Bajkoterapia

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: Bajkoterapia Słowo pisane sochaczew
+2

Pierwsze w tym roku spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy przebiegło pod hasłem Bajkoterapii.

Bajkoterapia to odłam biblioterapii i polega na wykorzystywaniu bajek i baśni w celach terapeutycznych, edukacyjnych, relaksacyjnych.

Bajki terapeutyczne, bajki – pomagajki, to historie tak napisane, by dzieci mogły odnaleźć w nich cząstkę siebie, swoich emocji, konkretnych problemów, z którymi się borykają. Czytelnicy mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, pozostając w bezpiecznym miejscu. Bajki wspierają, mówią o wartościach, odprężają, uspokajają, zmniejszają napięcia spowodowane trudnymi sytuacjami. O tych zagadnieniach mówiły p. Katarzyna Wiśniewska i p. Lena Brożyna z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

W drugie części zajęć wzięłyśmy udział w lekcji przeprowadzonej przez p. Renatę Firlej. Pracowałyśmy na książce Raquel Diaz Reguera Dziewczynki latają wysoko. To historia trzech dziewczynek, każda z nich ma marzenia. Są wspierane przez pana Chcieć-to-móc. Ale pojawia się banda Nie-uda-ci-się z panem Lustereczko, panią Utką, panią Uroda Zewnętrzna i panem Nierówność. Wszyscy oni podrzucają kamyki, przez które bohaterki stają się coraz cięższe i nie mogą oderwać się od Ziemi. Porzucają marzenia. Co zrobić, żeby je, mimo starań bandy Nie-uda-ci-się, zrealizowały.

Osoby zainteresowane książkami na temat bajkoterapii zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej.

Aneta Stępień 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy