Biblioteka Pedagogiczna do ocalenia

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Biblioteka Pedagogiczna do ocalenia Edukacja sochaczew

- Ja bym się o przyszłość Biblioteki Pedagogicznej w Sochaczewie nie martwił. Może nie w tym miejscu, ale ta placówka w naszym mieście zostanie – zapewnia wicestarosta Janusz Ciura. I dodaje, że zarząd powiatu ma konkretne pomysły na uratowanie zagrożonej likwidacją, dobrze znanej sochaczewianom, i szanowanej, Biblioteki.


Nad Biblioteką Pedagogiczną w Sochaczewie zawisła groźba likwidacji. Przyczyna? Oczywiście pieniądze.

Marszałek Województwa Mazowieckiego, któremu podlega placówka, wystosował do naszego samorządu powiatowego i miejskiego pismo, w którym informuje, że z powodów okrojonych możliwości wojewódzkiego budżetu jest możliwa likwidacja kilku filii bibliotek pedagogicznych, w tym sochaczewskiej.

Jak się dowiedzieliśmy, na razie marszałek Adam Struzik nie przesądza sprawy, ale sugeruje, że jedyną drogą do ocalenia naszej biblioteki może być odciążenie wojewódzkiego budżetu z kosztów jej utrzymania.

A jakie to koszty? 370 tysięcy rocznie, z czego lwią część stanowi comiesięczna opłata za wynajem pomieszczeń – sochaczewska Biblioteka Pedagogiczna mieści się w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.

Prawdopodobnie więc znalezienie mniej kosztownej lokalizacji będzie pierwszym krokiem do utrzymania placówki. Jeśli któryś z samorządów wskazałby takie pomieszczenia we własnych zasobach – kwota utrzymania znacznie by stopniała.

Takie wyjście z sytuacji widzi między innymi radny powiatowy Jerzy Żelichowski, który podczas ostatniej sesji zwrócił się z zapytaniem o stanowisko w tej sprawie do zarządu powiatu.

- Nowa, tańsza lokalizacja to raz, dwa, może samorządy lokalne przejmą na siebie część bibliotecznych etatów. Być może organizacyjnie tą sprawą powinno się zająć Stowarzyszenie swego czasu powołane do wsparcia sytuacji naszego szpitala, skoro dziś szpital ma się dobrze. W każdym razie trzeba zrobić wszystko, by ta wyjątkowa placówka z unikalnym księgozbiorem, o 70-letniej tradycji istnienia, u nas została - uważa J. Żelichowski.

Zarząd Powiatu jest tego samego zdania. Wicestarosta Janusz Ciura widzi tę sprawę optymistycznie: - Ja bym się o przyszłość Biblioteki Pedagogicznej nie martwił. Może nie w tym miejscu, ale ta placówka w naszym mieście zostanie - zapewnia.

W najbliższych dniach zarząd powiatu chce się spotkać z marszałkiem w tej sprawie i przedstawić swoje propozycje. Jakie? Tego wicestarosta nie chciał na razie zdradzać, dodał tylko, że konkretne.

Foto: galeria Biblioteki Pedagogicznej w Sochaczewie: pbw.e-sochaczew.pl


figa

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

zenzen
0

Sprawa ocalenia Biblioteki Pedagogicznej i dalszego zatrudnienia osób tam pracujących stała się naprawdę ważna dla naszej społeczności i wszelkich przedstawicieli naszych władz lokalnych i nie tylko lokalnych. Instytucja ta jest bardzo pożyteczna nie tylko dla lokalnych instytucji oświatowych lecz również dla znacznei szerszego grona meiszkańców.


Korzystałem z tej placówki niejeden raz. Znam też bardzo pozytywne opinie ad teże biblioteki od wielu studentów z terenu miasta i powiatu sochaczewskiego, którzy na dużej liczbie z niej korzystali i nadal to robią. Placówka ta działa bardzo prężnie. Panie tam zatrudnione wykazują się wieloma ciekawymi inicjatywanmi, nieraz prekursorskimi w skali całego Mazowsza.


W różnych rozmowach prywatnych słyszę o poparciu dla ocalenia Biblioteki przez wszelkich iemalże decydentów i VIP-ów z naszego terenu. Bardzo by się przydało by każdy z nich nie tylko werbalnie, ale KONKRETNIE i na FORUM PUBLICZNYM zadeklarował pomoc dla tej pożytecznej dla nas wszystkich instytucji...


 

(2012-04-20 23:44)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy