38 lat od nadania pierwszej audycji Radia Solidarność

Zdjęcia i foto: 38 lat od nadania pierwszej audycji Radia Solidarność Historia i tradycja sochaczew

12 kwietnia 2020r. minęło 38 lat od nadania pierwszej audycji Radia Solidarność (12.04.1982r. o godz 12:00). Została nadana z dachu przy ulicy Grójeckiej 19/25 w Warszawie i poprowadzona przez Janusza Klekowskiego oraz Marka Rosińskiego. Audycje rozpoczynały się sygnałem, którym był motyw z piosenki Stanisława Grzesiuka ,,Siekiera motyka”. Głównym spikerem radia była Zofia Romaszewska.


W latach 80 brałem udział w różnych akcjach podziemnej Solidarności, z czego kilka związanych było z Radiem Solidarność. Po rozmowie z przyjaciółmi z Ursusowskiej ,,S’’(z którymi do dzisiaj utrzymuję kontakt) została przygotowana i wyemitowana specjalna audycja dla rolników z gminy Iłów- ,,O tych i dla tych, co Żywią i Bronią” (wiosna 1987r.). We współpracy z działaczami Solidarności z Iłowa (Bogdanem Rybickim i Andrzejem Ciołkowskim) oraz Ursusa (Markiem Jarosińskim i Stanisławem Karpezo) utworzono kasetę z nagraniem audycji. Zorganizowano również sprzęt potrzebny do jej nadania-magnetofon, antenę oraz nadajnik.


W piątek zapakowaliśmy sprzęt i razem z moim kolegą Stanisławem Karpezo (legendą ,,S” w Ursusie) pojechaliśmy pociągiem do Sochaczewa, a następnie autobusem do Iłowa. Wysiedliśmy na Mielnikach i pieszo dotarliśmy na Stegnę. W piątkowy wieczór o 19:30 z mojego rodzinnego domu nadaliśmy pierwszą audycję. Następnego dnia można było usłyszeć ją także z Plebanii w Iłowie- z mieszkania ks. Michała Sendrowskiego.


Całe przedsięwzięcie możliwe było dzięki współpracy działaczy Solidarności z Ursusa, a ogromny wkład i zaangażowanie Stanisława Karpezo zagwarantowały sukces akcji. Od tamtego piątku do niedzieli przeprowadziliśmy jeszcze kilka innych działań, jednak o nich opowiem przy innej okazji. Wspomnienia po latach.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy