Boisko przy ZS RCKU - powiat dokłada środki do inwestycji PBO

/ 5 komentarzy
Zdjęcia i foto: Boisko przy ZS RCKU - powiat dokłada środki do inwestycji PBO Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Powiatowy Budżet Obywatelski to projekt, który daje możliwość zaistnieć wielu wartościowym inwestycjom. Tegoroczne zadanie związane z boiskiem przy Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia będzie dofinansowane z budżetu powiatu.


Podczas sesji Rady Powiatu przesunięto środki, które pozwolą wykonać przebudowę boiska. Będą mogli z niego korzystać nie tylko uczniowie ale i mieszkańcy. 


Jak mówiła skarbnik Teresa Pawelak - Kolejnym zadaniem jakie dofinansuje powiat będzie budowa boiska przy Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. Mieliśmy 885 tys. po rozstrzygnięciu przetargu należy zwiększyć ten budżet o 240 tys. wartość środków żeby można było podpisać umowę na realizację tego zadania. Jest to pierwsza inwestycja realizowana z budżetu obywatelskiego, które uzupełniamy. Będzie podpisana umowa zaraz po uzupełnieniu środków i rozpoczniemy realizację. Wartość zadania po zmianach to 1 mln 125 tys. zł. 


Radny Jerzy Żelichowski, zauważył, iż istnieje potrzeba rozpatrzenia również dodatkowych inwestycji w postaci przebudowy boisk funkcjonujących obok głównego obiektu oraz terenu przy zespole szkół. 


W ramach inwestycji przy ZSRCKU powiat przeznaczy także dodatkowe środki w kwocie 100 tys. zł na remont dachu na budynkach szkoły. 


Inwestycja przebudowy obiektu według wytycznych PBO ruszy jeszcze w tym roku. 


 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (5)

jerzyk2205jerzyk2205
0
Celem mojego wystąpienia podczas sesji, było zwrócenie uwagi na nieprawidłowości związane z realizacją zadań w ramach Powiatowego Budżetu Obywatelskiego (PBO). Zadanie polegające na budowie boiska przy Ogrodniku, popierane przez radnych jednogłośnie, powinno być zadaniem realizowanym w całości z budżetu powiatu, ponieważ koszt inwestycji na starcie znacznie przekracza założenia regulaminowe PBO. Montaż finansowy polegający na tym, że do kwoty 800 tys. zł środki pochodzą z PBO, a brakującą resztę pieniędzy dorzuca się z budżetu powiatu, jest fikcją. Najpierw Rada Powiatu przyjęła regulamin, że w ramach PBO można realizować inwestycje o wartości do kwoty 800 tys. zł. Ponieważ wyszacowano, że koszt nowego boiska zmieści się w tej kwocie, więc zakwalifikowano go do zadań z PBO. Później w głosowaniu młodzież licznie poparła to niezbędne szkole przedsięwzięcie i zadanie wygrało w PBO. Następnie okazało się, że boisko będzie kosztować o połowę więcej, więc trzeba dosypać kasy, bo zadanie z PBO musi być zrealizowane!!! A wszystkie pieniądze tak naprawdę pochodzą z budżetu powiatu. Wniosek? To może mieszkańcy powiatu powinni głosować nad wszystkimi inwestycjami powiatowymi, a powiat realizowałby te, które uzyskają najwięcej głosów? Zrobiono w ten sposób karykaturę z idei partycypacji obywatelskiej, ale decydenci powiatowi starają się tego nie rozumieć. "Odwracają teraz kota ogonem" - społeczeństwo wybrało, to trzeba wybór uszanować!!! Ale dodam, że trzeba też ludzi traktować poważnie.

Oczywiście zwróciłem też uwagę na wieloletnie zaniedbanie powiatu w zakresie konieczności remontu kortu, boiska asfaltowego i obiektów po gospodarstwie szkolnym. Te ostatnie stały się zainteresowaniem podpalaczy. Stan wymienionych obiektów jest szkaradny. Apelowałem do Zarządu, aby zwizytował teren i udzielił finansowego wsparcia szkole, która nie ma środków na ich utrzymanie.

(2019-07-16 07:57)
pierwsza_krewpierwsza_krew
0
Panie Jerzy, jedna mała korekta pańskiego tekstu: karykaturę z SBO zrobiono w momencie akceptacji projektów remontów: WC i stołówek w szkołach oraz dróg osiedlowych. (2019-07-16 09:51)
robbo2krobbo2k
0
Kluczową cechą xBO powinno być dostepnośc dla wszystkich mieszkańców i pozytek z jego uzytkowania. Wszystkie stołówki, WC , kuchnie, to parodnia. Boisko przyZSRCKU powinno byc boiskiem ze sztuczna nawierchnią oswietleniem i cała infrastrukturą oraz dostępne dla mieszkańców. Boisko trawiaste będzie stało puste w trosce o stan murawy albo w 2-3 lata będzie wstanie agonalnym. Zgodnie z przepisami boiska ze sztuczna murawą nadaja sie do rozgrywania az do III ligi w tym druzyny juniorskie. (2019-07-16 10:27)
robbo2krobbo2k
0
Pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierchnią pozwoli trenowac dzieciakom ale tez trampkarzom i juniorowm którzy graja na pełnowymiarowych boiskach. (2019-07-16 10:30)
jerzyk2205jerzyk2205
0
@pierwsza_krew

Zgoda, karykaturę z SBO zrobiono w momencie akceptacji projektów remontów: WC i stołówek w szkołach oraz dróg osiedlowych. Ja też byłem wobec takich praktyk magistratu krytyczny. SBO finansowany jest z budżetu Miasta Sochaczew. Tym razem chodzi jednak o Budżet Obywatelski w powiecie sochaczewskim - PBO - I edycja, który finansowany jest z budżetu powiatowego (1 mln zł). (2019-07-16 16:36)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy