Badania kliniczne – jaki jest ich wpływ na postęp w medycynie?

Zdjęcia i foto: Badania kliniczne – jaki jest ich wpływ na postęp w medycynie? Zdrowie sochaczew

Chociaż postęp w medycynie dokonuje się na naszych oczach, wciąż istnieje duża grupa schorzeń, których nie jesteśmy w stanie skutecznie wyleczyć. Dotyczy to chorób przewlekłych, m.in. o podłożu autoimmunologicznym. Badania kliniczne, nazywane też eksperymentami klinicznymi, są prowadzone, aby zwiększać efektywność nowych leków i terapii.


Na czym polegają badania kliniczne?

Badania kliniczne mają na celu podniesienie komfortu życia osób przewlekle chorych. Głównym dążeniem lekarzy zajmujących się wykonywaniem takich badań jest znalezienie sposobu na trwałą remisję schorzeń, które w danym momencie uchodzą za nieuleczalne.


Badania kliniczne przeprowadza się z udziałem ludzi, co może wywoływać kontrowersje wśród osób, które nie są zbyt dobrze zorientowane w procedurach towarzyszących tego typu działaniom natury medycznej. Pacjentom podawane są środki farmakologiczne, które mają potencjał, aby uśmierzyć objawy ich choroby lub nawet odwrócić jej rozwój. W ten sposób lekarze sprawdzają skuteczność danego leku, a także opisują możliwe skutki niepożądane jego zażywania. Analizują także czas reakcji organizmu na substancje czynne (po jakim czasie od zażycia leku pacjent odczuwa skutki jego działania), szybkość ich wchłaniania, rozmieszczenie w poszczególnych narządach, a także wpływ substancji czynnych na metabolizm.


Skuteczność badań klinicznych jest tym większa, im liczniejsza grupa pacjentów zostaje im poddana. Duży wpływ na wyniki badań mają takie okoliczności, jak wiek i płeć pacjenta, ogólny stan zdrowia, jego waga, styl życia czy występowanie chorób towarzyszących. Dlatego też badanie kliniczne jest procesem długotrwałym, wymagającym dużego zaangażowania i rekrutowania dużej liczby osób cierpiących na dane schorzenie. Każdego roku na całym świecie bierze w nim udział około miliona nowych pacjentów.


Gdzie wykonuje się badania kliniczne?

Istnieją specjalne placówki dopuszczone do wykonywania badań klinicznych z udziałem ludzi. Muszą spełniać określone normy i być poddawane cyklicznym kontrolom. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko niedopatrzeń w prowadzeniu terapii czy spisywaniu dokumentacji medycznej.


Badania kliniczne w Centrum Medycznym Synexus są wykonywane z dbałością o najmniejsze detale i ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów. Podstawowymi kryteriami kwalifikującymi na badania kliniczne są zazwyczaj:


-postawiona diagnoza danej choroby,

-udokumentowany przebieg choroby,

-określony wiek (często wystarczy pełnoletność),

-poszukiwanie nowych możliwości terapeutycznych.


Obecnie Centrum Medyczne Synexus prowadzi badania kliniczne mające na celu podniesienie jakości leczenia chorób przewlekłych, m.in. pochp czy nieswoistego zapalenia jelit (choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego).

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy