Budżet obywatelski – najlepsza lekcja demokracji

Dużo się dzieje w ostatnich dniach. Ulica Staszica, o której remont nasz samorząd walczy od czterech lat, doczekała się wpisania na listę rankingową w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. To ważna chwila dla wszystkich, którzy nią jeżdżą, a jest ich tysiące dziennie. Nie chcę dziś już wracać do tego, dlaczego nie udało się zrealizować przebudowy Staszica wcześniej. Najważniejsze, że inwestycja wreszcie ruszy. Za rok o tej porze pojedziemy nie tylko nową ulicą, ale też ścieżką rowerową, parkowanie będzie dużo łatwiejsze. Pojawią się nowe latarnie, drzewa, mała architektura. 

Ulica Staszica zmieni się tak, jak zmienia się nasze miasto. I to jest nasz wspólny sukces – mieszkańców, którzy zbierali podpisy pod petycją do starosty w sprawie jej remontu, tych radnych miejskich, którzy głosowali za każdym razem za tym, by wspierać tę powiatową inwestycję, dyrektor i całego Powiatowego Zarządu Dróg, który przygotował wniosek, wreszcie starosty, bo to droga zarządzana przez niego.

Poznaliśmy też wyniki głosowania II Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Wygrał Chodaków, co oznacza, że za rok o tej porze zupełnie inaczej będzie wyglądało wnętrze i otoczenie Zespołu Szkół. Do pięknej elewacji, nowego dachu, zespołu boisk dojdą nowe chodniki. W środku zostanie przeprowadzony remont łazienek i instalacji. To wszystko dzięki zwycięstwu całego środowiska szkoły, ba całego Chodakowa. Gratuluję i cieszę się z Wami z drugiego z rzędu zwycięstwa. 

Pokonanych mogę już dziś zapewnić – nie martwcie się – Wasze pomysły w wielu przypadkach już są w realizacji. Plaża miejska i przystań dla kajaków znajdą się w projekcie zagospodarowania terenów nad Bzurą, którego wstępną koncepcję poznamy już w czwartek. 

Boryszewski Park Zdrowia – przecież my już rozpoczęliśmy realizację tego przedsięwzięcia. Boisko wielofunkcyjne już jest, tak jak siłownia zewnętrzna. W naszych planach jest też budowa boiska do piłki nożnej wraz z bieżnią przy SP 2, tak jak przy SP 3 i SP 4. To samo dotyczy zakupu książek do Biblioteki Miejskiej, na które wydaliśmy w ostatnim czasie 50 tysięcy złotych. 

Budżet Obywatelski to wspaniała lekcja demokracji. Uczymy się jak zbierać poparcie, jak przekonywać innych do swoich projektów, ale też musimy się uczyć szanowania wyników wyborów. A wybór mieszkańców jest taki, że to projekt Zespołu Szkół zgarnia całą pulę. Budżet to też wielkie konsultacje społeczne. I my dzięki nim już wiemy, czego chcą najbardziej mieszkańcy. Na pewno weźmiemy to pod uwagę.

Z wyrazami szacunku
Piotr Osiecki

 

1
Oceń
(4 głosów)

 

Autor tego artykułu: Blog Piotra Osieckiego wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy