Biesiada u Dwóch Apostołów - 04.07.2016

Zdjęcia i foto: Biesiada u Dwóch Apostołów - 04.07.2016 Kościół i religia sochaczew

W dniu 29 czerwca w Giżycach odbyła się Biesiada u Dwóch Apostołów. Jest to doroczne święto w parafii przypadające w dzień imienin jej patronów: św. Piotra i św. Pawła. Tego dnia o godzinie 12.00 w południe odprawiana jest Msza Św. z procesją. W tym roku przewodniczył jej przez ks. dziekan Stanisław Łubian - proboszcz z Rybna. 


Tradycyjnie w dniu odpustu od godziny 18.00 rozpoczyna się program popołudniowy, a w nim liczne atrakcje dla parafian i przyjezdnych gości. Zwyczajem stała się tu zabawa loteryjna, w której każdy los wygrywa oraz  bierze udział w losowaniu nagrody głównej. Wzdłuż drogi do kościoła ustawione są stragany, na których można nabyć tradycyjne odpustowe drobiazgi. Obowiązkowe jest też stoisko z lodami i watą cukrową. Centralnie na placu za kościołem ustawiona jest scena, obok której przygotowane są miejsca siedzące dla publiczności. Chętnych do udziału w Biesiadzie jest zwykle bardzo dużo. Nie inaczej było w tym roku. 

Odpust w Giżycach jest bowiem wydarzeniem znanym nie tylko mieszkańcom parafii, ale i odleglejszych miejscowości. Ponadto, Giżyczanie na ogół zapraszają na odpust swoje rodziny i znajomych, dlatego też wieczorem robi się w Giżycach po prostu tłoczno. W ramach programu tegorocznej Biesiady na scenie wystąpili min.: zespoły Black and White i „Grzybowianki” (zespół folklorystyczny) oraz Joanna Rolewska (repertuar Anny German i nie tylko), akompaniament Szymon Kowalczyk. O godz. 19.00 zostały wręczone statuetki Super Prymus, które otrzymują uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum ze średnią ocen 5,0 i wyższą. Ok. godz. 20.00 odbyły się konkurencje rodzinne i indywidualne z nagrodami, takie jak: Euro 2016, strzały na celność do bramki, rzuty rodzinne na celność (podwójne spodnie, spodnie stereo). 

Przez cały czas można też było spróbować różnych potraw przygotowanych przez Stowarzyszenie „Wszyscy Razem” i Radę Duszpasterską. Atrakcją są też zwykle kulinaria ks. Proboszcza. W ubiegłym roku były to owocowe koktajle, a w tym roku ksiądz zapraszał do skosztowania spiralnych frytek. Na koniec podkreślić trzeba, że Biesiada u Dwóch Apostołów to tylko jedna z wielu inicjatyw podejmowanych na rzecz parafian przez ks. Tomasza Jackowskiego. 

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy