ilość antychavezowskich [antyPISowskich]  demonstracji, których uczestników Chavez [Kaczyński]  określał mianem "sabotażystów".

Pasuje jak wizja przyszłości. (2017-03-31 10:43)
robbo2krobbo2k
0
Poparcie dla Chaveza  Kaczynskiego cały czas utrzymywało się jednak na wysokim poziomie. Tajemnica jego popularności tkwiła w rosnącej z każdym rokiem sile mediów rządowych, które były tubą propagandową reżimu. Nowe kanały telewizyjne, emitujące programy w rodzaju "Alo, Presidente", Południk WIldsteina, Przybliżenie okazały się być jedynie "pasem transmisyjnym" rządowego przekazu do "mas".
W 2005 2013 roku utworzono telewizję TV Republika, która miała być alternatywą dla CNN , ale szybko stała się ona kolejnym kanałem pislamistów chavistów . Założyciel tej stacji Aram Aharonian  Bronisław Wildstein i Tomasz Sakiewicz powiedział wprost po latach juz w więzieniu, że reżim Chaveza Kaczyńskiego "zarżnął wolność", gdy swoim nadzorem stację objął Andres Izarra,Rafał Bochenek  minister ds. informacji. Chavez Kaczyński przy okazji doprowadził także do bankructwa niektóre organizacje obywatelskie, np. te monitorujące przestrzeganie praw człowieka, które były solą w oku władz.
Wszechwładza mediów państwowych pozwalała m.in. prezentować wypaczone statystyki dotyczące poziomu bezrobocia, które "obniżano", zaliczając zubożałych ulicznych sprzedawców i pracowników szarej strefy do osób pracujących zarobkowo. Misja ideologiczna mediów polegała głównie na promowaniu socjalistycznego programu Chaveza Kaczyńskiego i PIS  i atakowaniu opozycji.
Lansowano także pewien rodzaj nowomowy, czego dobrym przykładem były hasła w rodzaju "Ojczyzna, socjalizm albo śmierć" czy "Wydajność z socjalistycznym zaangażowaniem".Kaczyński  Chavez , posługujący się marksistowską terminologią, przez wszystkie przypadki odmieniał takie słowa jak "lud" czy "rewolucja", .  (2017-03-31 10:51)
GrabiecGrabiec
0
Pochwalcie się w jakim systemie kończyliście swojąedukację podstawową iśrednią? (2017-03-31 12:33)
KoliberKoliber
0
Aleś się robbo2k rozpisała. doszedłem do połowy Twojego wpisu i sobie odpuściłem. Naiwny jestem? może i tak. Jaki jest cel reformy i co przy okazji zostanie załatwione? też wiem. Ale powtórzę jeszcze raz. Jako człowiek małomerytoryczny i naiwny, opierający się na swoich przeświadczeniach i doświadczeniach czieszę się że reforma wchodzi w życie. A protesty? Najlepszym protestem będzie udział w wyborach co chyba nie dokońca wszyscy rozumieją... (2017-03-31 12:36)
robbo2krobbo2k
0
Burzenie  to nie jest reforma to ciagle jest burzenie.  Powiedz mi jak to jest iż partia rządząca w sytuacji siłowego rozwiązania powołuje sie na suwerena podczas,  gdy w wypadku demolki edukacji jak suweren mówi NIE,  to nagle partia mówi suweren nie ma nic do gadania.

I wcale Koliberku nie chodzi o te gimnazja.  Chodzi o siłowe przeforsowanie "bo mojsze jest zawsze lepsze niz twojsze" taka zawiść ,iż niezaleznie jak to działało to teraz musi być inaczej.   Hugo Chavez byłby dumny. 

  (2017-03-31 12:52)
metasekwojametasekwoja
0
Niech się Kaczyński pochwali w jakim systemie  wykształcił swoje dzieci.
Siedzi na Nowogrodzkiej o nie ma pojęcia o bożym świecie. (2017-03-31 16:01)
metasekwojametasekwoja
0
Niech się Kaczyński pochwali w jakim systemie  wykształcił swoje dzieci.
Siedzi na Nowogrodzkiej o nie ma pojęcia o bożym świecie. (2017-03-31 16:01)
KoliberKoliber
0
Jaki suweren? Kto nim jest? Ty uważasz że reforma jest niepotrzebna, jak uważam że jest i co? czyj głos jest ważniejszy? Jeżeli reformę edukacji wprowadzono siłowo, bo chyba tej reformy dotyczył temat, to co dla Ciebie jest użyciem siły? Wykorzystanie większości którą zdobyli w demokratycznych wybororach? Czy może powinni słuchać opozycji i robić co ona chce? Od początu w programie wyborczym PIS było powiedziane że będzie reforma. W dniu wyborów rozlicz ich z tego w jaki sposób ją według Ciebie wprowadzali, na "+" bądź "-" a nie teraz płaczesz że realizują swój program wyborczy. I tak się zastanawiam kto tu jest naiwny... (2017-03-31 18:10)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy