Bliżej teatru i kina

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Bliżej teatru i kina Edukacja sochaczew

Od września, w naszej szkole, rozpoczął się cykl spotkań pt. „Bliżej teatru i kina”. Ta programowa ścieżka z języka polskiego ma na celu przybliżenie uczniom świata kultury i sztuki. W ramach dodatkowych zajęć dotychczas zorganizowałyśmy następujące wyjazdy:

30 września – wybraliśmy się do Sochaczewskiego Centrum Kultury na przedstawienie Teatru Muzycznego Syrenka pt.: „Chłopcy z Placu Broni”- była to inscenizacja jednej z lektur szkolnych. Aktorzy przenieśli nas w świat dziecięcych zabaw i potyczek między rówieśnikami. Ukazane zostały takie wartości jak: honor, przyjaźń, lojalność i bezgraniczne poświęcenie.

10 października – „W Krainie Fantasy” przygotowane przez aktorów Teatru Artenes – to drugie spotkanie w cyklu, będące połączeniem różnych utworów literackich z gatunku fantasy. Fenomen sukcesu tego typu literatury to fantastyczne scenerie i postacie oraz szczegółowo opisywane niezwykłe przygody bohaterów. Wątki magiczne splatające się z rzeczywistością. Bogata wyobraźnia twórców i czytelników oraz oczywisty fakt, że w każdym z nas drzemie małe dziecko, chcące, by wszystko dało się naprawić jednym ruchem czarodziejskiej różdżki...

Inspiracje literackie:
– John R.R. Tolkien: „Hobbit, czyli tam i z powrotem”;
– Clive Staples Lewis: „Opowieści z Narni”;
– Andrzej Sapkowski: „Saga o wiedźminie”;
– Ursula K. Le Guin: „Ziemiomorze”.

24 października – Interaktywne Widowisko Multimedialne pt.: „Krzyżacy, czyli filmowa rekonstrukcja historyczna” w wykonaniu aktorów Teatru Show uczniowie obejrzeli w Miejskim Ośrodku Kultury. Opowieść ta była niezwykłą podróżą w czasie. Młodzież miała okazję poznać wiele zwyczajów panujących w XV i XVI wieku. Byli również uczestnikami spektaklu, wykonywali na scenie różne zadania wyposażeni w rekwizyty i kostiumy. Brali udział w konkursie wiedzy historycznej z zakresu życia i twórczości Henryka Sienkiewicza.

Oprócz w/w spektakli planujemy wyjścia do kina na różne gatunki filmowe m.in. historyczne, obyczajowe oraz fantasy, aby pokazać uczniom różnorodność i bogactwo filmoteki.

Wzbogacona wrażliwość dzieci i młodzieży pomoże im lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Teatr i kino to dziedziny sztuki, które pobudzają wyobraźnię, uczą ponadczasowych wartości. Podejmują często tematy, które trudno zrozumieć ludziom, a szczególnie młodemu człowiekowi. To dzięki sztuce młodzież dorasta, dojrzewa stając się wartościową osobowością.

                                                                                    Iwona Smus, Emilia Więcek


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy