Zaloguj się do konta

67 Tour de Pologne wystartował

Urząd Miasta w Sochaczewie
2010-08-02
Kolarstwo
Prawie 200 zawodników z 22 zawodowych grup, setki dziennikarzy, dwugodzinna transmisja w TVP, koncert chopinowski dla gości przybyłych na Plac Kościuszki… 1 sierpnia z Sochaczewa wystartował największy polski wyścig kolarski 67 Tour de Pologne.
W niedzielę Plac Kościuszki zamienił się w miasteczko cyklistów. Dopisała publiczność, zarówno na Placu jak i całej trasie wyścigu na terenie Sochaczewa. Już od południa wokół rynku zbierali się mieszkańcy spragnieni sportowych, ale i kulturalnych wrażeń. O wyścigu, historii kolarstwa, zwłaszcza sochaczewskiego i trasie wyścigu opowiadał Mieczysław Głuchowski, dyrektor MOSiR-u, który witał również przybywających na start touru gości. Wśród nich znalazł się wicepremier i Minister Gospodarki a prywatnie pasjonat kolarstwa, Waldemar Pawlak.
Zanim na Plac Kościuszki przybyli uczestnicy wyścigu, zebrani wysłuchali koncertu Adama Kośmiei, znakomitego pianisty, który wykonał kilka utworów Fryderyka Chopina. Koncert odbył się w ramach cyklu „Chopin Plus”, przypominającego o przypadającej w tym roku 200 rocznicy urodzin kompozytora, a jego uczestnicy otrzymali od sponsorów płyty z muzyką kompozytora i startery Plusa.
Około 14.00 na starcie pojawili się uczestnicy Touru – 184 najlepszych kolarzy z całego świata - reprezentanci m.in. Francji, Kazachstanu, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Belgii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec, Szwajcarii oraz oczywiście Polski. Witali ich na scenie dyrektor wyścigu Czesław Lang, wicepremier W. Pawlak i burmistrz Sochaczewa Bogumił Czubacki. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątki związane z Sochaczewem. Chwilę później pod obeliskiem F. Chopina w parku przy ul. Traugutta złożono kwiaty.
Po podpisaniu listy startowej kolarze przejechali spacerowym tempem z Placu Kościuszki na start ostry przy ulicy Warszawskiej i tam rozpoczęło się prawdziwe ściganie. Podczas kilkukilometrowego przejazdu przez miasto peleton nabrał już dużego tempa. Barwną grupę kolarzy na całej trasie oklaskiwali licznie zgromadzeni mieszkańcy naszego miasta. Na 14 kilometrze I etapu, w Żelazowej Woli, rozegrana została chopinowska lotna premia, którą wygrał Błażej Janiaczyk, reprezentant Polski a specjalną statuetkę dla zwycięzcy ufundował Burmistrz Sochaczewa. Wręczył ją na mecie w Warszawie, w trakcie dekoracji zawodników – zwycięzców I etapu.

I.G & daw

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc