Biblioteka. Oczywiście!

/ 18 zdjęć
Zdjęcia i foto: Biblioteka. Oczywiście! Słowo pisane sochaczew
+13

Biblioteka. Oczywiście! to tegoroczne hasło obchodów Tygodnia Bibliotek, programu promocji czytelnictwa i bibliotek, zainicjowanego kilkanaście lat temu przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Co roku, od 8 do 15 maja, pracownicy bibliotek w całej Polsce prześcigają się w organizowaniu imprez czytelniczych, mających na celu zwrócenie uwagi na walory czytania książek i dotarcia ze swoją ofertą do szerszego kręgu społeczeństwa. Bibliotekarzom zależy, aby ich placówki stały się instytucjami na trwałe wpisanymi w pejzaż miasta, czy wsi. Na przestrzeni ostatnich lat wzbogaciła się ich oferta. To nie są już tylko miejsca, gdzie można poczytać, porozmawiać o książkach, wyszukać potrzebną informację, czy poznać nowe technologie komunikacyjne i informacyjne. Obecnie biblioteki mają jeszcze wiele innych zadań. Można w nich rozwijać swoje pasje, śpiewać, rysować, obejrzeć film, przedstawienie, wystawę, nauczyć się języków obcych, filcowania, pisania ikon itp.

Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie od początku, czyli 2003 r., aktywnie włącza się w obchody Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne były okazją do podsumowania XIII edycji powiatowego konkursu Wydajemy własną książkę. Tym razem pod hasłem: Cudze chwalicie, swego nie znacie. Imprezę uświetniło spotkanie autorskie z Markiem Orzechowskim.

Patronat honorowy nad konkursem Wydajemy własną książkę objął Burmistrz Miasta Sochaczew pan Piotr Osiecki, patronat medialny Tygodnik Ziemia Sochaczewska

Prace tegorocznej edycji w założeniach miały dotyczyć miejsc, zdarzeń, wyjątkowych ludzi, produktów i innych, które wyróżniają sochaczewski region od pozostałych. Jury w składzie: Jolanta Śmielak-Sosnowska, Anna Simczuk, Aneta Stępień, Mariola Woźnicka i Elżbieta Szczypińska, doceniło oryginalność w ujęciu tematu, pomysł na książkę. Najbardziej podobały się prace dotyczące jednego regionalnego symbolu, czegoś, co faktycznie odróżnia nasz teren od innych i o czym nikt w 12. poprzednich edycjach nie pisał, a przecież wszystkie dotyczyły naszej małej ojczyzny. Wysoko punktowana była samodzielność oraz dbałość o piękno języka ojczystego i poprawność ortograficzna. Doceniono własne zdjęcia i ilustracje. Przeważały opowiadania, gdzie narratorem najczęściej byli autorzy, choć zdarzyło się, że o walorach miejscowości opowiadał bocian, czy kot. Większość książek zachowała tradycyjną formę. Wyróżnione prace zaskakują wyglądem, treścią i pomysłowością.

Komisja zwróciła uwagę na monografię zespołu muzycznego z Iłowa „Teraz my”. We wstępie autor napisał: „(…)podziwiamy artystów z radia czy telewizji, nie zauważając, że obok nas są prawdziwe gwiazdy. Często nie doceniamy tego co mamy (…)” i o to właśnie organizatorom chodziło. Inna wyróżniająca się na tle innych, nagrodzona praca, opowiada o polskim tygrysie zamieszkującym znajdującą się nieopodal Puszczę Kampinoską. Tu nawet okładka książki jest przemyślana i wskazuje na mieszkańca lasu. Komisji podobała się też historia zapomnianego dworu w Gradowie, książka o rezerwacie Uroczysko Rzepki, praca gimnazjalistki napisana wierszem, a zachwalająca uroki naszej ziemi i tradycji, przewodnik dla dzieci z mapą ciekawych miejsc w Teresinie, bogato ilustrowany, z dużą ilością zdjęć i niemałą dawką humoru. Na końcu jednej z prac zostały wymieniono kilkanaście imprez promujących powiat sochaczewski, w tym rajdy rowerowe, spływy, rekonstrukcje historyczne.

Każda z wyróżnionych prac jest wyjątkowa, podkreśla walory danego miejsca, bogactwem treści zachęca do poznania lub odwiedzenia go. Jakże pasują tu słowa polskiego bajkopisarza i pedagoga żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku Stanisława Jachowicza, które są nadal aktualne, „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”.

Spośród nadesłanych prac komisja wybrała najlepsze w trzech kategoriach:


Szkoły podstawowe – klasy 1-3


1.Miejsce

Lena Figut - SP 4 Sochaczew kl. III b „Tygrys za rogiem”

2. Miejsce

Kinga Kowalczyk – SP Teresin kl. III c „Co w Teresinie piszczy – przewodnik dla dzieci i nie tylko”

3. Miejsce

Przemysław Wróblewski – SP Kozłów Biskupi kl. II a „Spacerkiem po Sochaczewie i okolicach”

Alicja Werle – SP Teresin kl. III c „Przygody Bartka i Tomka”


Wyróżnienia:

Natalia Drabińska - SP Giżyce kl. III „Poznaj rezerwat Uroczysko Rzepki”

Agnieszka Piątkowska - SP Giżyce kl. III „Nadwiślańska ostoja ptactwa”


 Szkoły podstawowe – klasy 4-6


1.Miejsce

Kacper Kuźmiński – SP w Iłowie kl. VI b „Teraz my”
2.Miejsce

Jakub Jaworski – SP Kurdwanów kl. IV „Zapomniane dwory. Dwór w Gradowie”

Marta Górecka – SP w Kapturach kl. VI „Bocian prawdę ci powie”

3.Miejsce

Agata Bylicka – SP nr 4 kl. V „Czytaj wędruj podziwiaj”

Fabian Piątkowski – SP Giżyce kl. V „Giżyce w zabytkowej szacie”

 Gimnazja

1.Miejsce

Katarzyna Majorek – Gim. Nr 1 kl. II c „Spacerkiem po Sochaczewie”

Klaudia Wójcicka – Gim. Nr 2 kl. II c „Cudze chwalicie swego nie znacie”

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Sochaczewa pana Piotra Osieckiego, karnety na basen od dyrekcji MOSIR-u lub karnety do Kina Mazowsze podarowane przez p. Zbigniewa Magdziarza.

Gratulujemy zwycięzcom i już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu Wydajemy własną książkę.

Elżbieta Szczypińska

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy