Aiołomotomarzanna

Zdjęcia i foto: Aiołomotomarzanna Rekreacja sochaczew

Początek wiosny to chyba najbardziej wyczekiwany moment w całym roku. Robi się cieplej, drzewa obierają kolory zieleni i co najważniejsze dni robią się coraz dłuższe. Początek kalendarzowej wiosny przypadł na sobotę - 21 marca. Powitaniu wiosny towarzyszy staropolski zwyczaj - topienie Marzanny. Czym właściwie jest Marzanna?  Była ona słowiańską boginią symbolizującą zimę i śmierć. Właśnie dlatego kukła, która wykonana jest głównie ze słomy nosi nazwę Marzanny. Słoma z kolei jest symbolem plenności i starych ubrań, zaś ceremonia topienia Marzanny według zwyczaju ma spowodować odejście zimy  i jednocześnie przebudzenie przyrody do życia oraz powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt. W zwyczaju jest uprzednie podpalenie kukły, a dopiero później topienie.


Gmina Iłów wiosnę przywitała w nietypowy sposób. Dlaczego? Ponieważ organizatorami wydarzenia pod nazwą „AIOŁOMOTOMARZANNA”  byli nie tylko Wójt Gminy Iłów i Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie, ale przede wszystkim nowo powstała grupa motocyklowa AIOŁA GM na czele z prezesem Henrykiem Korzybskim. Motocykliści swoją siedzibę mają w jednej z sal znajdujących się w GOK-u w Iłowie. Tak właśnie przedstawiają siebie: ,,AIOŁA GM jest społecznością zrzeszającą miłośników motocykli w szerokim tego słowa znaczeniu. Bez rozróżnienia na marki oraz na modele. „Pragniemy stworzyć zwartą grupę ludzi, kolegów, przyjaciół, dla których jednym z ulubionych zabawek są motocykle, ale i nie tylko. Mamy na celu wspólną integrację, wzajemną koleżeńską pomoc, organizowanie imprez i wycieczek motocyklowych. Zapraszamy wszystkich miłośników motoryzacji do naszego grona”.


Razem z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie grupa AIOŁA GM postanowiła hucznie powitać wiosnę. Impreza rozpoczęła się o godzinie 13:00. Niezmotoryzowanym na początek zafundowali ciekawy widok. Przyjechało bowiem mnóstwo motocyklistów z rożnych miast. Mogliśmy podziwiać ich motory w całej okazałości, a było na co popatrzeć. Przeróżne marki i modele, starsze i nowsze - zgromadzone na parkingu przy GOK. Powitali wszystkich przybyłych gości i przedstawili krótką historię zwyczaju witania wiosny i topienia Marzanny. Oprawę muzyczną tego spotkania zapewniły dzieci ze Małego Studia Piosenki przy GOK. W programie imprezy znalazły się także konkursy polegające na rywalizacji w następujących kategoriach: najcięższy motocyklista, filigranowa motocyklistka, najładniejszy motocykl oraz najstarszy motocykl. Nagrodą był m.in. udział w ogólnopolskim zlocie motocyklistów pod Grunwaldem, który odbędzie się w lipcu bieżącego roku. Po ogłoszeniu wyników wszyscy zostali zaproszeni na piknik przygotowany nad Wisłą. Najpierw jednak konwój amatorów dwóch kółek udał się na paradę z Marzanną wokół Rynku w Iłowie skąd skierował się nad Wisłę, by wspólnie dokonać sądu ostatecznego nad kukłą i świętować nadejście wiosny. Podczas ich przejazdu wielu mieszkańców gminy wychodziło z domów, by podziwiać liczną grupę motocyklistów. Na miejscu przygotowany był już poczęstunek. Pieczenie kiełbasek, grochówka oraz słodkie dodatki - takie kulinarne atrakcje zapewniono wszystkim zgromadzonym.  Potem znowu przyszła kolej konkursy, m.in. rzut kołem motocyklowym na odległość, picie krowiego mleka na czas, slalom motocyklowy z Marzanną oraz wiele innych. Chętnych nie brakowało. Gwoździem programu był jednak sąd nad Marzanną, po którym została podpalona i wrzucona do Wisły.


Miejmy nadzieję, że odpłynęła daleko i zima nie będzie miała szans na powrót w tym roku. Trzeba przyznać, że pogoda tego dnia dopisała, a to już połowa sukcesu. Jak do tej pory w Iłowie nie było tak hucznych obchodów powitania wiosny. Nie ulega wątpliwości, że debiut tegorocznej imprezy nie pójdzie w niepamięć, a w kolejnych latach będziemy mieli okazję uczestniczyć w jeszcze większych tego typu projektach. Serdecznie dziękujemy organizatorom za utworzenie tak udanego wydarzenia!

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy