Brochów - samochód w stawie

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Brochów - samochód w stawie Wypadki sochaczew

Samochód znajdował się pośrodku stawu, półtora metra pod wodą. Ratownicy próbowali go wyciągnąć za pomocą liny wciągarki holownika. Nie udało się. Na miejsce przybyła więc Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 1 w Warszawie. Akcja wyciągania samochodu trwała 5,5 godziny i prowadziło ją 11 strażaków.


W dniu 26 marca, kilkanaście minut po godzinie 11.00, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP wpłynęła informacja od policji, że w miejscowości Brochów (gmina Brochów) samochód osobowy zsunął się wędkarzom do starorzecza Bzury. Z uzyskanych informacji wynikało, że nie ma w nim osób poszkodowanych, a właściciel z pomocą holownika próbuje wydobyć auto na własną rękę.

 

Po kolejnym zgłoszeniu, tym razem przekazanym ze Stanowiska Kierowania KM PSP w Płocku, ustalono, że z zatopionego samochodu na powierzchnię wody wydostają się płyny eksploatacyjne. Wobec tego faktu, celem sprawdzenia, na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z łodzią z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brochowie.

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia potwierdzono, że na środku stawu, około 1,5 metra pod powierzchnią lustra wody, znajduje się samochód osobowy. Ratownicy z pomocą łodzi podjęli próbę zaczepienia zatopionego samochodu do liny wciągarki holownika.

 

Z uwagi na głębokość akwenu, próba ta nie powiodła się. Po przekazaniu informacji o zdarzeniu do Stanowiska Kierowania Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego, podjęto decyzję o zadysponowaniu na miejsce Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 1 w Warszawie.

 

Po przybyciu zastępu z SGRW-N jeden z płetwonurków przy asekuracji drugiego płetwonurka zszedł pod wodę i zaczepił linę wciągarki do zatopionego pojazdu. Auto zostało wydobyte na brzeg przy pomocy holownika, a następnie przekazane właścicielowi. Na tym działania zakończono.

 

Trwające 5,5 godziny działania prowadziło łącznie 11 strażaków. Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie bryg. Wiesław Gorzki oraz Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego mł. bryg. Maciej Bieńczyk.

 

Tekst: kpt. T. Fijołek

 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy