Zaloguj się do konta

50 lat podstawówki w Gawłowie

Tygodnik Ziemia Sochaczewska
2013-11-12
Edukacja

W środę 6 listopada w Szkole Podstawowej w Gawłowie odbyły się uroczystości z okazji 50-lecia istnienia placówki w obecnym budynku.

 

Korzenie szkoły w tym rejonie sięgają okresu 20-lecia międzywojennego, kiedy to funkcjonowała placówka w miejscowości Adamowa Góra. Był to mały budynek  z czterema izbami przekształconymi na sale lekcyjne. W 1963 roku szkoła została przeniesiona do obecnej siedziby. Po wielu przebudowach i modernizacjach nieprzerwalnie przez 50 lat istniej do dziś.

Jubileuszowe uroczystości poprzedziła odprawiona o godz. 11.00 msza św. w kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta w Karwowie. Następnie zaproszeni goście przenieśli się do szkolnej sali gimnastycznej.

Wśród przybyłych na uroczystość 50-lecia szkoły byli wójt Gminy Sochaczew Mirosław Orliński i przewodniczący rady gminy Czesław Ćwikliński. Sochaczewski ratusz reprezentował burmistrz Marek Fergiński i przedownicząca rady Miejskiej Jolanta Gonta. Gratluacje składali również m.in. radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Adam Orliński, starosta powiatowy Tadeusz Koryś, pełnomocnik posła na Sejm RP Macieja Małeckiego Łukasz Gołębiowski oraz wielu innych.

- Niezmiernie miło mi witać wszystkich przybyłych gości mówił dyrektor Tadeusz Głuchowski. - Cieszy mnie, że widzę rodziców naszych uczniów, absolwentów szkoły, jej byłych dyrektorów, pedagogów i inne osoby, które zapisały się w jej historii, również tych nauczycieli, którzy kiedyś uczyli mnie w tej szkole. Jestem z nią związany od blisko 40 lat, najpierw jako uczeń, później nauczyciel, a od kilku lat jako jej dyrektor. Praca z młodzieżą sprawia, że człowiek sam przez to młodnieje kontynuował Tadeusz Głuchowski.

Liczni zgromadzeni na uroczystości goście, oprócz ciepłych słów i listów gratulacyjnych z okazji rocznicy, złożyli na ręce dyrektora wiele podarunków. Marek Fergiński i Jolanta Gonta w imieniu samorządu  miejskiego wręczyli dyrektorowi pamiątkową paterę. Od zaprzyjaźnionych sponsorów szkoła otrzymała nowy sprzęt elektroniczny. Wójt gminy Mirosław Orliński wraz z przewodniczącym rady Czesławem Ćwiklińskim wręczyli kilkanaście listów gratulacyjnych byłym dyrektorom, pedagogom i innym pracownikom szkoły przebywającym na zasłużonych emeryturach.

- Przyszłość należy do takich właśnie małych szkół, a nie wielkich molochów, w których uczniowie bywają anonimowi, gdzie grono pedagogiczne nie jest w stanie dostrzec ich problemów i potrzeb mówił wójt. Szczególnie w ostatnich latach zauważalny jest postęp szkoły w Gawłowie. Widać to nie tylko po samym budynku szkoły, ale głównie po osiągnieciach jej wychowanków mówił wójt.

I rzeczywiście SP w Gawłowie w ostatnich latach plasuje się w czołówce wśród szkół w powiecie w wynikach testów szóstoklasisty.

W 2008 roku gawłowska podstawówka za swojego patrona przyjęła ks. Jana Twardowskiego. Rok później do użytkowania oddana została nowa sala gimnastyczna. Poza tym w bogatej bazie szkoły znajduje się nowoczesna pracownia informatyczna z dostępem do Internetu. Miejsca zabaw dla najmłodszych, wewnątrz i na zewnątrz budynku. Estetyczne sale lekcyjne wyposażone są w tablice interaktywne. A to wszystko w malowniczych okolicach w otoczeniu lasów sosnowych.

Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Następnie dyrekcja i nauczyciele zaprosili wszystkich do wspólnego zwiedzania szkoły.

W obecnym roku szkolnym do klas 1-6 uczęszcza 91 uczniów. W placówce prowadzony jest również oddział przedszkolny (zerówki) dla 24 dzieci w wieku 5 i 6 lat.

Maciej Frankowski

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc