Bloki komunalne i socjalne – jak sprostać oczekiwaniom mieszkańców

/ 6 komentarzy
Zdjęcia i foto: Bloki komunalne i socjalne – jak sprostać oczekiwaniom mieszkańców Inwestycje sochaczew

Bloki komunalne to dom wielu rodzin. Tych, które los rzucił na takie tory oraz tych, którzy dają taką możliwość swojemu życiu. Czasem zdarza się, iż otrzymanie mieszkania komunalnego to spełnienie skrywanego oczekiwania spokoju. Własnego kąta bądź ucieczki przed ciężkim losem. Czasem postrzeganie tematu mieści się w kategorii: należy mi się. 


O tym jak ważną rolę pełni Zakład Gospodarki Komunalnej wiedzą jego pracownicy. Znają również mieszkańców i wiedzą, że łatwo nie jest na co dzień starać się o byt wielu rodzin a zarazem użytkowników lokali socjalno-komunalnych. Co więcej należy zauważyć, że po jednej stronie pracownicy ZGM mają ludzi, którzy wykazują wiele zainteresowania swoimi mieszkaniami oraz wyrażają swoje niezadowolenie z prowadzonych prac remontowych a po drugiej stronie oczekiwania mieszkańców, którzy poprzez płacenie swoich podatków chcą mieć miasto czyste oraz zadbane, bez dodatkowych kosztów remontów osiedli komunalnych. Jest zadanie z serii zjeść ciasto i mieć ciastko. Bo pieniędzy w kasie miasta jest tyle ile odprowadzono podatków a każdy chciałby aby jego otoczenie było wyjątkowe. Tylko nie wszyscy te podatki jednak płacą. Co więcej do czynszów w mieszkaniach komunalnych często dopłaca miasto, które oferuje szeroki wachlarz pomocy osobom o niskich dochodach. Jeśli sochaczewianie zgodzą się na fundowanie nowych, gotowych lokali komunalnych z pewnością ZGM podejmie się wykonania. Nie da się ukryć patowej sytuacji, gdyż daleko nam do skandynawskiego modelu państwa opiekuńczego i zgody społecznej na długofalowe zwalczanie niedogodności życia innych. Trzeba natomiast pamiętać, że jest grupa , która takiej pomocy wymaga. 


Zapytaliśmy dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej Pawła Krasuckiego jak wygląda sprawa z mieszkaniami komunalnymi i opieką nad nimi:


"Miasto dysponuje takimi lokalami jakie są w jego możliwościach. Standardy oraz normy spełniają kategorie mieszkań komunalnych i socjalnych. Bardzo często najemcy doprowadzają te lokale do stanu nieużyteczności, poprzez zaniedbania, przez zawilgocenie, przez niedogrzewanie mieszkań czy inne czynniki. Każdy najemca przy wynajmowaniu takiego lokum jest informowany, co więcej podpisuje warunki na jakich zobowiązuje się do przejęcia mieszkania. Umowy jasno określają zadania najemcy a które do administratora. Jeżeli ktoś uważa, że miasto Sochaczew oraz podatnicy będą zgadzali się na to aby mieszkania komunalne były co roku odnawiane to niestety nie jest możliwe. Pieniądze, które są wydawane na zasób mieszkaniowy naszego miasta pochodzą z podatków. Jeśli chodzi o naprawy, które wynikają z zapewnienia bezpieczeństwa są wykonywane na bieżąco. Wszystkie lokale komunalne oddane do użytku mieszkańcom spełniają wszelkie normy. Co więcej budynki te przechodzą regularne kontrole. I jeśli wykazują jakieś nieprawidłowości są one naprawiane bezzwłocznie." Przykładem mogą być tu spółdzielnie lokatorsko-mieszkaniowe, które aby wykonać remont klatek schodowych bądź elewacji zewnętrznej  zmuszone są wziąć wieloletni kredyt, który jest spłacany przez wszystkich mieszkańców danego bloku solidarnie. Czy mieszkańcy lokali komunalnych oraz socjalnych są na to gotowi? 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (6)

first-onefirst-one
+2
Patologia i tyle. Jak się nie dba o mieszkanie, bo "nie moje tylko miasta" to takie są efekty. Miasto nie powinno dawać ani złotówki nierobom i pasożytom, którzy wiecznie jęczą. (2019-02-23 09:34)
linulinu
+4
Najgorsze że wsród tej "smietanki towarzyskej" mieszkają też ludzie o tzw. normalnym statusie spoełecznym, ale z jakiś powodów maja tam mieszkania. Ich sytuacja też jest nie do pozazdroszczenia, bo weź pod uwagę, że musisz patrzeć na to qrestwo,

-szczące po scianach,

-śpiące na schodach,

-wydzierjące ryje po nocach,

-śmierdzące i bezczelne...

Jak wychować dzieci na zdrowe psychicznie mając takie powidoki, a zakładając że nie koniecznie masz alternatywę na kredyt? (2019-02-23 10:04)
first-onefirst-one
+1
No tym ludziom współczuję. Zawsze powtarzałem, że to ludzi tworzą środowisko. Może być i biednie, ale jak ludzie mają jakąś kulturę to tego nie widać. A jak nie ma ani pieniędzy, ani kultury to już z daleka słychać i czuć, gdzie się wkracza. (2019-02-23 18:22)
camelia-greencamelia-green
0
Zawilgocenie w mieszkaniu nie jest tylko od niedogrzanie.Budynek nie jest ocieplony i zima przemarzaja sciany. (2019-02-28 18:48)
linulinu
+1
@camelia-green, możesz że mi łaskawie powiedzieć kiedy była taka zima żeby ściany przemarzały ? (2019-03-01 07:02)
linulinu
0
a tak BTW: @@camelia-green, ŁADNE profilowe :-) (2019-03-01 07:34)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy