Budżet Obywatelski: głosujemy do 15 października

W ponidziałek, 29 września, ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone w ramach II edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wyboru mamy aż 31 ciekawych projektów, ale głos oddać można na maksymalnie 5 z nich.

 

Głosujemy tradycyjnie:

- na papierowych karatach dostępnych w dziewiętnastu punktach na terenie miasta (TU JEST ICH PEŁNA LISTA http://www.obywatelski.sochaczew.pl/newsshow/10262?title=Glosowanie-rusza-29-wrzesnia&sochaczew),

- albo drogą elektroniczną - poprzez stronę http://www.glosowanie.sochaczew.pl 

 

Głos będzie ważny, gdy znak X postawimy przy 1, 2,3,4 lub 5 projektach. Jeśli zaznaczymy 6, głos nie będzie brany pod uwagę.

 

W konsultacjach mogą brać udział tylko mieszkańcy Sochaczewa, stąd na karcie do głosowania specjalna rubryka na PESEL. Na jego podstawie dokonana zostanie weryfikacja głosujących.

 

Głosować mogą wszyscy, w tym także młodzież, która w 2014 roku kończy 16 lat.  

 

Wszystko o tegorocznej edycji SBO znajdziecie na www.obywatelski.sochaczew.pl

 

Numer

Nazwa projektu

Szacowany koszt

Opis

1

Prace remontowe wewnątrz i na zewnątrz Zespołu Szkół w Chodakowie

 

1.100 000

Prace remontowe wewnątrz budynku szkoły (wymiana instalacji elektrycznej, instalacji, CO, prace malarskie po wymianie instalacji, wymiana rur kanalizacyjnych, ułożenie glazury w łazienkach szkolnych). Ułożenie chodników z kostki brukowej wokół budynków szkolnych, ok. 3200 m. Wykonanie placu zabaw dla dzieci, wraz z obsypaniem istniejących fundamentów pod salę gimnastyczną. Po przeprowadzonej w ostatnich latach termomodernizacji szkoły, wymianie dachu, budowie dwóch boisk w ramach I edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego - to byłoby symboliczne zakończenie prac remontowych w Zespole Szkół. 

2

Boisko wielofunkcyjne przy Gimnazjum nr 1 i Szkole Podstawowej nr 3

1.100.000

Program zakłada budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego:

- powstać ma boisko piłkarskie ze sztuczną trawą. Wymiary obiektu to 30 x 62 m (pole gry 26 x 56 m), ogrodzone 4 metrową siatką, wyposażone w dwie bramki do gry w piłkę nożną. Program zakłada montaż piłkochwytów o wysokości 6 m.

- budowa trzytorowej bieżni wykonanej z poliuretanu; skoczni do skoku w dal; 100 metrowej bieżni do biegów krótkich zakończonej skocznią w dal.

- wyrysowanie na polu gry mniejszych boisk do gry w piłkę ręczną, koszykową i siatkową oraz wyposażenie obiektu w stosowne urządzenia do uprawnia tych dyscyplin.

- ustawienie lekkiego, modułowego budynku z sanitariatami i szatniami (ok. 60 m2)

- montaż 8 słupów oświetleniowych dla boiska piłkarskiego i boiska wielofunkcyjnego

 

3

Boryszewski Park Zdrowia przy Szkole Podstawowej Nr 2

750.000

W ramach projektu przewidziano:

1) budowę boiska do piłki nożnej,

2) bieżni lekkoatletycznej wokół boisk,

3) ścieżki zdrowia, która będzie połączeniem biegu i marszu z ćwiczeniami ogólnosprawnościowymi na 17 przyrządach w tym na 6 nowych stanowiskach siłowni zewnętrznej (orbitreck, wyciąg górny, wahadło podwójne, prasa nożna podwójna, narciarz i rower rehabilitacyjny). Dołączą one do 4 istniejących stanowisk siłowni;

4) wykonanie oświetlenia i monitoringu Boryszewskiego Parku Zdrowia.

4

Boisko do piłki nożnej na tyłach MOK Boryszew

522.000

 

- budowa boiska do gry w piłkę nożną o wymiarach zewnętrznych 62x30 metry (o nawierzchni poliuretanowej).

- montaż oświetlenia

- wyłożenie kostką brukową alejek wokół boiska

Projekt nie koliduje z drugim, który miałby być realizowany na tyłach MOK czyli Żywym Ogrodem Kultury. Miejsca jest dość, by powstało boisko, a obok miejsce do organizowania plenerowych imprez kulturalnych.

5

Miejski Park Linowy

500.000

 

Głównym założeniem projektu Miejski Park Linowy jest zachęcenie mieszkańców do aktywnego stylu życia. Najbliższe parki znajdują się w Warszawie i Płocku, a dojazd do nich zabiera dużo czasu. Sochaczewski park mógłby powstać m.in. na tyłach basenu, na podzamczu lub w innej dogodnej lokalizacji.

6

Nowy Skate Park

500.000

 

Nowy Skate Park to projekt budowy nowego parku dla aktywnej młodzieży z Sochaczewa. Dostosowany do deskorolek, bmx, hulajnóg. Wyspecjalizowane tory pozwolą na ćwiczenie i rozwijanie swoich umiejętności. Obecny skate park powstał w 2007 roku, wymaga ciągłych napraw, remontu płyt i samej konstrukcji. Nowy miałby być większy i trwalszy.

 

7

Chodnik dla Chodakowa I

500.000

Budowa nowych chodników przy ulicach Wyszogrodzkiej, Kolejowej, Pocztowej: usunięcie starych, połamanych płyt chodnikowych i obrzeży, wykonanie podbudowy i ułożenie kostki brukowej.

8

Parking na samochody osobowe przy Szkole Podstawowej nr 3

461.000

Parking na samochody osobowe, zlokalizowany przy SP nr 3 w Sochaczewie.  Wjazd miałby się odbywać od stron ul. Traugutta. Parking wykonany z kostki brukowej grubość 8 cm plus betonowe krawężniki. Szczególnie brak miejsc parkingowych przy trójce odczuwany jest w czasie zebrań z rodzicami, wydarzeń szkolnych. Samochody blokują ruch na ul. Hanki Sawickiej i drogach przyległych. Nowy parking przynajmniej częściowo rozwiązałby ten problem. 

9

Żywy ogród kultury

360.000

Projekt dotyczy Miejskiego Ośrodka Kultury w Boryszewie, który na tyłach dysponuje dużym, pustym terenem wykorzystywanym jako parking, boisko do gry w piłkę nożną. MOK chciałby tam wyrównać teren, posiać nową trawę, zasadzić rośliny i krzewy ozdobne, wytyczyć chodniki, ustawić ławki, kosze na śmieci. Najważniejszym elementem ogrodu byłaby widownia na ok. 300 miejsc i scena plenerowa. Do ich budowy można wykorzystać betonowy taras i schody z tyłach MOK. W ten sposób ciekawy efekt można osiągnąć niewielkim nakładem środków.

 

10

Rewitalizacja terenu wokół kładki na rzece Bzurze w okolicy ulicy Staszica

 

360.000

Projekt zakłada:

- dostosowanie kładki nad Bzurą do potrzeb rowerzystów, matek z dziećmi w wózkach, osób niepełnosprawnych

- montaż oświetlenia pozwalającego na bezpieczne korzystanie z kładki po zmroku oraz co kamer monitoringu miejskiego

- wykonanie osłony wokół rurociągów, by na urządzenia nie mogła wchodzić młodzież

- zaaranżowanie stanowisk dla wędkarzy

- ustawienie koszy na śmieci, ławek,

- uporządkowanie istniejącej zieleni (kwiaty, trawniki), remont chodnika prowadzącego do kładki

 

11

Miejska wypożyczalnia rowerów

300.000

 

Na początek planowany jest zakup 20 -30 rowerów. Koszt jednego roweru to ok.  1000 zł. Pozostała suma to koszt uruchomienia wypożyczalni rowery z elektrozamkiem, stojaki z terminalami, obsługa systemu, nadzór i naprawy sprzętu.

 

12

Plaża miejska, kąpielisko z pomostem do cumowania kajaków

252.000

- wyznaczenie kąpieliska i plaży miejskiej częściowo pokrytej pisakiem

- budowa pływającego pomostu tworzącego granice kąpieliska (szybki montaż i demontaż). Pomost pełniłby również rolę przystani do cumowania kajaków.

- ustawienie wieży ratowniczej z osprzętem ratowniczym oraz magazynu (garaż metalowy) dla ratownika.

13

Miejskie Studio Nagrań

200.000

 

Utworzenie pierwszego w mieście profesjonalnego studia nagrań. Studio ma się opierać na dwóch podstawowych założeniach: edukacyjnym i promocyjnym. W ofercie znajdzie się: kształcenie i nagrywanie zespołów muzycznych, komponowanie i aranżacja muzyki, edukacja muzyczna warsztaty i szkolenia dla wokalistów, nagrywanie programów edukacyjnych. Lokalnym zespołom i wokalistom studiu pomoże wypłynąć na szerokie wody, zarejestrować profesjonalny materiał, nagrać tzw. demo.

 

14

Modernizacja placu zabaw przy ul. Grunwaldzkiej

180.000

- budowa ogrodzenia wokół placu zabaw (200 m ogrodzenia + 3 furtki)

- podział placu zabaw na części. W tej dla małych dzieci montaż karuzeli z siedziskami, zestawu dla malucha oraz  ławek. W strefie dla dużych dzieci montaż linarium do wspinaczki, sprężynowca kwiat i wymiana huśtawek wagowych.

15

Podjazdy dla niepełnosprawnych w placówkach Miejskiego Ośrodka Kultury

155.000

 

Miejski Ośrodek Kultury od lat ubolewa nad brakiem profesjonalnego podjazdu dla niepełnosprawnych w swych filiach w Boryszewie i Chodakowie. W obu placówkach swoje siedziby mają stowarzyszenia i związki m.in. Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenie Emerytów Włókienko, Związek Kombatantów RP. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich muszą być wnoszone, albo rezygnują z uczestniczenia w życiu kulturalnym. Podjazdy miałyby powstać w MOK przy ul. Chopina 101 oraz przy ul. 15 Sierpnia 8. Nie ma przeszkód prawnych czy budowlanych, by takie podjazdy wykonać i otworzyć drzwi MOK także przed niepełnosprawnymi.

 

16

Doposażenie Siłowni Zewnętrznych

90.000

 

Dokupienie urządzeń sportowych i zamontowanie ich przy istniejących już siedmiu lokalizacjach tzw. siłowniach zewnętrznych, tym samym uzupełniając je i poszerzając ich ofertę. Przypomnijmy, że siedem siłowni oddano do użytku w 2014 roku, tuż przed wakacjami. Powstały one w następujących lokalizacjach:

1. Centrum - ogródek jordanowski

2. Chodaków - stadion przy ul. Chopina

3. Karwowo - plac zabaw

4. Malesin - plac zabaw

5. Centrum MOSiR, obok hali sportowej

6. Boryszew - Szkoła Podstawowa nr 2

7. Gimnazjum nr 2

Siłownie są otwarte dla wszystkich zainteresowanych poprawieniem kondycji, rzeźbieniem sylwetki. Za korzystanie z nich nie są pobierane żadne opłaty.

 

17

Nagłośnienie dla stowarzyszeń, fundacji
i klubów sportowych

90.000

 

Zakup profesjonalnego nagłośnienia, wraz z niezbędnymi wzmacniaczami, statywami, mikrofonami, które używane byłyby podczas różnych uroczystości, wydarzeń, imprez plenerowych organizowanych przez organizacje pozarządowe, fundacje i kluby sportowe. Sprzęt ma być wypożyczany. To znacznie obniży koszty organizacji różnorodnych imprez, gdyż nie będzie potrzeby każdorazowego wypożyczania nagłośnienia od firm zewnętrznych.

18

Pakiet: Żyj, trenuj, bądź dumny

85.000,00

 

Obejmuje realizację 3 projektów:

 

1. AKADEMIA PIERWSZEJ POMOCY ŻYCIE NR 1: cykl kursów dla młodzieży z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej plus kampania informacyjna na temat bezpiecznego poruszania się po drogach (50 tys.).

2. SOCHACZEWSKIE BARWY W GÓRĘ: zakup flag Sochaczewa i wywieszanie ich podczas ważnych świąt oraz sprzedaż flag mieszkańcom (20 tys.).

3. TRENUJ JAK LEWANDOWSKI   zakup profesjonalnego sprzętu treningowego do użytku przez sochaczewskie klubu piłkarskie (15 tys.)

 

19

Bezpłatny internet
w autobusach komunikacji miejskiej
 

70.000

 

Celem projektu jest umożliwienie korzystania z internetu wszystkim, którzy przemieszczają się komunikacją miejską (free Wi-Fi). Dostęp do internetu miałby być realizowany przy pomocy hot-spotów, a do połączenia wystarczy tablet czy telefon. Projekt zakłada instalację hot-spotów w 17 pojazdach, którymi dysponuje ZKM.

20

Sekundniki sygnalizacji świetlnej

66.500

Zainstalowanie przy sygnalizatorach świetlnych wyświetlacza, który pokazuje ile sekund pozostało do zmiany świateł. Urządzenia miałyby zostać zamontowane na czterech skrzyżowaniach:

1) ul. Piłsudskiego - 600-lecia - Warszawska

2) ul. Traugutta Staszica - Warszawska

3) ul. 1-Maja Żeromskiego Warszawska

4) ul. Gawłowska - Płocka Łowicka

W miastach, gdzie zastosowano takie rozwiązania (np. Płocku), kierowcy bardzo sobie chwalą sekundniki. Każdy wie, że ruszy dopiero za 40 sekund, nie czeka nerwowo na zmianę świateł, nie wjeżdża na skrzyżowanie, gdy licznik pokazuje iż czerwone światło zapali się za 2 sekundy.

21

Modernizacja chodnika za Biedronką (ul. Niemcewicza)

50.000

 

Modernizacja nawierzchni chodnika z betonowego na kostkę brukową, montaż krawężników łączących chodnik z pasem zieleni. Mieszkańcy okolicznych bloków porównują stan chodników na osiedlu, gdzie spółdzielnia i wspólnoty regularnie naprawiają uszkodzenia, wymieniają płyty na kostkę. Nowy chodnik za Biedronką to poprawa estetyki miasta i większe bezpieczeństwo. 

 

22

Elektroniczna czytelnia zakup sprzętu komputerowego do czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

50.000

 

Unowocześnienie oraz zwiększenie liczby komputerów w czytelni MBP w Sochaczewie (Kramnice Miejskie). Pomysł przewiduje wymianę komputerów stacjonarnych, zakup komputerów przenośnych oraz urządzenia wielofunkcyjnego (xero, skaner). Ze wszystkich tych urządzeń korzystać mają czytelnicy. Nowe komputery pozwolą bibliotece organizować np. kursy dla dzieci, dla seniorów, przybliżać nowoczesne narzędzia informatyczne wszystkim zainteresowanym.

 

23

Zegary i czytelne rozkłady jazdy przy przystankach

44.300

Zakup i montaż 6 zegarów reklamowych z miejscem na rozkład jazdy w lokalizacjach: Chodaków koło apteki, Malesin (w kierunku miasta), 600-lecia, Traugutta, PKP, szpital.

24

Interaktywny punkt informacji turystycznej na PKP (Infokiosk)

40.000

Ustawienie interaktywnego i samoobsługowego punktu informacji turystycznej. Infokiosk z możliwością drukowania wybranych informacji o naszym mieście  znajdowałby się przy stacji PKP.

25

Sochaczewskie Kino Plenerowe

29.000

 

Uruchomienie Sochaczewskiego Kina Plenerowego w okresie letnim na terenie muszli koncertowej, ale także na terenie MOSiR w Chodakowie (stadion) lub w parku Garbolewskiego. Chodzi o kilkanaście seansów pomiędzy czerwcem a sierpniem.

26

Doposażenie siłowni zewnętrznej przy Gimnazjum Nr 2

23.400

 

Doposażenie siłowni zewnętrznej o: prasę nożną, duże koła obrotowe do ćwiczeń ramion, twister, maszynę do wyciskania w pozycji siedzącej, biegacz, wyciąg górny. Siłownia przy Gimnazjum, podobnie jak dwie inne przy hali sportowej na terenie MOSiR i w Chodakowie (stadion) jest szczególnie mocno eksploatowana. Siłownia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego warto ją wyposażyć w kolejne urządzenia.

 

27

Nowości książkowe dla Miejskiej Biblioteki Publicznej

20.000

 

Miejska Biblioteka Publiczna zakupi najnowsze publikacje książkowe do wypożyczalni książek dla dorosłych i dzieci. Księgozbiór zostanie wzbogacony o aktualne najnowsze wydania w następujących działach: beletrystyka polska i obca, historia, bibliografie, ekonomia, prawoznawstwo, zarządzanie, logistyka, rachunkowość, medycyna.

 

28

V Piknik Historyczny Sochaczew 7 wieków historii

15.000

 

- otwarcie wystawy Polacy w obcych mundurach w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej

- zaproszenie rekonstruktorów historycznych specjalizujących się w odtworzeniu historii z różnych epok

 - przeprowadzenie warsztatów historycznych Żywa lekcja historii z udziałem mieszkańców miasta oraz rekonstruktorów

- pokaz sprzętu wojskowego  z różnych epok

- prezentacje życia obozowego żołnierzy I Wojny Światowej

29

6 stojaków rowerowych i superstojak

12.000

Zakup i montaż sześciu stojaków na rowery (każdy na 8 stanowisk), a także tzw. Superstojaka.

30

Tablica informacyjna na budynku tu mieściło się/ tu żył, itd.

3.000

 

Montaż tablic informacyjnych opowiadających o historii związanej z: daną osobą, grupą osób bądź obiektem. Tablice te będą jasnym punktem przypominającym o historii naszego miasta. Ma je cechować wysoka estetyka, delikatny i nowoczesny wygląd.

 

31

Tablica informacyjna przy pomniku Krzywoustego

2.500

 

Zamontowanie tablicy informacyjnej opowiadającej o historii (legendzie?) związanej z Bolesławem Krzywoustym i Sochaczewem. Tablica ma stanąć obok obelisku znajdującego się przy Szkole Podstawowej Nr 4.

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Urząd Miasta w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy