5 milionów w skarpę, miasto odwrócone do rzeki

/ 10 komentarzy / 9 zdjęć
Zdjęcia i foto: 5 milionów w skarpę, miasto odwrócone do rzeki Inwestycje sochaczew
+4

Krajobraz zrobił się nieco kosmiczny, przestrzenny. To zmieni się na pewno, gdy kamienie zarosną krzewami, a zarosnąć mają. 5 milionów włożone we wzmocnienie skarpy za cmentarzem na Traugutta zdecydowanie zmieniło wygląd nadbrzeża Bzury. Wraz z infrastrukturą plażową wokół pobliskiej przystani kajakowej nareszcie odwróciło nas to do rzeki.

 

Skarpa osunęła się po ulewie w czerwcu 2013 roku. Fakt, ulewa była silna, ale i skarpa słaba, bo w dużej mierze zbudowana ze śmieci wyrzucanych tu przez lata z cmentarza. Niestety, doszło do naruszenia grobów i nie obyło się bez ekshumacji. Kryzysową sytuację uratował NFOŚiGW, przyznając aż 10 milionów na sfinansowanie wzmocnienia skarpy w Sochaczewie.  Ostatecznie wystarczyła połowa tej kwoty i prace zakończono w ostatnich tygodniach.

Efekt jest imponujący. Jej autorem jest firma Strabag, która wybudowała dwie ściany oporowe, jedną betonową, a drugą z gabionów wypełnionych kamieniami. Przestrzeń między nimi zasypano piaskiem. Całość przybito dla skarpy ponad tysiącem gwoździ.

Mieszkańcy mogą być już raczej spokojni o bezpieczeństwo grobów swoich bliskich. Innych zainteresuje na pewno fakt, że wzdłuż skarpy powstała usypana specjalnym żwirem ścieżka spacerowa z balustradami. Budowla wkomponowuje się w nowe funkcjonowanie całego nadbrzeża Bzury, które nareszcie zaczyna być miejscem intensywnej rekreacji sochaczewian. Ratusz posiada ambitne plany zagospodarowania tego miejsca właśnie w tym celu, licząc na pieniądze z Unii Europejskiej. Po porażce wniosku o dotację z Unii na budowę amfiteatru i przebudowę ulicy Podzamcze, obawy o powodzenie kolejnych wniosków rosną. Bądźmy jednak optymistami, tym bardziej, że już jest nieźle.

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (10)

robroyrobroy
0
zbudować płot oporowy i zasypać kamieniami za 5 milionów,OK.,początkowe koszty to 10 milionów,sukces! (2017-07-07 16:41)
GRZECHGRZECH
0
Kamienie porosną krzakami? Magia? (2017-07-07 21:00)
robroyrobroy
0
@GRZECH ,nie jestem ekspertem ale co będzie po śnieżnej i mroźnej zimie? krzaki (korzenie) potrafią rozsadzić wszystko,lód też ma taką siłę,zobaczymy (2017-07-08 07:53)
Obywatel85Obywatel85
-2
Właśnie nie jesteś EKSPERTEM tak więc paszoł won lewacki trolu. (2017-07-08 10:46)
robroyrobroy
0
@Obywatel85,czy uważasz że nie można zasygnalizować o swoich spostrzeżeniach? zniżę sie do Twojego poziomu ty jełopo-synu wróbla i dzikiej świni,potomku peta i dulawy ,ty niedorozwinięty przypadkowy zwyciężco w wyścigu plemników,Pan Bóg stworzył taklie cóś ,a nie ma kto dobić ! mać.Przypadkowych czytelników przepraszam za styl i inwektywy,to tylko do Obywatela85 (2017-07-08 11:50)
robroyrobroy
0
najsampierw pywo mnie sie wylało a potem doszedł Obywatel85 no i nerw puścił,miejmy nadzieję że mur zda egzamin,wpuiszcie w google- "mury oporowe foto"--można porównać z naszym,ładny czy brzydki? i tak go nie oglądamy na codzień,niech sobie stoi i opiera cmentarz (2017-07-09 06:24)
GRZECHGRZECH
0
Ja dam bardzo bliskie siebie przykłady estetyczne.

- renowacja wzgórza zamkowego wraz z zabezpieczeniem skarpy... 8 mln
- zabezpieczenie skarpy cmentarza... 5 mln

Nie znam szczegółów, ale kwota za zabezpieczenie skarpy cmentarza poraża. Wygląd także.
Pnącza, a nie krzaki, mogą porosnąć pionową ścianę gdzie u nasady może jest ziemia, ale niestety na kamieniach samych w sobie nic nie urośnie.
Będziemy mieli takie gołoborza w sochaczewie :) (2017-07-09 09:46)
robroyrobroy
0
GRZECH ,z latami piach wypełni szczeliny między kamorami,może nawet coś wykiełkuje?swoją drogą myślę że większość mieszkańców Sochaczewa nie będzie widziało tego nasypu,fakt-kwota jest duża za umocnienie (2017-07-09 10:42)
GRZECHGRZECH
0
Kamienie wypełnią śmieci ludzi odwiedzających groby ;) (2017-07-09 11:06)
robroyrobroy
0
na żywo wygląda nawt nieźle,wystarczy tylko poprawić drog(gruntową) od strony zamku,ani dojść do plaży,ani dojechać rowerem (2017-07-09 12:23)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy