Archeologia na wesoło

W ostatnią sobotę  sochaczewskie muzeum tętniło życiem. A to za sprawą  pikniku archeologicznego w ramach cyklu imprez  Sochaczewska Jesień Kulturalna.

  Jesienne spotkania z archeologią przyciągnęły kilkadziesiąt dzieci wraz z rodzicami. W programie znalazły się m.in. warsztaty garncarskie prowadzone przez rodzinę Konopczyńskich z Bolimowa. Jan Konopczyński wyczarowywał z gliny prawdziwe cudeńka: dzbanuszki, kubki, wazoniki, miseczki czy świeczniki. Z pomocą mistrza można było spróbować swoich sił przy kole garncarskim. Dużą popularnością cieszyły się kolorowanki o tematyce historycznej oraz lepienie figurek z plasteliny. Prawdziwym hitem było jednak tworzenie koralików z modeliny.  

- Z modeliny maluchy zrobią kolorowe paciorki, na wzór tych noszonych wiele stuleci temu. Mają one różne kształty i barwy. To bardzo dobre ćwiczenie, rozwijające dzieci pod względem manualnym  powiedział nam archeolog Anna Wachowska. - Z racji tego, że w tym roku wśród naszych gości było dużo uczniów pierwszych klas podstawówki, przedszkolaków, a nawet  młodszych maluchów, zdecydowaliśmy, że nie będziemy organizować tradycyjnego mini-quizu o tematyce pradziejowej i historycznej. Postawiliśmy na prace plastyczne.

Ostatecznie drobne upominki i słodycze dostali wszyscy. Uzupełnieniem imprezy był pokaz filmów o tematyce archeologicznej. Dzieci obejrzeć mogły m. in. Epokę Lodowcową.

Kolejny piknik archeologiczny zorganizowany zostanie wiosną. (ap)

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy