Andrzej Kuśmirek – ważne sprawy mieszkańców

Zdjęcia i foto: Andrzej Kuśmirek – ważne sprawy mieszkańców Wybory parlamentarne 2019 sochaczew

Andrzej Kuśmirek. Kandydat do Sejmu w wyborach w roku  2019. Doświadczenie w pracy na rzecz społeczeństwa zdobywa głównie jako szef Miejskiego Koła Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, działa w sochaczewskim harcerstwie czy też zasiada w radzie miasta Sochaczew. 


Przybliżmy nieco działalność Bezpartyjnych Samorządowców.

Jest to ruch, który powstał przed wyborami samorządowymi w 2014 roku. Ważny jest fakt, iż z list Bezpartyjnych Samorządowców startują ludzie, którzy rzeczywiście nie są związani z żadną partią. W naszym okręgu nr 16, który obejmuje także Sochaczew mamy na liście 20 kandydatów do sejmu. 


Czy „bezpartyjność” może pomóc w nadchodzących wyborach?

Myślę, że właśnie brak przynależności jest naszą siłą i ogromnym atutem. Nie  jesteśmy związani i zależni od centralnych nakazów. Nie musimy wykonywać czyichś poleceń. To jest zdecydowanie plus, ponieważ możemy bardziej poprzez to czuć się częścią społeczeństwa i czuć potrzeby mieszkańców oraz reagować na nie.


Jednym z zadań jakie stawiacie sobie za cel jest poprawa sytuacji finansowej mieszkańców. Jak to zatem osiągnąć?

Nasz program jako Bezpartyjnych opiera się głównie na tym, aby stworzyć warunki do bogacenia się Polaków, czyli do  tego, żeby mieszkańcy godnie zarabiali. Uważam, że lepiej każdy by się czuł, gdyby nie było takiej konieczności, żeby pieniądze otrzymywać z zasiłków, ale kiedy byłyby one zarobione i wystarczające na zaspokojenie codziennych potrzeb, bez konieczności pilnowania, czy starczy do pierwszego. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzyć takie warunki, w których przedsiębiorcy byliby w stanie sami zarabiać i dobrze opłacać swoich pracowników. 


Wzrost wynagrodzeń – jakie wrażenia po obietnicach rządowych?

Jest to bardzo rozległy temat. Oczywiście każdy chce zarabiać dobrze i jest to jeden z punktów naszego programu wyborczego, ale propozycje, które słyszymy nie do końca mogą być odzwierciedlone w rzeczywistości. Nie wszystkie grupy zawodowe mogą być objęte takim wynagrodzeniem. Wzrost pensji zasadniczej nie będzie obejmował wielu grup, które nie ukrywając bardzo tego potrzebują. Należy pamiętać, że przed wyborami możemy usłyszeć wiele haseł, natomiast spora ich część wiąże się z pewnym „ale”. 


Tak jak PIT 0%?

Tak, tak to można porównać. Pit 0%, ale później okazuje się, że tylko dla młodych osób do 26 roku życia. 

Z obietnicami wyborczymi jest niestety czasem tak, że okazują się w ogóle niespełnione. Przypomnę tu obietnicę złożoną przez premiera Morawieckiego na Placu Kościuszki przed wyborami samorządowymi 17 września ubiegłego roku. Mieszkańcy usłyszeli wówczas, że jednym z punktów programu samorządowego będzie obniżka cen za wywóz śmieci. 11 lipca natomiast, już po wyborach, radni PIS i SFS przegłosowali podwyżkę za wywóz odpadów. Każda rodzina niestety odczuje to dodatkowe obciążenie. 


Niedawne strajki o podwyższenie wynagrodzeń?

Kilka miesięcy temu strajkowali nauczyciele. Podwyżki nie były wówczas możliwe. Rząd nie miał pieniędzy. Przed wyborami natomiast dowiadujemy się o bardzo dużym skoku najniższej krajowej pensji. I znowu pojawia się ale… ponieważ jak wspomniałem wynagrodzenia niektórych grup zawodowych regulują odrębne przepisy. Możemy uznać, że są to obietnice, które należy traktować z pewną powściągliwością. 

Chciałbym przypomnieć, ze w czasie trwania strajku radni Klubu Bezpartyjni Samorządowcy i radni Koalicji Obywatelskiej chcieli złożyć projekt o zajęcie stanowiska w sprawie słusznych żądań płacowych nauczycieli, jednak głosami radnych PiS oraz Sochaczewskiego Forum Samorządowego odrzucono propozycję. 


Z pensji możemy łatwo przejść w służbę zdrowia. Jak miałaby wyglądać poprawa sytuacji szpitali?

Służba zdrowia jest kluczowym punktem naszego programu wyborczego. Chcielibyśmy, aby nastąpił powrót do modelu kas chorych. Pieniądz wędrował wtedy za pacjentem. Ten dobrze funkcjonujący wówczas  model został niestety zmieniony. Obecny nie do końca się sprawdza. My jako Bezpartyjni Samorządowcy robimy wszystko co w naszej mocy, aby wspomagać lokalnie służbę zdrowia. Można tu przytoczyć przykład złożenia do PBO 2020 projektu modernizacji szpitalnego oddziału intensywnej opieki. To jest to co realnie możemy robić i wspomagać mieszkańców w opiece zdrowotnej na szczeblu samorządowym https://e-sochaczew.pl/n/modernizacja-bloku/62363


Samorząd i jego rola – co warto jest zmienić?

To jest bardzo ważna kwestia. Chciałbym podkreślić, iż wzmocnienie roli samorządów to jedno głównych zadań jakie mają  Bezpartyjni Samorządowcy. Rząd nie jest w stanie określić potrzeb poszczególnych jednostek terytorialnych. Samorządy najlepiej znają najbardziej palące problemy. Kompetencje samorządów i związane z tym finanse zmieniłyby się, jestem przekonany, że nie tylko szpitale ale i inne jednostki znacznie szybciej mogłyby być zmodernizowane, a problemy szybciej i sprawniej rozwiązywane. Rozwiązania centralne powodują znaczne uogólnienie problemów, dlatego samorządy powinny móc działać bardziej indywidualnie. 


Wojsko i jego rola?

Bezpieczeństwo to również ważna kwestia. Umacnianie i rozbudowa wojska, w tym i naszej jednostki w Bielicach, powinno być dofinansowane. Środki powinny być przekazywane na obronność, modernizacje uzbrojenia, nowoczesne technologie. Ochrona przed cyberatakami to także zadanie, które powinno być w ciągłym ulepszaniu. Nasze położenie geopolityczne wymusza wręcz posiadanie silnej i nowoczesnej armii.


Słowo do wyborców na koniec rozmowy?

Chciałbym jeszcze raz zaakcentować, że start  Bezpartyjnych i Samorządowców do dowód aktywności i determinacji aktywnych społecznie obywateli doskonale znających lokalne potrzeby.

Tak jak sprawnie działamy w samorządach, tak samo sprawnie będziemy działać w polityce krajowej.

 Zwracam się z prośbą, aby wybory 13 października potraktować nie tylko jako powinność, ale przede wszystkim jako przywilej. Przywilej, dzięki któremu możecie Państwo mieć wpływ na przyszłość kraju.


Proszę o Państwa głos 13 października 


Andrzej Mikołaj Kuśmirek

Lista nr 8 KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy

miejsce 4


Materiał wyborczy KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy