Bezpieczna jazda podczas zimy

Zdjęcia i foto: Bezpieczna jazda podczas zimy Komunikaty sochaczew

Zła nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi znacznie wydłuża czas hamowania pojazdu, a w skrajnych przypadkach kierujący może nawet wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Dzieje się tak zazwyczaj przy znacznym przekroczeniu dozwolonej prędkości
Jednak nie tylko znaki drogowe należy brać pod uwagę. Widząc znak ograniczenia prędkości do 50 km/h wielu kierowców uważa, że jest to prędkość bezpieczna. Taka prędkość może doprowadzić do wypadku czy kolizji. Dostosujmy prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu – przy mokrej, a nawet suchej nawierzchni nie zatrzymamy się w miejscu. Trzeba zostawić sobie trochę miejsca na ewentualne dodatkowe manewry.

Przed wypadkiem może uchronić nas też respektowanie innych przepisów ruchu drogowego, które wprowadzone są wyłącznie dla naszego bezpieczeństwa. Nikomu już chyba nie trzeba przypominać o włączeniu świateł, zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i wszystkich pasażerów oraz odpowiednim zabezpieczeniu naszych pociech w samochodach.
Trzeba też zwrócić uwagę, aby zapięty pas bezpieczeństwa nie przechodził przez szyję dziecka.

Pamiętajmy, że nigdy nie należy wsiadać za kierownicę (również roweru) po spożyciu alkoholu. Nawet minimalna jego ilość spowalnia reakcję kierującego i utrudnia ocenę sytuacji na drodze. Może zabraknąć ułamka sekundy lub centymetrów, aby skutecznie uniknąć zderzenia i tragedii na drodze.
Bardzo duży udział w zdarzeniach drogowych mają też piesi i rowerzyści, którzy często łamią przepisy ruchu drogowego: nagłe wtargnięcia na jezdnię, przechodzenie przez jezdnię w miejscach nie wyznaczonych, przy czerwonym świetle, chodzenie po jezdni zamiast poboczem, jazda nieoświetlonym rowerem, bez odblasków, przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych.
W pochmurne dni, podczas intensywnych opadów, a także wieczorem pieszy i rowerzysta jest praktycznie niewidoczny dla kierowcy. Często hamowanie rozpoczyna się w ostatniej chwili. W takich sytuacjach normą powinno być używanie odblasków, zarówno przez najmłodszych, jak i dorosłych pieszych oraz rowerzystów.
Aby uniknąć zimowych kolizji i wypadków musimy pamiętać o właściwym przygotowaniu siebie i pojazdu do podróży oraz o przestrzeganiu przepisów i zasad bezpieczeństwa. Gdy tego nie robimy, narażamy się nie tylko na straty finansowe poprzez otrzymanie mandatu karnego, ale przede wszystkim, stanowimy zagrożenie dla zdrowia lub życia własnego, członków rodziny, a także innych użytkowników dróg.


Foto: wp.pl

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy