50 lat placówki w Załuskowie

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: 50 lat placówki w Załuskowie Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusz Kutrzeby w minioną środę, 22 maja, gościł w swych progach wielu znamienitych gości. Okazja ku temu była szczególna, gdyż Ośrodek jako placówka oświatowa, zmieniająca na przestrzeni lat swe nazwy obchodziła jubileusz 50-lecia.


Pogoda tego dnia nie zawiodła, a to był ważny aspekt całych uroczystości, gdyż te odbywały się na terenie placówki - na świeżym powietrzu. Rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej przez księdza proboszcza Krzysztofa Boruckiego z Iłowa. Następnie goście w asyście pocztów sztandarowych udali się przed wejście główne do budynku, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej jubileuszowej tablicy.

Rocznica placówki jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci. Czas je zwykle porządkuje, dodaje im blasku, nieraz sprawia, że pewne zdarzenia umykają z pamięci, ale jednak dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je wszystkie ponownie. 50 lat istnienia Ośrodka to nie tylko suche fakty, daty, wydarzenia, relacje. To również, a może przede wszystkim wspomnienia, uczucia, refleksje. Dla całej społeczności placówki, zarówno dyrekcji, kadry pedagogicznej i niepedagogicznej oraz wychowanek ten dzień to był ważny moment, do którego przygotowywali się przez wiele tygodni.


- Zdajemy sobie sprawę, że pół wieku to nie jest wiele, ale z drugiej strony właśnie w tym czasie 50 razy witaliśmy wrześniowy początek roku szkolnego, 50 razy cieszyliśmy się innymi miesiącami, nadchodzącą jesienią, zimą, Bożym Narodzeniem, wiosną, początkiem lata i wakacji – mówili w imieniu społeczności MOW, prowadzący tę imprezę Agnieszka Stenborowska i Piotr Wiśniewski.


Gości przywitała Agnieszka Ambroziak, dyrektor placówki, która dziękując za przybycie nie kryła wzruszenia i zadowolenia z obecności tylu osób. Podkreślała przy tym starania i zaangażowanie organu prowadzącego, tj. władz samorządu powiatowego, przyczyniających się do rozwoju placówki. Dla potwierdzenia tych słów, Jolanta Gonta, starosta sochaczewski mówiła o planowej rozbudowie Ośrodka i licznych minionych inwestycjach. Mówiła też, o tym, że wychowanki i nauczyciele godnie reprezentują swoją placówkę na zewnątrz, biorąc udział w licznych uroczystościach tak gminnych, jak i powiatowych, konkursach czy kiermaszach organizowanych przez Starostwo. Ponadto, podczas środowego spotkania w Załuskowie starosta Jolanta Gonta, wraz z Tadeuszem Głuchowskim, wicestarostą i skarbnik powiatu – Teresą Pawelak oficjalnie przekazali cenny prezent na ręce dyrektor - kluczyki do nowego auta Renault Trafic. 

Gratulacjom, życzeniom i podziękowaniom składanym na ręce dyrekcji Młodzieżowego Ośrodka w Załuskowie nie było końca. Nowe auto to nie jedyny otrzymany prezent, bo dyrektorzy gminnych, jak i powiatowych placówek oświatowych oraz pomocowych również przybyli z upominkami. 


Społeczność Ośrodka także pamiętała o swoich przyjaciołach, wręczając zarówno przedstawicielom organu prowadzącego, jak i samorządowcom, zaprzyjaźnionym placówkom, sponsorom a także byłym dyrektorom i emerytowanym nauczycielom symboliczne okolicznościowe dyplomy, statuetki i anioły. - Pragniemy podziękować za zaangażowanie, dobrą wolę i okazane serce, za wspieranie naszej placówki przez te wszystkie lata – mówiła z przejęciem Agnieszka Ambroziak.


Dziewczęta zaprezentowały część artystyczną słowno-muzyczną, która w znacznej mierze zawierała patriotyczne elementy, wskazujące jak ważny jest dom rodzinny, jak ważna jest nasza mała Ojczyzna. 

Samorząd powiatowy w Załuskowie, obok starostów i skarbnik powiatu reprezentowali: Anna Ulicka i Bogumił Czubacki – członkowie Zarządu Powiatu, Urszula Opasiak – dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji i główna księgowa PZE – Bogusława Pancer. Obecny był też Daniel Janiak, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Sochaczewie. Wśród przybyłych gości byli także Jan Paweł Kraśniewski, wójt Iłowa i Przemysław Wasilewski, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Iłowie oraz sołtys wsi Załusków Adam Garstka. Samorząd miasta Sochaczew reprezentowała Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia, jedna z byłych dyrektorek załuskowskiej placówki.  


Goście w swoich wystąpieniach w ciepłych i serdecznych słowach wyrażali się o społeczności Ośrodka w Załuskowie, podkreślając oświatowe zasługi dyrekcji i kadry, starania w wychowywaniu dziewcząt, nakierowywanie ich na edukacyjną oraz wychowawczą drogę w życiu, wskazując przy tym najlepsze wzorce.


Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy