Aktorka w roli głównej - Krystyna Janda - KzR Teresin

/ 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Aktorka w roli głównej - Krystyna Janda - KzR Teresin Film, fotografia sochaczew
+1

28 i 29 maja do teresińskiego Kina za Rogiem zapraszamy na filmy prezentowane w ramach cyklu "Aktor w roli głównej" (ideą cyklu jest wyświetlanie dzień po dniu dwóch różnych filmów z pierwszoplanową rolą tego samego aktora ).
Żeby nie być posądzonym o męski szowinizm tym razem "w roli głównej" pojawi się kobieta (po raz pierwszy). Będzie to jedna z najbardziej wybitnych, znanych i popularnych  aktorek w naszym kraju - Krystyna Janda.
Pomysł na zestawienie filmów w tym cyklu jest dosyć prosty i oczywisty. Z jednej strony pokazujemy film z 1981 roku, w którym Janda jest już docenioną ale przecież ciągle młodą i początkującą aktorką. Na drugim biegunie najnowsza kreacja aktorska w filmie Filipa Bajona „Panie Dulskie”.
Jak pisze Jan Kłossowicz w Słowniku Teatru Polskiego, Janda „(...) zawsze gra podobną, raz stworzoną postać, nadając jej cechy wszystkim swoim rolom. Jej aktorstwo cechuje silna ekspresja, żywiołowy temperament, ideowe zaangażowanie, czasem manieryczność”.
Mamy nadzieję, że dla wszystkich entuzjastów „dobrego aktorstwa” możliwość obejrzenia dzień po dniu dwóch filmów z tą aktorką da doskonałą możliwość weryfikacji opinii Jana Kłossowicza.
Oczywiście nie może zabraknąć w naszym weekendowym repertuarze również pozycji dla najmłodszych widzów. Na filmy dla dzieci zapraszamy na godz. 16.30 w sobotę i w niedzielę.


28 MAJA (sobota)
16.30 – Hugo i łowcy duchów
familijny, fantasy,reż Tobi Bauman, Austria, Irlandia, Niemcy 2015, 90 min. – od 7 r.ż., bilet 5zł
Jedenastoletni Tom panicznie boi się duchów. Leokadia Parzydło, łowczyni duchów, właśnie straciła pracę. A fajtłapowaty zielony duszek o imieniu Hugo musiał opuścić dom, gdzie wcześniej próbował straszyć, gdyż rozpanoszył się tam straszliwy duch zimna, który chce zamrozić cały świat. Ta trójka nieudaczników sprzymierzy się - trochę wbrew własnej woli - żeby powstrzymać zło, i stworzą zespół nie gorszy od słynnych nieustraszonych łowców duchów.
18.30 – Człowiek z żelaza - film w ramach cyklu "Aktor w roli głównej"
polityczny, reż Andrzej Wajda, Polska 1981, 140 min. –  od 12 r.ż., bilet 5zł
Kontynuacja losów bohaterów "Człowieka z marmuru". Sierpień '80, na Wybrzeżu trwają strajki. Redaktor Winkler zostaje wysłany do Gdańska, by zebrać materiały do reportażu o jednym z przywódców związkowych Macieju Tomczyku. Nie mogąc dostać się do strajkującej stoczni, spotyka się z bliskimi Tomczyka. Z ich opowieści wyłania się rodzinna historia dwóch pokoleń. Filmowe świadectwo, zapis historii dziejącej się niemal na oczach reżysera. Realizowany w pośpiechu, na zamówienie stoczniowców ("Niech pan teraz zrobi film o nas!"), z wykorzystaniem ich materiałów. Złota Palma w Cannes i nominacja oscarowa dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego jako wyraz poparcia Zachodu dla "Solidarności".

29 MAJA (niedziela)
16.30 – Ale Cyrk!
film animowany, reż. Peter Dodd, Dania 2011, 78 min. – od 5 r.ż., bilet 5zł
Dwóch sympatycznych urwisów jest terroryzowanych przez ponurego i dwa razy od nich większego młodziana. Kiedy do ich miasteczka przyjeżdża cyrk, przyjaciele postanawiają wystąpić w nim razem ze swoim psem, który błyskawicznie uczy się skomplikowanych sztuczek. I choć ich prześladowca będzie im stale przeszkadzał, udowodnią wszystkim, że są naprawdę dobrzy!
18.30 – Panie Dulskie - film w ramach cyklu "Aktor w roli głównej"
komedia obyczajowa, reż. Filip Bajon, Polska 2015, 88 min. –  od 12 r.ż, bilet 5zł
Luźna adaptacja dramatu Gabrieli Zapolskiej połączona z kontynuacją losów jego bohaterów. Melania, wnuczka pani Dulskiej, reżyserka filmowa, odwiedza rodzinny dom z gościem, profesorem psychiatrii ze Szwajcarii Rainerem Dulskym. W jej rozmowach z matką i babką wraca historia sprzed kilkudziesięciu lat, z którą, jak się okaże, jej gość ma wiele wspólnego... Tragifarsa kołtuńska w wydaniu Filipa Bajona bezlitośnie pokazuje, że dulszczyzna początków XXI wieku ma się równie świetnie jak sto lat wcześniej. W rolach głównych m. in. Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska.

KINO za ROGIEM - TERESIŃSKI OŚRODEK KULTURY, Al. XX-lecia 32

Ilość miejsc w kinie ograniczona do 20 osób. Rezerwacja pod numerem tel. 516 367 900 ( 8.00 - 16.00 / w weekendy telefon czynny na godzinę przed każdym seansem) lub mailowo kinotok@tok.art.pl. Istnieje możliwość wcześniejszego zakupu biletów w sekretariacie TOK (pon.-pt. w godz. 8.00-16.00). Cena biletów: 5 zł od osoby na jeden seans (honorowane zniżki z Kartą Rodzina 3+ i Kartą Seniora)

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy