Amfiteatr Sochaczew: i co dalej, muszelko?

/ 3 komentarzy

No i jest kłopot. Budowa nowego amfiteatru na Podzamczu miała być (a może jeszcze ma) chyba najważniejszą inwestycją władz Sochaczewa tej kadencji. To dlatego w informacjach upublicznianych przez samorząd ryzyko niepowodzenia projektu, które zdaje się narastać, jest skrzętnie skrywane. A fakty są takie, że wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków Unii Europejskiej kwotą 3,5 milionów złotych nie dostał się do grona zwycięskich projektów. Mimo wszystko władze miasta licząc na te pieniądze „w drugim rozdaniu”, ogłosiły przetarg na budowę amfiteatru. Niestety, jedyny wykonawca, który stanął do przetargu, wycenił inwestycję na blisko 5 milionów więcej, niż mogłoby dać miasto. I to ten kłopot.

 

Pamięta czasy głębokiego PRL-u, pamięta największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej na swoich deskach i tłumy mieszkańców wokół siebie. Niegdyś chluba tego miasta, osadzona w standardach komunistycznego budownictwa, z czasem traciła na wizerunku i dobremu postrzeganiu. Remontowana doraźnie, w końcu, po wyprowadzeniu z Podzamcza Dni Sochaczewa, nie remontowana w ogóle, dziś straszy pustką i tragicznym stanem estetyczno-technicznym, stojącym w dużym i nieprzyjemnym kontraście z odnowionym wzgórzem zamkowym.

Nic nie zmienia jednak faktu, że nadal pozostaje wyraźnym znakiem, symbolem, wskazaniem serca rekreacyjnego sochaczewian, którzy z żalem, ale i sentymentem patrzą na to zaniedbane miejsce każdego dnia. Burmistrz Piotr Osiecki najwyraźniej zdaje sobie z tego sprawę i choć to on odpowiada za opustoszenie muszli ze wszelkiego życia, dziś stara się za wszelką cenę to życie przywrócić. Droga to jednak wyboista i pod górę.

Opracowany przez biuro Heinle Wischer und Partner Architekci na zlecenie ratusza projekt zagospodarowania terenów nad Bzurą, wraz z budową nowego amfiteatru i widowni, jest nowoczesny, odważny i pełen rozmachu. Projektanci słusznie założyli, że inwestycja może diametralnie zmienić oblicze naszego miasta i zmienić jego postrzeganie przez mieszkańców, podnosząc komfort ich codziennego życia w Sochaczewie. Założono najwyższe standardy, również materiałowe. A to, poza efektem „łał”, oznacza duże, bardzo duże koszty, z udźwignięciem których każdy samorząd miałby spory kłopot. Dlatego powodzenie wniosku o dofinansowanie zadania ze środków Unii Europejskiej kwotą 3,5 miliona złotych miało wręcz strategiczne znaczenie.

Wniosek wylądował na szóstej pozycji pod kreską, czyli budowa amfiteatru w Sochaczewie nie otrzymała dofinansowania. Ratusz nadal liczy na te środki, gdyż często zdarza się, iż po rozstrzygnięciu przetargów na wykonanie dofinansowanych projektów, inwestycje kosztują mniej niż zakładano, w związku z czym Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych do dyspozycji zyskuje dodatkową pulę zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy, które przydziela wnioskom nie zakwalifikowanym w pierwszym rozdaniu kolejno według liczby przyznanych punktów. Szansę na powodzenie w tym drugim rozdaniu zmniejsza jednak fakt, że Sochaczew jest na dość odległej pozycji i o spore pieniądze się stara.

Perspektywę budowy amfiteatru oddalił dodatkowo wynik ostatniego przetargu na to zadanie. Ogłaszając go, Urząd Miasta założył, że zdoła uzbierać na sfinansowanie inwestycji w latach 2017 – 2018 w sumie 8,5 miliona złotych (środki własne plus te 3,5 miliona, na które nadal liczy z UE). Do przetargu stanęła tylko firma Strabag z Pruszkowa, która wyceniła realizację projektu ma 13,2 miliona złotych. To zdecydowanie więcej niż ma (a raczej myśli, że ma), miasto.

Burmistrz Osiecki ma więc dziś prawdziwy, twardy orzech do zgryzienia. Obiecał przecież mieszkańcom powrót Dni Sochaczewa na Podzamcze w 2018 roku. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ratusz myśli o pewnych zmianach w projekcie, które pozwolą obniżyć koszty, ale nie nadszarpią jakości inwestycji. – Tak, analizujemy w tej chwili wszystkie elementy tego zadania. Tak ważna i duża inwestycja wymaga rozwagi, z doświadczenia wiem, że pośpiech nie jest tu wskazany. Na pewno jednak pracujemy nad tym, by projekt został zrealizowany – powiedziała nam, dość dyplomatycznie, Joanna Niewiadomska-Kocik z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miasta.

Jednym zdaniem, plany są, chęci są, tylko pieniędzy nie ma i nie wiadomo, kiedy się znajdą. 


Projekt nowego amfiteatru mogą Państwo zobaczyć TUTAJ 

4
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

jerzyk2205jerzyk2205
+1
Nowy amfiteatr i Dni Sochaczewa na Podzamczu w 2018 roku? To są harce burmistrza pod publiczkę. Socjotechniczne oddziaływanie na świadomość mieszkańców, że burmistrz chce wybudować nowoczesny amfiteatr, ma projekt renomowanej firmy, tylko los jest złośliwy w kwestii finansów. Chyba jednak nie dla wszystkich. Sąsiednie samorządy nie oglądają się na polityczne koneksje tylko piszą dobre projekty i pozyskują pieniądze. Ustawa Prawo zamówień publicznych (Pzp) wprawdzie nie zabrania wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia w sytuacji braku zabezpieczenia finansowego na jego realizację, ale przepisy o finansach publicznych zakazują zaciągania zobowiązań bez możliwości ich spełnienia. Podpisanie umowy z wykonawcą na kwotę przewyższającą środki zabezpieczone w budżecie miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Deklarowanie kwoty 8,5 mln zł na sfinansowanie zamówienia przed otwarciem oferty przetargowej jest nie fair. Gdzie w aktualnych dokumentach finansowych miasta znajduje się taka kwota? Czy ktoś o to pyta burmistrza? Wspierane finansowo media napiszą życzliwie, że burmistrz heroicznie walczy dalej o pieniądze unijne, a tymczasem magistrat skoryguje projekt do oszczędniejszej wersji realizacji amfiteatru. Dobrze brzmi? Grunt to dobry PR. (2017-08-08 21:13)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
Sochaczew, 31.07.2017 r.ZP. 2710.13.9.2017Zamawiający Gmina Miasto Sochaczew działając na podstawie art. 86 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015r., poz. 2164 z późn. zm.) udostępnia informację z publicznego otwarcia ofert w przetargu nieograniczonym p.n.:Budowa amfiteatru w ramach zadania zagospodarowanie terenów nad Bzurąw Sochaczewie – etap II”                W terminie składania ofert tj. do dnia 31 lipca 2017 r. do godziny 9:30 do Zamawiającego wpłynęła 1 oferta.                Przed otwarciem ofert podano kwotę, jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia w wysokości 8.500. 000,00 zł (słownie: osiem milionów pięćset tysięcy 00/100 zł).Oferta zostały złożone przez Wykonawcę:STRABAG Sp. z o.o.ul. Parzniewska 1005-800 Pruszków                                           Cena oferty brutto:   - 13. 202.  932,15 zł (2017-08-08 21:23)
wbienkowbienko
0

No i co tu powiedzieć?

Taka, piękna tragedia, taka piękna tragedia, taka piękkna tragedia - eeehh !!!!

W końcu to amfi - TEATR.

(2017-08-10 08:21)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy