Ale kino! - o nowym kinie w centrum Sochaczewa

/ 14 komentarzy
Zdjęcia i foto: Ale kino! - o nowym kinie w centrum Sochaczewa Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Klimat hiszpańskiej Fuerteventury w Sochaczewie w ostatnich dniach dość mocno się zmienił. Są jednak takie miejsca w tym mieście, w okolicach których niezależnie od temperatury powietrza, a nawet na samą myśl o nich robi się zimno. Smutno. I ciemno. Jednym z tych miejsc jest scena na podzamczu, której obiecywany, obiecywany i jeszcze obiecywany remont to marzenie ściętej głowy, drugim Sochaczewskie Centrum Kultury przy ulicy Żeromskiego 8. Sochaczewskie – z pewnością, do dwóch kolejnych określeń mam sporo zastrzeżeń. Budynek w centrum miasta z dużym i niewykorzystanym potencjałem.


Budynek dawnego MOK-u ma zostać za pewien czas nowym kinem. Pomysł ten wywołał euforię dużej części sochaczewskiego społeczeństwa. Jeśli to ma być jedyna kulturalna rozrywka Sochaczewian – mnie nie bawi. Małe miasto o dwóch kinach i dużych kompleksach. Krystyna Janda kiedyś powiedziała, że życie bez jakiejkolwiek twórczości jest bez sensu. Nowe kino nie zapewni rozwoju twórczości najmniejszym sochaczewskim aktorom, tancerzom, piosenkarzom i plastykom, ponieważ ta inwestycja nie jest skierowana na rozwój talentów. Jest miejsce na komercję, nie ma miejsca na sztukę. Jest czas by pomyśleć o kolejnym kinie, nie ma czasu by pomyśleć. 


Jednak nowe kino daje nam większą szansę kupienia biletu w dniu premiery nowego filmu Patryka Vegi. Ciężko się nie pogubić w świecie trzech Biedronek, dwóch Rossmannów, sukienek z H&M i ronda im. Lecha Kaczyńskiego.


 3.2
Oceń
(11 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (14)

ksysekksysek
-2
Krystyna Janda powiedziała także:

"Ja mówię o polskich kibicach, którzy przy byle sukcesie dostają irracjonalnego obłędu i manię wielkości, ja tego nie mogę słuchać. Zwycięstwo jest dla mądrych, gdybyśmy zwyciężyli, to nie dałoby się wytrzymać już dalej w tej euforii zwycięstwa..." (2018-07-03 18:24)
wbienkowbienko
+2
@ksysek

No i ......???? Coś w tej wypowiedzi jest nie tak???? Pani Janda zdaje się dobrze znać naturę rodaków. Gombrowicz, Mrożek i Kisielewski z pewnością by się pod tym zdaniem podpisali. (2018-07-03 19:15)
tomasz-urbanskitomasz-urbanski
0
Pani Zuziu.. Jakże łatwo jest krytykować... Naginać fakty, tak, żeby pasowały do tezy... Czy na pewno nie ma w Sochaczewie innej sceny na której można wystawiać spektakle ? Czy nie ma miejsc dla tancerzy, plastyków, malarzy i innych artystów? Czy sprawdziła Pani ile amatorskich przedstawień odbywa się w odbywa się w Chodakowie i Boryszewie? Jak długo trzeba czekać na salę żeby coś wystawić? A może okazałoby się że są jeszcze wolne weekendy, piątki, albo inne dni tygodnia? Nie wydaje mi się żeby calowe było inwestowanie w teatr, który będzie świecił pustkami przez większą część roku. A Pani?
Pisze Pani o wielkim, ale niewykorzystanej potencjale budynku przy Żeromskiego. Proszę doprecyzować co ma Pani na myśli. Jaką działaność tam Pani widzi? Może przeprowadziła Pani sondę wśród mieszkańców? Zapytała Pani czego oczekują? Materiał byłby pełniejszy, bardziej rzetelny... Domyślam się że tak, bo pisze Pani o euforii, więc zapewne oparła Pani tę tezę na jakimś źródle - czy można spytać na jakim?
Swoją drogą kino też jest sztuką.są filmy krótkie, offowe, dokumenty... Nie zobaczy ich Pani zazwyczaj w multipleksach, ale ich twórcy również marzą o pokazywaniu ich twórczości w kinach... Mówimy nawet o "sztuce X muzy". Określenie to stworzył Karol Irzykowski w swej monografii z roku 1924..
Na koniec jeszcze jedna uwaga... Serdecznie ubawiło mnie powiązanie preferencji zakupowych Sochaczewian z nazwą ronda oraz sytuacją kultury w mieście... Tego już, Pani pozwoli, nie skomentuję... (2018-07-03 19:24)
robroyrobroy
+2
kobieta gubiąca się w sieci sklepów i narzekająca na ich nadmiar? no,no.... (2018-07-04 06:03)
wbienkowbienko
0
@tomasz-urbanski

"Serdecznie ubawiło mnie powiązanie preferencji zakupowych Sochaczewian z nazwą ronda oraz sytuacją kultury w mieście... "

Pana to bawi, a innych to przeraża. Metafora to trudne pojęcie. Niestety, pop-kultura, handel wielkopowierzchniowy i "genialne" decyzje jedynie słusznej władzy nie wróżą bogactwa doznań estetycznych, intelektualnych i duchowych.

Ale cóż, może chcielibyśmy zbyt wiele - stąd rozczarowanie? (2018-07-04 14:44)
robroyrobroy
0
proponuję taki Sochaczewski Hyde Park ,trzeba dokończyć -znaczy zacząć i dokończyć remont "muszli koncertowej" na podzamczu,i zezwolić aby np. w sobotę i niedzielę mogli zaprezentować swoje umiejętności piosenkarze amatorzy,akordeoniści, magicy amatorzy,rodzimi kabareciarze ,nawet jak publiczność będzie składała się tylko z rodzin-warto. Moze posłuchają tego przechodzacy spacerowicze?,stoliki do warcabów i szachów? (2018-07-04 17:15)
ksysekksysek
0
@ wbienkoWydaje mi się, że decyzje jedynie słusznej władzy aktualnie ograniczają handel wielkopowierzchniowy, nieprawda? Chciałbym jednoznacznie wiedzieć czy pijesz do władzy czy do handlu bo narazie zaprzeczasz sam sobie.

A co do mojej poprzedniej wypowiedzi to może Pani Janda zna jedynie naturę "rodaków" ze swojego otoczenia? Plebejuszom jest zdecydowanie bliższa euforia z okazji zwycięstwy, niż kosmopolityzm warszafskich salonów.

Niemcy nie oglądają sportu i nie popadają w euforię? Proszę mi odpowiedzieć, ja ich nie znam, jesteście zdecydowanie bliżej tego społeczeństwa, możecie nas jakoś uświadomić co powinno się robić gdy drużyna wygrywa, biorąc za wzór sąsiada zza Odry. (2018-07-04 22:07)
wbienkowbienko
+2
@ksysek

Jeszcze raz odwołam się do autorytetu Kisielewskiego:

Naj­trud­niej zbić ar­gu­men­ty ko­goś mówiące­go nie na temat. (2018-07-04 22:52)
JazlowiakJazlowiak
0
Uff przynajmniej Prezydent Narutowicz nie jest zły, albo Autorka nie wie, że był taki Prezydent:-) (2018-07-05 08:59)
wbienkowbienko
0
@Jazłowiak

Nie kumam dokąd podążyły Twoje mysli ;) Coś przeoczyłem w tekście? (2018-07-05 09:24)
ESochaczewianinESochaczewianin
0
Mam nadzieję, że przy okazji wymienią albo chociaż wytrzebią stare fotele dla widzów. Podczas ostatniej wizyty tym przybydku strach było nawet mocniej usiąść na fotelu, bo zaraz wzbijała się chmura kurzu. (2018-07-05 14:02)
wbienkowbienko
0
Te fotele to maja swój urok. Zasługuja tylko na nowa tapicerkę. Jedna z nowych sal mogłaby być urządzona w klimacie Old School i łączyć funkcję kina z małą scena teatralną. W końcu w TOK-u warunki były o wiele skromniejsze, a super rzeczy się działy.Eeeeeeeee, rozmarzyłem się tylko i pierdut o glebę - w końcu to tylko komercja będzie. (2018-07-05 16:45)
mefistomefisto
0
Niestety żyjemy w czasach gdzie wszystko jest komercją,co tam kino, szpital,pogotowie ratunkowe,kazda usługa ma swoją cenę. (2018-07-06 20:57)
Zbigniew ZbychZbigniew Zbych
0
Czytając komentarze do tekstu podłą krytyką zaimponował mi "tomasz-urbanski" hehehe. (( Jak jakiś mityczny ślepy król centrum królestwa kultury... i już człowiek zastanawia się gdzie ta wspaniała kraina o którą w swojej wypowiedzi walczy wspomniany forumowicz "tomasz-urbański" do póki nie wspomniał o cudownym Boryszewie wspaniałej lokalizacji tej świątyni kultury sochaczewskiej, bez której ta mieścina Sochaczew nie była by dumnym Sochaczewem... )) hehehe Nie zgadzam się z Panem, i pańskim tokiem rozumowania wyjętym z dziurawej kieszeni pracownika wygaszanego niepotrzebnego zaplecza imitacji rozrywkowej... Panie "tomasz-urbański" miejsce kultury w Boryszewie może służyć jako sala prób, filia, scena zastępcza... głównie za sprawą lokalizacji.

Natomiast budynek Żeromskiego 8 to jedyne miejsce mające szansę przyciągnąć wszystkich mieszkańców gdyż nawet jako pustostan w tych murach każdy mieszkaniec Sochaczewa pozostawił kawałek swojego serca...

PS.

Pani Zuziu dobry tekst (2018-07-11 07:31)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy