Bomba z opóźnionym zapłonem? Bieżnia o długości 420 m na stadionie przy Warszawskiej

/ 8 komentarzy

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, w dniu 21 maja 2019 r., radny Robert Błaszczyk po raz kolejny zwrócił się do Burmistrza oraz radnych z wnioskiem o przeanalizowanie możliwości wprowadzenia zmian w  projekcie pt. „PROJEKT BOISKA GŁÓWNEGO O NAWIERZCHNI NATURALNEJ Z DRENAŻEM , NAWODNIENIEM I OŚWIETLENIEM ORAZ BIEŻNI” sporządzonego przez pracownię projektową w Łodzi - autor projektu mgr inż. arch. Jarosław Kowalczyk. 


Celem wniosku radnego Błaszczyka, było wprowadzenie zmian w projekcie związanych z dostosowaniem go do stanu zgodnego z obowiązującym prawem. Należy tu przypomnieć, że projekt realizowany jest z dofinansowaniem Ministerstwa Sportu. 


Departament Infrastruktury Sportowej  w Ministerstwie Sportu w dokumencie („Wytyczne dla wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej”) ze stycznia 2017 r. zawarł wytyczne w brzmieniu: „Stadiony lekkoatletyczne, z uwagi m.in. na liczbę obiektów i urządzeń, oraz związaną z tym obszerność wytycznych techniczno-funkcjonalnych, należą do najbardziej skomplikowanych zewnętrznych obiektów sportowych. 


Przy ich projektowaniu niezbędne jest odpowiednie doświadczenie w budownictwie sportowym, stosowanie sprawdzonych jakościowo technologii oraz uwzględnianie aktualnych norm budowlanych, jak również wymagań Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) (….) 


Jednocześnie należy podkreślić fakt, że w pełni prawidłowe zaprojektowanie obiektów i urządzeń lekkoatletycznych wymaga bezwzględnej znajomości przez projektanta zarówno podręcznika IAAF „Track and Field Facilities Manual”: 2008, jak i opracowania PZLA zatytułowanego „Założenia dla projektantów stadionów LA” (wydanie z 2015 r., oprac. Tadeusz Majsterkiewicz)”.


W/w przepisy nie przewidują budowy bieżni o niestandardowej długości 420 m, a sam Departament Sportu w opublikowanym dokumencie stwierdza, że „Długości niestandardowe (bieżni) powodują problemy z wyznaczeniem dystansów oraz nadmiar linii startu. W konsekwencji ich nieczytelność bądź nieprecyzyjne wyznaczenie utrudnia rzetelne przeprowadzanie zawodów sportowych/sprawdzianów szkolnych”.


Wniosek radnego Błaszczyka upadł głosami radnych PiS oraz Sochaczewskiego Forum Samorządowego. Od głosu wstrzymał się radny PiS Sławomir Dorywalski.

Nasza sprawa dotyczy budowy bieżni o niestandardowej długości 420 m.


Obowiązujące obecnie przepisy dotyczące projektowania i budowy obiektów sportowych w tym boisk i bieżni, oprócz przepisów zawartych w ustawie Prawo Budowlane obligują inwestora, projektanta, ale również wykonawcę do bezwzględnego przestrzegania tych przepisów. Brak ich respektowania może prowadzić do „bomby z opóźnionym zapłonem” związanej z brakiem możliwości odebrania inwestycji przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego  i dopuszczeniu obiektu do użytkowania z powodu realizacji bez uwzględnienia obowiązujących przepisów. 


Ten obiekt jest obiektem użyteczności publicznej finansowanym z budżetu miasta i państwa.
Z informacji uzyskanych przez radnego Roberta Błaszczyka wynika, że projekt budowy bieżni o długości 420 m nie uzyskał pozytywnej opinii PZLA.


Radni BS oraz KO podkreślają, że ich celem jest budowa w pełni wartościowego obiektu sportowego, spełniającego wymagania obowiązujących norm i przepisów, takiego, który będzie dobrze służył mieszkańcom miasta i powiatu. Na którym będzie można organizować różnego rodzaju imprezy lekkoatletyczne, zawody sportowe promujące miasto, i których wyniki będą  ogólnie respektowane oraz brane pod uwagę w rankingach innych zawodów sportowych. Jeszcze nie jest za późno, inwestycja dopiero ruszyła!

Radna Rady Miejskiej Jolanta Kulpa Szczepaniak

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (8)

hubertus63hubertus63
+1
Włodarze miasta nie zdają sobie chyba sprawy że władza nie trwa wiecznie i po ich rządach zostanie nam nowy obiekt który trzeba bedzie utrzymywać bo ze względu na niewymiarowe kształty nie będzie mógł na siebie zarobić. Szkoda bo wniosek Radnego Błaszczyka był słuszny tym bardziej że jeszcze jest czas na wprowadzenie poprawek. (2019-05-26 11:52)
lukaszek_socholukaszek_socho
+1
PINB nie odbierze iwestycji i nie dopuści obiektu do użytkowania, ogłosimy przetarg na "dostosowanie bieżni do obowiązujących wytycznych" i ktoś otrzyma za to określoną sumę PLN :) (2019-05-26 20:09)
zabczynski227zabczynski227
+1
Trzeba do Sochaczewa ściągnąć jak najszybciej CBA , zeby skontrolowało sprawę pod kontem żle wydanych pieniedzy i nakazało zwrot kasy .Wszyscy weźmy sprawę w swoje ręcei piszmy na maila CBA . Jestem przekonany ,że wtedy i inne sprawy ujrzą światło dzienne. (2019-05-26 23:24)
JKSJKS
0
Po zbadaniu dokumentów, a w szczególności projektu budowlanego pod względem zgodności z Decyzją Ministra Sportu z dnia 8 lutego 2017 r. w sprawie ogłoszenia „Programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej („Orliki lekkoatletyczne”) – edycja 2017" okazuje się, że zaprojektowana 420 m bieżnia nie będzie obiektem certyfikowanym, nie będzie również obiektem treningowym, ponieważ nie spełnia ona kryteriów oceny techniczno funkcjonalnej programu, którego elementem obligatoryjnym jest bieżnia 400 m. Za kilka milionów złotych z pieniędzy publicznych będzie sobie można po niej rekreacyjnie „pobiegać”! Pytanie retoryczne zapewne, kto i po co lobbował takie rozwiązanie?

(2019-05-28 14:47)
robbo2krobbo2k
0
Pytanie dlaczego bieznia ma 420metrów. Czy to kwestia powiększenia na szerokośc boiska do rugby? Istanieją przeciez stadniony piłkarskie 100x65 z bieznia 400metrów. Opaska autowa jest bardzo wąska. Jak poszerzenie boiska jest dla rugbystów to chybba wiadomo "o co chodzi" (2019-05-29 09:28)
robbo2krobbo2k
0
Dla biezni 400metrowej szerkosc pola trawiastego nie moze byc wieksza niż 73metry. Byc moze dla rugby jako sport kontaktowy wymagana jest szersza strefa bezpieczenstwa i dlatego poszerzono boisko (czesc trawiastą). Takie mam podejrzenia. (2019-05-29 09:42)
robbo2krobbo2k
0
Z dokumentacji projektowej.

Długość nominalna bieżni za względu na wymiary boiska do rugby wynosi 420m. Od strony trybuny zadaszonej zaprojektowano bieżnię 6 torową o długości 100m.Boisko projektuje się w miejscu gdzie obecnie znajduje się boisko o nawierzchni naturalnej Boisko o wymiarach: – piłka nożna 100 x 68,0m – rugby 120x68,0m (2019-05-29 09:52)
robbo2krobbo2k
0
Wczytuje się w ta dokumentacja i sa tam niezłe kwiatki. Np boisko z nawierchnią hybrdową która nie jest dopuszczana ani przez PZLA ani PZPN :) na etapie pytan dopiero zmieniono bo inaczej zadnych zawodów nie tylko leakoatletycznych ale i pilkarskich nie mozna by na nim przeprowadzic (2019-05-29 09:59)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy